Strona główna Aktualności Komunikacja MZK notuje rekordową sprzedaż biletów

MZK notuje rekordową sprzedaż biletów

7
Urząd Miejski w Pabianicach udostępnił statystyki dotyczące przejazdów biletowanych we wrześniu 2019 roku. Wynik wygląda imponująco i daje jasny komunikat, że mieszkańcy coraz częściej podróżują komunikacją miejską.

Jeździmy coraz więcej

Zarejestrowana we wrześniu liczba odpłatnych (biletowanych) przejazdów autobusami jest rekordowa. W stosunku do września ubiegłego roku odnotowano o 45 tys. przejazdów biletowanych więcej (wzrost o 14%), a porównując dane z rokiem 2016 mamy o blisko 83 tys. przejazdów więcej (29%).
Urzędnicy twierdzą, że to zasługa nowoczesnych autobusów. 

Odkąd po Pabianicach jeździ komplet 18 nowych autobusów hybrydowych, stale rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej. Latem pasażerowie docenili klimatyzację w nowych pojazdach – czytamy w komunikacie. 

Liczba odpłatnych przejazdów była również wyższa w wakacje. W lipcu podróżowało o 10% więcej pasażerów niż rok temu (o 21 tys. przejazdów więcej) i o 26% więcej niż trzy lata (blisko 48 tys. przejazdów więcej).

Okazuj się, że liczba pasażerów korzystająca z usług MZK może być znacznie wyższa. Statystyki sprzedanych biletów rosną, mimo że od lutego właściciele samochodów osobowych posiadający Kartę Pabianiczanina mogą jeździć autobusami za darmo, i to z osobami towarzyszącymi. Faktyczny wzrost liczby pasażerów jest więc jeszcze większy, bo pasażerowie jadący „na dowód” nie wliczają się do statystyki.

Korzystamy z biletomatów

We wrześniu w automatach pasażerowie kupili prawie 27 tys. biletów. Dla porównania, w pierwszym miesiącu funkcjonowania biletomatów sprzedało się w nich niecałe 5 tys. biletów, a po pół roku – nieco ponad 19 tys.

Zdecydowanie najwięcej kupujemy w automatach biletów na pabianickie autobusy, co stanowi 94% ogółu sprzedaży. 5% to bilety łódzkie, 1% – łaskie i ŁKA. Zdecydowaną większość (98,6%) stanowią bilety papierowe. Bilety okresowe kodowane na Migawkach wybrały we wrześniu w biletomatach 374 osoby (1,4%). Wartość sprzedanych Migawek stanowi 28% sumy wrześniowych transakcji w biletomatach. 

Nieco bardziej popularne są biletomaty stacjonarne na przystankach – kupujemy tam 56% biletów. W automatach mobilnych, zainstalowanych w autobusach sprzedało się 44% biletów. Z biletomatów stacjonarnych najwięcej biletów, bo co trzeci, kupujemy przy SDH. Blisko co czwarty bilet (24%) sprzedaje się na przystanku Roweckiego/Gryzla. Zbliżonym zainteresowaniem (odpowiednio 18% i 16%) cieszą się automaty na przystankach Kilińskiego/Zamkowa i przy dworcu kolejowym. Niemal co dziesiąty bilet sprzedaje się w biletomacie przy szpitalu. 30% transakcji w biletomatach to płatności gotówkowe,  70% – bezgotówkowe.

REKLAMA

7
Dodaj komentarz

1600
3 Wątki komentarzy
4 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
6 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek

Fajnie by było gdyby MZK przedłużyło linie 265 do Dłutowa, bo jest problem z dojazdem, szczególnie uczniów do szkół.

K

MZK samo sobie linii nie przedłuży, Dłutów to inna gmina, więc pojawia się kwestia finansowania takiego rozwiązania.

Jacek

Ciekawe kiedy kierowcy przestaną sprzedawać bilety? To wydłuża czas podróży! W Łodzi jakoś biletu u kierowcy nie kupisz. A u nas co chwila ktoś podchodzi do kierowcy po bilet. Zanim pasażer wyciągnie pieniądze, zanim kierowca wyda resztę i znów za chwilę następny. Na następnym przystanku historia się powtarza. I autobus zamiast jechać stoi sobie na przystanku i łapie opóźnienie. Więc po co te biletomaty były kupowane, skoro i tak kierowcy sprzedają bilety?

Obserwator

Kierowcy mogą przestać sprzedawać bilety jak zostaną zakupione biletomaty obsługujące płatność kartą i gotówką. Obecnie gdyby wycofano możliwość zakupu biletów u kierowcy jak to zrobiono w Łodzi to kanary miałyby większy zysk, bo nie przewidziano sytuacji w wyniku której pasażer ma tylko gotówkę i nie może kupić biletu bo w pojeździe jest biletomat obsługujący płatności wyłącznie kartą.
Gdy podjęto decyzję o zakupie tych biletomatów należało zdecydować o zakupie biletomatów obsługujących płatność zarówno kartą jak i gotówką. Ten producent tj Mera systemy ma takie biletomaty w swojej ofercie.

Jacek

W Łodzi, w Warszawie i w kilkunastu innych miastach w Polsce są identyczne biletomaty jak u nas i kierowcy biletów nie sprzedają. Więc jak widać można. Oczywiście zgadzam się z tym, że w autobusie też powinien być biletomat przyjmujący gotówkę. Skoro jednak ktoś pomyślał, że biletomaty mają być jak w innych miastach, to niech ten ktoś wprowadzi zasady jak w innych miastach i niech w końcu kierowcy przestaną sprzedawać bilety. To co się dzieje to paranoja. Autobus stoi, kierowca jak jakiś kioskarz wydaje resztę i tak co chwila. To tylko wydłuża czas przejazdu i powoduje opóźnienia.

Ola

Jakie to trudne do przewidzenia, społeczeństwo się nam starzeje, więc będzie coraz więcej emerytów jeździć po zakupy i do przychodni.

P-ce

Moze jestvto tez zasluga karty p-ce/ jazda autobusem za 1,30 wydaje sie uczciwa ceną