Strona główna Aktualności Z miasta Pabianicki ZWiK wyjaśnia przyczynę podwyżki

Pabianicki ZWiK wyjaśnia przyczynę podwyżki

51
Od 13 lipca obowiązywać będą nowe ceny za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy miejskiej Pabianice oraz gminy  wiejskiej Pabianice na obszarze wsi Bychlew, Jadwinin, Hermanów. 

Choć pabianicki Zakład Wodociągów i Kanalizacji obowiązującą obecnie taryfę ustalał w minionym roku na 3 lata, to zarząd spółki postanowił wystąpić do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o skrócenie obowiązujących stawek. „Wody Polskie” wyraziły na to zgodę.

Co wiemy o nowych cenach dla przeciętnego mieszkańca?

Obecna (06.07.2023 r.) stawka na wodę: 3,76 (brutto) zł/m3
Według taryfy z 2022 r. stawka miała zostać podwyższona do 3,81 (brutto) zł/m3
Według nowej trzyletniej taryfy woda od 13.07. 2023 r.: 4,78 (brutto) zł/m3, w kolejnych latach – 5 zł i 5,15 zł

Wzrost z 3,76 na 4,78 = 1,02 tj. 27%

Obecna (06.07.2023 r.) stawka na ścieki: 7,37 (brutto) zł/m3
Według taryfy z 2022 r. stawka miała zostać podwyższona do 7,47 (brutto) zł/m3
Według nowej trzyletniej taryfy woda od 13.07. 2023 r.: 9,43 (brutto) zł/m3, w kolejnych latach – 9,98 zł i 10 zł

Wzrost z 7,37 na 9,43 = 2,06 tj. 28%

Skąd ta podwyżka. ZWiK przesłał do redakcji wyjaśnienie:

„Zgodnie z treścią art. 24j ust. Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w uzasadnionych przypadkach, a w szczególności, jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do Organu Regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania obecnej taryfy. W dniu 4 maja 2023 r. skorzystaliśmy z tej możliwości. Jako główne przyczyny wskazaliśmy wysoką inflację, wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej, wzrost płacy minimalnej, wzrost kosztów oczyszczania ścieków.”

REKLAMA
Poprzedni artykułNabijanie klimatyzacji „od ręki” oraz naprawy do 48h w PROSPER
Następny artykułŁódzkie na Plus
Subskrybuj
Powiadom o
51 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jaki wzrost zakupu energii – przecież mają własną farmę paneli słonecznych!
jaki wzrost oczyszczania ścieków – przecież nie mamy oczyszczalni!
żeby chociaż jakość wody w cenie podnieśli! dali gazowaną, ciepłą, z lodem lub smakową jakomś!
tylko dej i dej a nic w zamian!

Ścieki wędrują do Grupowej Oczyszczalni Ścieków, a ta nie oczyszcza za darmo.

A co mnie obchodzi jakie oni koszta ponoszą za oczyszczanie swoich ścieków. Mogli wybrać tańszego kontrahenta. Ja korzystałem z tanich beczkowozów, to je zlikwidowali i teraz łojom kasę na maxa, nie dając mi wyboru. Ale koniec z tym! kopię sobie studnie na wodę pitną i koło oczka oczyszczalnie przydomową wkopę.

Tak to właśnie PiS rozwala kraj 🙂

Czyli według Ciebie to PiS zarządza w ZWIK-u?

Czyją polityka spowodowała inflację bazową? Czyj koncern paliwowy łupił kierowców na przełomie roku? Czyj koncern robi głupie promocje na paliwo zamiast po prostu obniżyć cenę?

A Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które wydało zgodę na podwyżki, to kto zarządza? Liga Polskich Rodzin?

Last edited 2 miesięcy temu by Y

„Jako główne przyczyny wskazaliśmy wysoką inflację, wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej, wzrost płacy minimalnej”za ktorą z tych przyczyn nie odpowiada pis?

nie tłumaczcie mu, on i tak nie zrozumie.

Przecież to wody wody polskie instytucja rzadu PIS to zatwierdziła 😉

No pewnie! O co to larum? Zawsze można z baniakami do rzeki iść

I bić głową w dzwon ! Może ktoś się obudzi…….. Nowa 3-letnia umowa – podobnie jak poprzednia będzie trwała do września (lub po wyborach) – gdzie będzie wzrost o kolejne 28% (przyznali się do faktycznej inflacji) . W SK Moher Rawiecki powiedział ,że inflacja od 2015 wyniosła 40% !!!!! Ot wymsknęło się moherowi…………………

A czy przypadkiem ostatnimi czasy oczyszczalnia nie obniżyła Pabianicom stawki za ścieki????

stawka pozostała na podobnym poziomie ale ilość ewidencjonowana wzrosła. Wg ZWiK ilość ścieków wzrosła o ok.30%. Ludzie zaczęli się myć albo czyściochy ze wschodu więcej się pluskają?
Pracownicy dostali od 25-50% podwyżki i kupiono nowy tabor. Głównie za to płacimy.

Tak – obmyli twarze z krwi i kurzu – ale co to Ciebie ma obchodzić….. No może wtedy , gdy Iskandery wylądują na Twoim podwórku (czy ,gdzie tam mieszkasz.

a nadal tabor, od nich, UM wynajmuje i za to płaci?

Czy chciałbyś się zamienić z Nimi na ich problemy???

oni nie mają problemów – mają WYWALONE…

koszty biorą się z niegospodarności! po co tam cały dział marketingu i te dni wody za w fuuuj hajsu? są monopolistom i nie muszą się reklamować. mogą zrezygnować z drogich usług podwykonawców. niektórzy pracownicy mogli by nie otrzymywać podwójnych pensji za jedną robotę jak niektóre…. no i te soczyste imprezy integracyjne służące nawiązaniu kontaktów i lizanie duupsk wyżej postawionym zaproszonym gościom. skoro to jednostka miejska to dlaczego miasto tego nie kontroluje od strony wydatków?

Bądź konsekwentny. Jeśli są „monopolistom, to „nie muszom”.

Nie każdy przecież musiał skończyć edukację na ósmej klasie. Jemu się nie udało – dzisiaj to norma – ilu takich wypowiedzi słuchamy na publicznych mendiach . Kowalski ………

chyba usmej!

Żeby p. przewodniczący RM i syn pani prezes miał pracę

W ZWIK pracuje ze 1000 osób, są podwyżki pensji minimalnej od stycznia 2024 znów o 20%, inflacja ….koszty energii zablokowane przez rząd są o ok 400% wyższe, oczyszczanie przez Lodz, która ma tez wyższe koszty drożeje…Sami widzimy, jak wszystko wokół drożeje, a podnoszenie minimalnych to błędne koło ….przypomnijmy ze cenę zatwierdzają Wody Polskie obsadzone przez PIS, wiec skoro organ rządowy zezwolił, to chyba jednak ma to swoje uzasadnienie.

Pierwsze słyszę, że inflacja w Polsce jest na poziomie 27% – 28%. Ktoś tu kłamie.
A tak na poważnie, to Państwo ze ZWIK chyba sobie wszystkie podwyżki zliczyło razem. Głupie tłumaczenie.
A tak na marginesie, to faktycznie te imprezy z darmową kiełbą generują niepotrzebne koszty.

żeby jeszcze jakaś zjadliwa a nie salceson z Szydła

„Pierwsze słyszę, że inflacja w Polsce jest na poziomie 27% – 28%”.
A o ile zdrożał prąd? Zwłaszcza dla przedsiębiorstw? I kto tu kłamie?

Koleżanka jezdzi do pracy w Wódach Polskich. 2 dni po 8h w biurze, resztę rozpisuje na delegacje i co miesiąc 11 na rąsię z naszych. Aplikujcie!

Co to za tłumaczenie!? Trzeba zatrudnić rzecznika, najlepiej takiego i nie będzie żadnych wątpliwości!
https://www.youtube.com/watch?v=TW8o6JoNUJQ

Konkrety…Wzrost kosztów energii, czyli ZWiK nie korzystał z obniżonej stawki VAT na energię elektryczną? Wzrost płacy minimalnej? To wszyscy w ZWiK pracowali za najniższą płacę??? Koszty zewnętrzne jestem w stanie zrozumieć, bo coś kupujecie. Inflacja to już wszystkie powody wymienione wyżej… ZWiK na hasło inflacja podnosi ceny czy na skutki inflacji? Masło maślane… Dobrze, że jest inflacja bo mają uzasadnienie podwyżki. Ciekawe co by wymyślili w innych okolicznościach… Pewnie przylot i odlot bocianów.

X , Y, Krzysiek po 15 października obudzicie się w innej Polsce. POWODZENIA.

Z tego co mi wiadomo ZWIK to spółka miejska wiec decyzje zapadają w ratuszu, a kto tam rządzi to już wiecie. Bynajmniej nie popieram partii rządzącej bo rzeczywiście wszystko co się dzieje z cenami to głównie ich zasługa natomiast w tym przypadku to jednak bezpośrednio nie oni. Pamietajmy o tym przy wyborach aby może nie wybrać ponownie tych pseudo niezależnych kandydatów. Może ktoś z poza lokalnej polityki się trafi? Ja bynajmniej nie zamierzam głosować na ta stara gwardie, ani na PiS i wszelkie ich odmiany.

Wielkimi krokami zbliża się 800+a to oznacza iż ta podwyżka to dopiero początek podwyżek.prawdziwa jazda inflacyjna przed nami.

Proszę – pomyl się!!!!!!!!!!!

Nie pić wody nie lać za dużo. Tramwaj jest za grubą kasę. Nie narzekać…

Może teraz zrozumiecie, zwolennicy socjalu i państwa opiekuńczego.
To MY finansujemy socjale i skadś na to trzeba brać. Dobry Pan PIS nie ma własnego hajsu.

Pensja minimalna w RP od stycznia idzie w górę o 20% licząc w takim zwiku ze 100 osób z taka podwyżka od minimalnej to jest lekko 60000 miesięcznie, 720 tys rocznie, zamrożone ceny prądu dla firm jak Zwik o 400% podwyżka, inflacja, podwyżki za oczyszczenie, za podatki które Zwik tez płaci to ktoś się spodziewał ze woda stanieje ?

Czyli m3 powinien być za 30 PLN?

Poczekaj , jak podniosą place tym 100 osobom jak piszesz , to zaraz obudzą się inni że dlaczego On dostał podwyżkę , przecież teraz zarabia tyle co ja , ja też chcę podwyżkę , przecież muszę zarabiać więcej od niego. I w ten sposób cały Zwik znowu dostanie podwyżkę, tyle tylko że ten pierwszy dostanie tylko wyrównanie do najniższej krajowej a ten drugi trochę więcej , znacznie więcej , później Zwik ogłosi że znów trzeba podnieść ceny wody i ścieków o 30-40% i wszyscy będą zadowoleni , oczywiście oprócz mieszkańców.

Ludzie podwyżka-podwyżką,płacąc za wodę razem z kanalizacją 15pln, to i tak płacimy jedną z najniższych stawek w kraju. Poza tym mamy wodę, którą można pić prosto z kranu. Uraczcie się wodą w Łodzi w Warszawie, a na pewno zmienicie zdanie. A poza tym lepiej to już było i na pewno nie będzie, żeby nie wiem jaka władza doszła do koryta, bo ten kraj jest tak roz….bany, że raczej nikt tego wszystkiego nie złoży do kupy.

kiedy zmieniałeś filtr do wody? ja brązowy co 2-3 tygodnie wymieniam.

To ty niedawno jako „oświecony” pod artykułem o Parku Wolności wrzuciłeś screen filmu z YouTube pokazujący zardzewiałą rurę. Że niby to u ciebie w mieszkaniu. I że niby robiłeś badania, jaka to ona jest niezdrowa. Weź człowieku się nie pogrążaj.
Żenujący poziom trolowanie.

No to chyba korzystasz z wody ze studni, a jak chcesz mieć wodę zupełnie czystą to kup destylowaną bez minerałów i czegokolwiek w swoim składzie. Logiczne jest to, że woda zdatna do picia musi zawierać jakiekolwiek minerały,które z czasem muszą się wytrącić, niewielkie ilości żelaza, manganu itp, jeżeli wiesz o czym mowa.

My na wszystkich płacimy, tylko proszę to wytłumaczyć tym z antenką ,bo oni uważają że PiS….y dają .

Dali na początku roku pracownikow ZwIK podwyżki po 900 zł, teraz muszą odrobić

Zwik brawoTy. Tylko dlaczego tak mała podwyżka? Słabo uczycie się od gangsterów z PiSu. Wysyłam was na egzamin poprawkowy. 8*

O co to larum.? Przecież organizacja przestępcza PiS da wam na to. Nie żyje pi.8*

W sumie to nie jest źle 🤪

5a950fa243a0d_o_original.jpg

Związku z niedotrzymaniem umowy cenowej chcemy odwołać dyrektora tej firmy oraz prezydenta. To jest nie dgodne z prawem obyczajowym.

Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie zarządza prezes a nie prezydent. Ale z resztą się zgadzam. Jestem za odwołaniem