Strona główna Dzieje się Kultura Pałac z lotu ptaka. Willa od środka

Pałac z lotu ptaka. Willa od środka

0

Na monitorze komputera możemy podziwiać dwa najpiękniejsze zabytki Ksawerowa. 

Operator filmowy i telewizyjny Witold Szulc zrobił zdjęcia zabytkowego pałacu w Widzewie przy pomocy drona. Pałać powstał w latach 1897-98 za ogromną wtedy sumę pieniędzy – 120 tysięcy rubli. Wybudował go Oskar Kindler, a autorem projektu był najprawdopodobniej Ignacy Markiewicz, ówczesny architekt łódzkiego powiatu, autor wielu projektów m. in. pałacu w Łagiewnikach.

Podczas II wojny światowej Widzew stał się miejscem stacjonowania Lwowskiego Dywizjonu Myśliwskiego wchodzącego w skład Armii Łódź. W lutym 1945 roku gospodarstwo i pałac, jako własność poniemiecką przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi. Ostatecznie majątek przekazano do dyspozycji Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi. Od 1946 roku w pałacu mieściła się Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego wraz z Liceum Ogrodniczym oraz internatem. Od 1954 roku w pałacu pozostawał już tylko internat żeński. Na przełomie 2011 i 2012 roku pałac nabył prywatny właściciel. Działa już część konferencyjno-bankietowa.

 

Możemy również odbyć wirtualny spacer po zabytkowej willi w centrum Ksawerowa. Willa została wybudowana pod koniec XIX wieku w stylu eklektycznym. Prawdopodobnie pierwotnie willa była elementem dużego gospodarstwa rolnego. Z czasem zmieniała ona właścicieli. W 1910 roku zakupił ją na swój dom dyrektor fabryki Izraela Kalmanowicza Poznańskiego w Łodzi – Rudolf Hoffman. Po wojnie willa przeszła na własność państwa. Od 1945 roku był tam urząd gminy. Natomiast od lat 60-tych do 2001 roku pełniła funkcję ośrodka zdrowia. Od tego czasu budynek niszczał i padał ofiarą aktów wandalizmu. Gminie udało się jednak pozyskać pieniądze z programów unijnych i odnowiony pięknie budynek pełni dzisiaj rolę Gminnego Domu Kultury wraz z biblioteką.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie „Odnowa wsi” została pozyskana kwota 500 000 złotych. Wkład własny gminy to 2 306 330,83 zł.

Tutaj możemy pospacerować wirtualnie po willi.

źródło: www.kultura.lodz.pl, palacksawerow.pl.
REKLAMA