Strona główna Aktualności Z miasta Pabianice nie takie biedne. Szybujemy w rankingu

Pabianice nie takie biedne. Szybujemy w rankingu

0

Redaktorzy Pisma Samorządu Terytorialnego przygotowali kolejny ranking zamożności samorządów. Dane dotyczą 2014 roku, a nasze miasto zaliczyło całkiem niezły wynik.

Pabianice znalazły się na 201. miejscu rankingu wśród miast powiatowych z dochodem 2318.56 zł na jednego mieszkańca. To najlepszy wynik w historii rankingu. W roku ubiegłym (dane za 2013 rok) byliśmy na miejscu 251.
Pod uwagę branych było 267 miast. Dla porównania, najzamożniejszym miastem powiatowym są Polkowice, gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosi 6743,73 zł. Najbogatsze w województwie łódzkim jest Kutno (2866, 82 zł), a najbiedniejsza Zduńska Wola, która z dochodem 2095,86 zł uplasowała się na 261. miejscu.

Nieco gorzej wypada nasz powiat, który z dochodem 529,28 zł znalazł się na 262. miejscu na 314 powiatów. Najbogatszy w województwie łódzkim jest powiat bełchatowski z dochodem 819,48 zł (37. miejsce).

Świetny wynik zanotowała gmina Pabianice (32. miejsce na 1566 gmin wiejskich). Tutaj dochód na jednego mieszkańca plasuje się na poziomie 4256, 79 zł. Na 108. miejscu jest Lutomiersk, który zaliczył niebywała awans z 1142. miejsca. Na 112. miejscu jest gmina Ksawerów, gdzie dochód wyniósł 3310, 39 zł. Ksawerów awansował z 246. miejsca, ale 4 lata wcześniej był już na 71. miejscu.

Jak to się liczy? Wyjaśniają redaktorzy PST.
Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna, jak rok temu. A więc znów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe.
Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy w historii zauważyliśmy ujemne wartości udzielonych ulg czy zwolnień podatkowych (co oznacza zapewne odzyskiwanie zwolnień niesłusznie przyznanych w latach poprzednich). W kilku gminach (Elbląg, Dobroń, Góra św. Małgorzaty) były to znaczące sumy w skali budżetu. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.REKLAMA
Poprzedni artykułŁadniej przed pocztą
Następny artykułNożownik w bloku przy 20 Stycznia
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments