Strona główna Aktualności Z miasta Objazd i zniszczone drogi. Mieszkańcy mają dość!

Objazd i zniszczone drogi. Mieszkańcy mają dość!

51
fot. M. Werstak
Odkąd w Jadwininie, w kierunku Pawlikowic, zaczęła się przebudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 485, kierowcy korzystają z objazdów lokalnymi drogami. Skutki są aż nadto widoczne.

Realizowane właśnie przedsięwzięcie zwiększy bezpieczeństwo, m.in. dzięki powstaniu wzdłuż trasy chodnika i ścieżki rowerowej. Ale to niejedyny zakres robót. Wchodzi w nie również kanalizacja deszczowa, nowa podbudowa jezdni i nowy asfalt, zatoki, zjazdy, oświetlenie…

Związane z tym prace zaczęły się w drugiej połowie sierpnia i spowodowały, że przebudowywany odcinek został zamknięty.

Inwestor – Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi – wyznaczył objazdy drogami ekspresowymi S8 i S14. Kierowcy aut osobowych, jadący od strony Pabianic w kierunku Dłutowa, mogą korzystać z innego, krótszego wariantu, czyli gminnych dróg prowadzących z Bychlewa do Terenina oraz z Terenina do Pawlikowic I, do skrzyżowania z drogą powiatową, a następnie z tej właśnie drogi powiatowej, łączącej się z wojewódzką (i odwrotnie zmierzając do Pabianic).

Niestety, wystarczyło zaledwie kilkanaście dni, aby okoliczni mieszkańcy zobaczyli, jakie niesie to konsekwencje: lokalne drogi zostały zniszczone.

fot. M. Werstak
– Do tej pory ruch tutaj był wyraźnie mniejszy, teraz sytuacja zmieniła się diametralnie. Przybyło nie tylko samochodów osobowych, ale też ciężarowych. Na drogach już mamy pełno dziur i wyrw. Parę dni temu w jednym miejscu powstała tak duża, że ochotnicy z OSP Pawlikowice musieli ją zabezpieczyć. Doszło też do sytuacji, że ciężarówka „wylądowała” w rowie… – mówi Magdalena Werstak, radna gminy Pabianice.

Jak dodaje, efekty objazdów widać też po zniszczonych poboczach i porozjeżdżanych trawnikach przed domami. Mieszkańcy mają dość.

– Jedną drogę zrobią, owszem, ale parę innych będzie zdewastowanych. Gdyby stała tutaj policja, może kierowcy chociaż jeździliby wolniej, bo 50 kilometrów na godzinę to raczej niewielu tutaj przestrzega. Mnie szkoda zwłaszcza tej drogi z Bychlewa do Terenina, bo jest nowa. Zanim przywrócą normalny ruch na wojewódzkiej, będzie już wyglądała inaczej – mówi starszy mężczyzna z Pawlikowic.

fot. M. Werstak

Radna zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt remontu – organizację objazdów. Jej zdaniem jest fatalna.

– Kierowcy jadący od strony Bełchatowa nie widzą tablic z objazdem do Pabianic. Objazd został skierowany na S8 i S14. Tylko gdzie mają zjechać, aby dotrzeć do Pabianic? Widnieje za to tabliczka „objazd do Bychlewa”. I pewnie dlatego, nie zważając na nic, część kierowców jedzie do Pabianic drogą wojewódzką i jest zdziwiona, że przez roboty musi nagle zawrócić. Dla tych zawracających wskazówek, jak jechać już nie ma… – dodaje Magdalena Werstak.

Marcin Wieczorek, wójt gminy Pabianice, podkreśla, że z objazdów mogą korzystać tylko samochody do 3,5 tony.

– Podczas zatwierdzania tymczasowej organizacji ruchu nie mogliśmy nie zgodzić się na objazdy naszymi lokalnymi drogami, udać, że ich nie ma czy postawić szlabany – mówi wójt. – Niestety, praktyka pokazuje, że korzystają z nich również ciężarówki i tiry. Oczywiście infrastruktura drogowa ulega zniszczeniu. Wierzymy jednak, że po zakończeniu objazdów wykonawca przywróci ją do stanu wcześniejszego, naprawiając uszkodzenia. Jest do tego zobowiązany i będziemy ten obowiązek egzekwować. W sytuacjach awaryjnych, gdy np. dojdzie do oberwania pobocza, reagujemy i będziemy reagować natychmiast. Takie sytuacje również zgłaszamy wykonawcy – mówi Marcin Wieczorek.

Mieszkańcy podkreślają, że po tych lokalnych drogach jeżdżą rowerzyści (wśród nich dzieci uczęszczające do szkoły w Pawlikowicach) i chodzą piesi. Stąd apel do kierowców o ostrożność i przestrzeganie prędkości.

Przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej 485 ma zakończyć się w listopadzie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
51 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Tak to często bywa, że jedno się naprawi kosztem drugiego.

bardzo dużo np dałoby ustawienie znaków tonażowych i to nie tylko na czas przebudowy ale ogólnie ustawienie ich na drogach lokalnych np do 10 t z wyłączeniem pojazdów komunalnych czy dojazdów docelowych, następna rzecz brak informacji na S8 właśnie o objazdach do Pabianic informacją iż dogi lokalne do 3,5 t a także trasa objazdu jadąc od Rzgowa i to samo na węźle Róża bo sama tabliczka że jest objazd nic kierującego nie powie ale np już informacja ustawiona na węźle Pabianice PŁD że objazd prowadzi drogą S8,S14 , następnie 482 ułatwia życie

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi naprawi drogi lokalne?? Dobry żart 😂😂😂
Prędzej postawią kolejne wysepki wzorem wyremontowanej Jutrzkowickiej.

Widzę że Pan kierowca lubił pozapierda..ć Jutrzkowicką a teraz sie usrało!

👍👍👍

to spróbuj wyprzedzić rowerzystę który w d… na ścieżkę rowerową lub jakiś wolny pojazd jadący 10km/h

Przez wysepki nie może wyprzedzić rowerzysty. Biedaczysko.

Ruch nalezy uplynniac a nie utrudniac. Jak widac ciezko jest to wam pojac…
Na poludniu kraju takie wysepki rozwiazano poprzez ulozenie kostki w plaszczycnie jezdni dzieki temu mozna bezpiecznie wyprzedzic wspomnianego rowerzyste czy powolny pojazd.
Ale tak to jest, u nas rzadza debile a kolejni debile popieraja ich pomysly

Lepiej nie ryzykować, wyprzedzanie rowerzysty lub walca drogowego za pomocą pasa kostki, tak można uszkodzić cenne E36 z pianką w progu.🤣😁🚗🤦

Last edited 1 rok temu by Aerospace

👍😁

Ruch należy spowalniać tam, gdzie idioci jeżdżą 80-90 km/h, bo w poważaniu mają przepisy ruchu drogowego. Jeżeli społeczeństwo dojrzeje do tego, że należy przestrzegać przepisów, nie będzie potrzeby stosowania urządzeń spowolniających ruch.

Do zrobienia ścieżki rowerowej zamknęli całą drogę. Kolejny bystrzak obmyślił jak coś zrobić i się nie narobić. Jeżdżę tymi objazdami. Jest niebezpiecznie a po tym czasie z dróg robi się sieczka. Może jakaś reakcja władz?

„…również kanalizacja deszczowa, nowa podbudowa jezdni i nowy asfalt, zatoki, zjazdy, oświetlenie…” Drugi akapit. Problemy z czytaniem ?

Wyobraźnia, planowanie, wykonawstwo,.. problem z głową?

Pół kanalizacji po zamknięciu lewej strony drogi i pół po zamknięciu prawej. Wzdłuż przekroju rury

A o drodze przez Rydzyny ani słowa. Dziura na dziurze. Nieraz trzeba ostro hamować by nie wjechać w dziurę wielkości akurat jak szerokość koła.

Dzwoniłem do starostwa jako zarządcy drogi w 2 czy 3 dniu uruchomionego objazdu i informuje że co 5 auto to TIR i niszczy się droga…. To kazali mi na policję zadzwonić…. Co za kraj. Skoro starostwo nie odpowiada to oczekuje likwidacji tego wydziału- dróg. Ps jak już załatali ta dziurę z zdjęcia to następnej mniejszej około 40cm na 40cm 100m dalej już nie….. Bo nie było informacji w mediach.

Która z wyznaczonych dróg objazdowych jest Starostwa ? Chyba dzwoniłeś nie tu gdzie trzeba.

Środa przez Pawlikowice

Dzwonił dobrze. Od drogi wojewódzkiej w stronę Róży, to droga powiatowa.

Mnie zastanawia coś innego. Co miałoby zrobić starostwo ? Rozstawić kolczatki czy jak ?

Polska w pigułce. Dzwonisz na policję, do dzielnicowego, to ten ci odpowie, że nic nie może zrobić, bo mają za mało funkcjonariuszy na etatach. A dwie wsie dalej nowiutki komisariat budowany z inicjatywy powyższego starostwa, które każe ci tam dzwonić.

Przywrócenie komisariatów to program rządowy wymyślony przez Pis

Nie przywrócą zniszczonych dróg do stanu przed, załatają dziury co najwyżej. Pan wójt po raz kolejny zawiódł. Oby na wyborach suweren o tym pamiętał.

Zapomniano o Rydzynach także w Gminie Pabianice tu Tiry skracają sobie drogę z Pabianic do Bełchatowa także jest niebezpiecznie i droga gmina jest niszczona Warto by było się tym zająć i napisać pozdrawiam

Takie znajomości w starostwie nie wystarczyły na szybką interwencję?

Zapraszamy na reportaż do Rydzyn części gminy kategorii klasy B Miejscowość od dłuższego czasu robi za obwodnice Amazona i remontu dróg przelotowych. Przygoda ta pieknie rozpoczyna sie od 20tego stycznia przez prlowski asfalt naprawiany wielokrotnie na zakończenie zimy łopatą, ( koniec roku budżetowego, remont na odczepne tzw.zapchaj dziura) nastepnie za mostkiem wzdłuż aleji durnie zakontraktowanych latarń pochowanych między drzewami ustawionymi pół metra od jezdni. Następnie złapiemy troche normalnosci w okolicy wiaduktu , później całe skrzyżowanie przy sklepie jest bardzo niebezpieczne ze wzgledu na ilosc przejeżdzajacych aut. W strone Pawłowka nie zobaczysz rowów merlioracyjnych, scieżki rowerowej, chodnika dla pieszych. Dopełnieniem jest… Czytaj więcej »

I pomyśleć że opis dotyczy drogi powiatowej Starostwa, a nie gminy. Jedz na Rydzyny dolne nowa droga, jedz w stronę Jadwinina nowa droga, jedz na biesage nowa droga właśnie skończona. Wszystkie te są drogami gminnymi. Więc nie wiem gdzie masz klase B. Przyjedź do Janowic tam wszystko stare.

A zauważyłeś że Rydzyny leżą w gminie Pabianice i może mieszkańców tej miejscowości oraz kierowców mało interesuje, który asfalt jest pod którym kierownictwem, i to gmina ma zrealizować lub porozumieć się z innym administratorem, żeby to było wykonane. A stare latarnie świecące się na co drugim słupie to sprawa wojewódzka? Starostwa? Czy gminy? A sznur nowych latarni bez chodnika dla pieszych to sprawa wojewody? Starosty? Czy gminy? Biesaga? Mówisz za rzeczką w prawo (piękne wille) „Tam gdzie droga miała być”? bo potrzebny był głos w radzie gminy? Jedź do Piątkowiska i przedstaw nam ewidencję, czy główna droga z chodnikami po… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Rydzyny studnia tajemnic

A zauważyłeś że to że Ciebie mało co interesuje nie oznacza że każdy może robić co chce na danych drogach. Gmina leży w powiecie a powiat w województwie itd. Podatki płacisz dla gminy i dla powiatu itd. wiec wymagaj od radnego powiatu, którego wybrałeś. Co mają Janowice do Piątkowska ? Ja jestem z Janowic i żadnej drogi nie mamy dobrej przyjedź i sprawdź.

Jak jestes z Janowic to skąd tak dobrze znasz drogi i dzielnice Rydzyn ?
Jesteś Radnym ? Urzednikiem ?
Wójt odpowiada za porozumienie sie z wojewodą, starostą oraz prezydentem .
Wójt został wybrany do zarzadzania gminą, wiec to jego działka i jego robota nie mieszaj ludziom w głowie.
Nie pisałem o Janowicach tylko o Rydzynach bo lubie jezdzic rowerem do lasu pisalem o Piątkowsku bo zdarza mi sie tam przejeżdżać.
Chcesz zabrac glos ? To wypowiedz sie na sprawy ktore poruszyłem a nie wyskakujesz z kapelusza (z calym szacunkiem )z Janowicami

Zapraszamy na pomiar ilości przejeżdżajacych aut oraz pomiar tonażu do Rydzyn
Statystyki na pewno będą zadawalajace nie jakies ochłapy
Aaaaa… zapomniałem miejscowosc monitorowana 😀

No ok, Tiry niszczą nawierzchnię, objazd do 3,5 tony ale przecież te wielkie ciężarówki i autobusy też muszą się przedostać przez objazdy no bo jak.

Dlaczego wogule buduje się drogi o niskim tonażu. Później są skutki tych niby oszczędności.

Czy to ta sama radna co narozkładała durnych spowalniaczy dzięki którym samochody jeżdżą ścieżką rowerową?

Tak

Podobno mówi się o blokadzie dróg objazdowych. Czas pokaże.

Tez mi sie obiło o uszy

„Boczkiewicz” będzie miał dużo pracy

Większość dróg w południowej części Gminy Pabianice to jakaś porażka, są wąskie, bez pobocza, z dziurami, powyginane, połatane: Hermanów, Pawlikowice, Rydzyny. I jeszcze te durne spowalniacze.

Zapraszam wszystkich na drogę pomiędzy Pawlikowicami a Pawlikowicami od strony działek pracowniczych .
POdczas budowy S8 rozpierdo-ona a Pan Wójt i Pani Radna pewnie o niczym nie wiedzą .
Spróbójci przejechać.
Wielki szacun dla kierowcy AUTOBUSU SZKOLNEGO

@mieszkaniec droga wzdłuż ogródków działkowych w Pawlikowicach (nad lasem) należy do Gminy Dobroń.

Czy mają Państwo świadomość, że coraz większe obszary gruntów wokół węzła w Pawlikowicach zostają przekształcone na przemysłowe. Można ten fakt sprawdzić na stronie gminy dotyczącej planów zagospodarowania przestrzennego. Następstwem tego będzie oczywiście coraz większy ruch samochodowy w tej okolicy. Niestety, po powstaniu Amazona w Pawlikowicach, gmina w żaden znaczący sposób nie poprawiła bezpieczeństwa w tym rejonie i tylko zapewnia że ma taki zamiar. Oczywiście z tytułu działalności tego wielkiego magazynu gmina czerpie niebagatelne podatki, co powinno przełożyć się na inwestycję bezpośrednio skierowane dla rozwoju tej części gminy – Pawlikowic i Rydzyn. Obecna sytuacja związana z objazdami, uwypukliła tylko problemy drogowe… Czytaj więcej »

Nic nie powie, pojedzie na północno-zachodnią część gminy i tam będzie zabiegał o głosy. Cześć południowa jest od lat zaniedbywana przez urzędników gminy z niewielkimi wyjątkami jak droga do Terenia zrobiona po dekadowych obietnicach, ale spokojnie ta część rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na rozrost Jadwinina, Bychlewa, Władysławów, Terenia, Hermanowa, Rydzyny itd. przyjdzie z czasem po głosy.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Terenina😜

Miejski lasek od ul. Siennej w stronę rzeczki. Las 10 metrów od jezdni wycinany na łyso. Ale drzew rosnących w rowach po obu stronach jezdni nie ma komu wyciąć, efekt jest taki, że jakiekolwiek zderzenie auta z drzewem to zawsze tragiczne skutki, drzewa i krzaki zarosły rowy które powinny spełniać rolę meriolacyjna, woda podmywa jezdnie, a w zimę niskie temperatury rozsadzają asfalt efektem są wieczne dziury popękane pobocza. Od wielkiego dzwonu przyjadą panowie i przyklepią asfalt łopatą za setki tysięcy złotych. Wzdluż miejskiego lasku ludzie spacerują, biegają, jeżdżą rowerami, minąć się żeby nie stracić zawieszenia i nie wylądować w rowie… Czytaj więcej »

Droga od skrzyżowania przy sklepie i osp w stronę lasu
Dziura na dziurze a będzie jeszcze gorzej
Kiedy zaczną wywozić drzewo z lasu ciężkimi autami.
Nic nie zostanie z tych dróg. Dziwne ze były protesty ze wytną drzewa przy ul. Siennej,
a lasy Rydzynskie idą pod topór i nikt nie zwraca na to uwagi.
Ptaszki ćwierkają ze „hardwestery” wygrały przetarg na wycinkę lasu Rydzynskiego, niedługo pabianiczanie będą spacerować po pustych polach, a nie po lesie bukowym.

Pani Werstak narzeka bo sama mieszka przy drodze Terenin – Pawlikowice. Dlatego ten artykuł pojawił się na łamach epainfo. Bo radnej nie podoba się obecna sytuacja. Gdyby tam nie mieszkała, to nie byłoby to tak nagłośnione.

Last edited 1 rok temu by !@#$%^&*()

ale dobrze że jest tak nagłośnione, czekamy tylko na tą blokadę i pewnie telewizja się pojawi oni lubią takie akcje.

Ciężarówka nie wpadła do rowu bo tam rowu nie było. To po niej została dziura w pasie zieleni do teraz nie zasypana. Przyjdzie deszcz to dziura się sama zasypie ziemią spod asfaltu.

Proponuje zbaczyc, jak wygląda droga przez las bo część kierowców zamiast wrócić na wojewódzką, skraca sobie drogę do Dłutowa przez las do Ślądkowic i Mierzączke. Swoją drogą ta droga już dawno miała być asfaltowa ale wójt gminy Dłutów woli wydawać od 4 lat kasę na sypanie tej drogi tłuczniem, który strzelając spod kół stwarza zarealne zagrożenie dla ludzi, innych pojazdów jak i dla rowerzystów zamiast zrobić ja raz a porządnie. A kierowcy traktujący tę drogę jako objazd nie jeżdżą 30km/h ani nawet nie 50km/h i po takich przejazdach kurz unosi się jeszcze kilka minut.

Last edited 1 rok temu by Stefan