Strona główna Aktualności Z miasta Ministerstwo „klepnęło” budowę basenu

Ministerstwo „klepnęło” budowę basenu

13
Tak miał wyglądać nowy basen z zewnątrz.

Budowa krytej pływalni przy „Mechaniku” została dopisana do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. 

Portal EPAinfo jako pierwszy dotarł do dokumentów zatwierdzonych w resorcie. Oznacza to, że inwestycja realizowana przez starostwo powiatowe w Pabianicach nawet w 30 procentach zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystki. Basen ma kosztować około 21 mln złotych. Z ministerstwa mamy dostać 7,8 mln, kolejne 3 ml złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Może uda się pozyskać około 1 mln złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wtedy dofinansowanie kształtowałoby  się na poziomie około 12 mln. Starostwo wyłożyłoby 9 mln, ale mogłoby skorzystać ze zwrotu podatku VAT. To ponad 1,5 mln złotych.

Jak będzie wyglądał basen?

Wnętrze pływalni podzielone zostanie na kilka stref. W tej najważniejszej, czyli basenowej będzie basen pływacki o wymiarach 25 m na 15,4 m i głębokości od 1,4 m do 1,8 m, z trybunami na 50 miejsc siedzących w strefie suchej z oddzielnym wejściem. Jednocześnie będzie mogło w nim pływać 85 osób.
Powstanie basen rekreacyjny o powierzchni 137 m² z wydzieloną częścią do nauki pływania (6×12 m)  o głębokości 1,1 m. Dostępne będą następujące atrakcje: bicz wodny, dwa gejzery powietrzne, masaż karku szeroki i wąski, masaż boczny (2 szt.), oświetlenie podwodne, dwie wanny do hydromasażu okrągłe – whirpool na 10 osób. Dla dzieci dostępny będzie brodzik o powierzchni 23 m² z parasolem wodnym. W środku zbudowana zostanie zjeżdżalni rurowa o długości 30 metrów. W sektorze rekreacyjnym zaprojektowano również stałe leżanki z mozaiki.

W strefie spa będzie  sauna parowa, sauna sucha, oraz zespół 4 natrysków schładzających i kabina WC.

Ale kompleks basenów to nie jedyna atrakcja. Na zewnątrz, pod przedłużonym dachem pływalni zbudowane zostanie lodowisko o wymiarach 40 na 20 metrów dostępne od listopada do marca. Będzie można jeździć na łyżwach nawet przy dodatniej temperaturze (do +10 stopnic C).

Projektanci przewidują wykorzystanie ciepła produkowanego w zimie przez agregat wytwarzający lód do ogrzewania powietrza w hali basenowej oraz system odzysku ciepła ze ścieków i popłuczyn filtrów.  – Zamontowane zostaną kaskady pomp ciepła. Prąd pozyskiwany będzie z paneli fotowoltaicznych zbudowanych wysokowydajnych ogniw zamontowanych na dachu – opowiada Adam Krasiński, członek zarządu powiatu pabianickiego.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

I fajnie !!!
Kibicuje temu projektowi !

Fajnie że taki obiekt ma powstać, oby udała się jego realizacja. Jednak dane co to basenu lekko przesadzone. na basenie o podanych wymiarach będzie 6 torów. Jeśli jednocześnie będzie mogło z niego korzystać 85 osób to wychodzi po ~14 osób na tor. Źle się pływa jeśli jest 5 osób na torze, a 14 to nawet sobie tego nie wyobrażam. Co więcej, zakładając że średni wzrost osoby korzystającej z basenu to 1,75 + zasięg ramion to jakby ustawić jedną za drugą to na 1 torze zmieści się 10 osób jedna za drugą bez przerwy. Jeśli dane o 85 osobach wyliczył projektant… Czytaj więcej »

Ten basen najlepiej wygląda na wizualizacji. Reszta, mam wrażenie, trochę sp…itolona (m.in. to co porusza SMT) niestety. 🙁

Pabianice w ruinie????

no co ty przecież mamy prywatne centrum miasta, na który zarabia prywatny inwestor.

a co z termo Ciebiadą ?

No właśnie, a propos wody.
Gdzie te odwierty i termy Pabianice ?!
Wszak upłynęło już wystarczająco dużo czasu by przystąpić do REALNYCH działań, a nie tylko poprzestać na paplaninie obiecanek.

a ile to jest twoim zdaniem wystarczająco dużo czasu? Wiesz może ile czasu trwa np. wydawanie koncesji na prowadzenie takich odwiertów? Sama budowa takiego kompleksu to jakieś 20% całości prac.

Totalny bezsens! Nie lepiej było zebrać siły z miastem, wyburzyć stary basen i pobudować wspólnie coś naprawdę na miarę XXI wieku???? Drugi basen w takim mieście to bzdura. Na dodatek fatalna lokalizacja na Starówie, brak miejsca i parkingów. Ale PO i Haburze potrzebne to, żeby pokazać, że coś robią. Mam nadzieję, że ten projekt upadnie szybko po wyborach, bo to marnotrawstwo pieniędzy!

Zauważ, że wszystko od pewnego czasu kręci sie w bliskiej okolicy Fabryki Wełny. Rewitalizacja Parku, teraz budowa basenu i lodowiska.
Jak właściciel wykupi niedługo całe miasto to może sie coś tutaj ruszy.

Jaśnie oświecony yntelygent z KC PO się odezwał! Idź ośla łąko budować zieloną wyspę z herr Tuskiem, a ludzi zostawcie w spokoju, bo tam gdzie się POjawicie tylko korupcja, ch…, d… i kamieni kupa i taka jest prawda!

Pomysł budowy basenu w Centrum miasta to pomysł mocno dziwaczny, wszędzie tam gdzie powstają nowe kompleksy basenowe funkcjonują one na terenach badź przy terenach rekreacyjnych i nie muszę chyba pisać czemu? udogodnieniem wynikającym z takiej lokalizacji jest również możliwość budowy bezkolizyjnego parkingu dla samochodów odwiedzających basen. Niestety wydaje mi się, że jest to tylko kiełbasa wyborcza z Haburowej masarni, taka kontrpropozycja na Ciebiadowe termy. Więc nie ma się czym podniecać. Chyba, że Haburowy chłopak szykuje posadkę dla basenowego kolegi ?

Sam coś zrób ludziu z klanu weźta zróbta Złożyłeś np. jakiś projekt w ramach budżetu obywatelskiego ? Wiesz o tym, że w mało, którym mieście baseny są rentowne? Zwłaszcza te zarządzane jedynie przez miasto czy powiat?