Strona główna Aktualności Z miasta Oferty zbyt drogie. Miasto odda 820 tysięcy dofinansowania

Oferty zbyt drogie. Miasto odda 820 tysięcy dofinansowania

1
Bezpieczniej ma zrobić się na ul. Waltera Jankego, tam, gdzie rok temu wydarzył się tragiczny wypadek.
Plan przebudowy przejść dla pieszych będzie zrealizowany tylko częściowo. Z sześciu przewidzianych pierwotnie lokalizacji prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa zostaną przeprowadzone tylko w dwóch.

Dlaczego nie dojdzie do skutku całe przedsięwzięcie? Zadecydowały względy finansowe. Miasto otrzymało wprawdzie na tę inwestycję dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wysokości 1.192.803 zł, ale kwota w stosunku do oczekiwań potencjalnych wykonawców okazała się zbyt niska.

Przetargi na roboty były ogłaszane trzykrotnie. Pierwszy został unieważniony w całości, za drugim razem wybrano firmę, która przebuduje przejścia u zbiegu ulic Moniuszki i Tkackiej (w okolicach SP nr 2), a w ostatnim postępowaniu – wykonawcę prac na ul. Waltera Jankego, na wysokości posesji nr 8.

Umowa na pierwszą lokalizację, za którą miasto zapłaci 275.687 zł (było zarezerwowane 329.420 zł) ma być podpisana lada dzień, na tę drugą – w połowie grudnia. W przypadku ul. Waltera Jankego to koszt 245.083 zł, wyższy od zabezpieczonej kwoty o prawie 56 tys. zł. Miasto pokryje różnicę z własnego budżetu.

– Inwestycje, w formule „zaprojektuj i wybuduj”, powinny być zrealizowane do końca czerwca przyszłego roku. W zakres prac wejdzie doświetlenie przejść dla pieszych, oznakowanie pionowe i poziome oraz wymiana nawierzchni – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu.

Środki, które nie zostały wykorzystane na cztery pozostałe lokalizacje, czyli Moniuszki/Wyszyńskiego/Targowa, Moniuszki/Sienkiewicza, Świetlickiego/Waltera Jankego/Bugaj oraz Waltera Jankego 50 trzeba będzie oddać. To 820 tys. zł. 

– Gdybyśmy chcieli przebudować inne przejścia, przyjmując kwoty z przetargów, kosztowałyby one 1,9 mln zł. W związku z tym miasto musiałoby dodatkowo wydać z własnego budżetu około 1,1 mln zł – dodaje rzecznik.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Może mi ktoś wytłumaczyć o które przejście chodzi na Waltera Janke ? To przy Lidlu, czy to pomiędzy Lidlem a krańcówką autobusową ?