Strona główna Aktualności Nowa Scania zamiast 36-letniej

Nowa Scania zamiast 36-letniej

0
fot. Gmina Lutomiersk

Ochotnicza Straż Pożarna w Lutomiersku dostała nowy, ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy. To Scania, która zastąpi wyeksploatowany pojazd tej samej marki, mający, bagatela 36 lat (w posiadaniu lutomierskiej OSP była od 2000 roku).

Druhowie nie kryją radości, tym bardziej że starania o jej zakup rozpoczęli już pięć lat temu. Auto, o mocy 450 km, z sześcioosobową kabiną i napędem na cztery koła, jest dobrze wyposażone.

– Ma m.in. kamerę termowizyjną do lokalizacji źródła ognia, drabinę o wysokości dziesięciu metrów, sprzęt radiostacji radiowej, pilarki spalinowe, dwa aparaty powietrzne, latarki i zestaw do udzielania pierwszej pomocy. A może pomieścić 7 tys. litrów wody – wyjaśnia Marcin Paczkowski, naczelnik OSP w Lutomiersku.

Nowa Scania lada dzień zostanie zarejestrowana i będzie mogła wyjeżdżać do akcji. Starą, która przed  sprowadzeniem jej do Polski służyła w Szwecji, strażacy zamierzają sprzedać.

Koszt nowego samochodu to 1 mln 62 tys. zł,  czego 420 tys. zł przekazał na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, 175 tys. – Komenda Wojewódzka PSP, a 467 tys. zł stanowił wkład gminy Lutomiersk.

W 2016 roku druhowie z Lutomierska wyjeżdżali do akcji 119 razy. 20 alarmów dotyczyło pożarów.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments