Strona główna Aktualności Z miasta Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

1

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji przedstawiciele władze miasta i powiatu, kombatanci oraz młodzież złożyli kwiaty pod Kwaterą Konspiracyjnego Przysposobienia Wojskowego na cmentarzu komunalnym. Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydent Grzegorz Mackiewicz i Jan Berner, prezes pabianickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Część środowisk narodowych oddała hołd Żołnierzom Wyklętym już w niedzielę. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony został żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Szkoda że nie ma zdjęć z niedzielnych uroczystości w tym miejscu i z tej samej okazji.No ale nie było wtedy p.Mackiewicza.
Szkoda.