Strona główna Aktualności Z miasta Miejskie spółki podsumowały finanse. Której powodzi się najlepiej?

Miejskie spółki podsumowały finanse. Której powodzi się najlepiej?

11
Prezesi Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, Zakładu Energetyki Cieplnej, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Pabianickiego Centrum Medycznego mogą spać spokojnie. Prezydent Grzegorz Mackiewicz zatwierdził sprawozdania finansowe tych spółek z ubiegłorocznej działalności i udzielił absolutorium. Miniony rok wszystkie zakończyły rok na plusie. Tyle że w jednych jest on większy, a w innych mniejszy…

Najlepiej, z zyskiem wynoszącym 862 tys. zł (netto), wypadł Zakład Energetyki Cieplnej.

W ubiegłym roku jego działania, pomijając standardowe, czyli związane z dostawą ciepła do pabianickich mieszkań, w dużej mierze koncentrowały się na planowanej budowie  instalacji odpylania, odsiarczania i odazotowania spalin. Jak wyjaśniał Florian Wlaźlak, prezes ZEC, najbliższe miesiące upłyną na przygotowywaniu dokumentacji i załatwianiu pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Jeśli formalności pójdą sprawnie, niewykluczone, że prace na terenie ciepłowni przy ul. Konstantynowskiej 65, bo właśnie tam zostanie zrealizowana inwestycja, rozpoczną się jeszcze w tym roku. W ubiegłoroczną działalność wpisało się też podłączenie do sieci cieplnej 24 nowych obiektów, różnej wielkości.

– Mamy stabilną umowę w zakresie dostawy paliwa. Jest to umowa wieloletnia, która przed rozpoczęciem każdego roku jest szczegółowo negocjowana. Ceny węgla, które mogą przerażać, u nas na ten moment są stabilne – zauważał prezes.

Dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, spółki z kapitałem wynoszącym 114 mln zł, 2018 rok był dobry pod względem inwestycji. Zakończyło się kanalizowanie osiedla Dąbrowa. Koszt przedsięwzięcia przekroczył 4 mln zł, z czego 3,5 mln zł stanowiła dotacja z Unii Europejskiej. Spółka kładła również rury w innych ulicach, m.in. Żabiej i Wierzbowej. Wszystkie wydatki inwestycyjne wyniosły około 6,5 mln zł.

– Rok zakończył się wynikiem dodatnim: to 334,5 tysiąca złotych. Pogoda nam sprzyjała, podobnie jak w tym. Sprzedaż wody jest spora, więc nie możemy narzekać. Oby tak dalej – przyznał Rafał Kunka, prezes ZWiK.

Pozytywnie kształtują się finanse Pabianickiego Centrum Medycznego. Przychód w 2018 roku, na poziomie prawie 98 mln zł, był o 14 mln zł większy niż w 2017 roku.

– Przy poniesieniu kosztów działalności wygenerowaliśmy dodatni wynik, na poziomie 163 tys. 468 zł brutto, co świadczy o stabilności spółki – mówiła Dorota Jędrzejczyk – Okońska, wiceprezes PCM.

Duże zmiany są widoczne w oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej. Według zapewnień wiceprezesa w ciągu trzech ostatnich lat wyraźnie poprawił jakość świadczeń i zredukował stratę z 1 mln 600 tys. zł do… 14 tys. 918 zł w ubiegłym roku. Powodem do dumy jest też dla szefostwa PCM oddział ortopedyczny, gdzie niemal dwukrotnie wzrosła liczba zabiegów endoprotezy stawu biodrowego i endoprotezy stawu kolanowego. W 2018 roku wykonano ich prawie 400.

Ze świadczonych przez spółkę usług medycznych skorzystało od stycznia do grudnia 227 tysięcy pacjentów. Ona sama, po kontroli przeprowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, otrzymała pozytywną ocenę – 82%.

– Z naszych informacji wynika, że tylko dwa szpitale w województwie łódzkim mogą poszczycić się dodatnim wynikiem na koniec roku. Jednym z nich jest Pabianickie Centrum Medyczne. Wszystkie pozostałe zakończyły rok na dużej albo bardzo dużej stracie – dodał prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Najmniejszy zysk, w wysokości 21 tys. zł, osiągnął Miejski Zakład Komunikacyjny. Jak zaznaczał prezes Jarosław Habura, to już piąty rok z rzędu, kiedy spółka wychodzi na prostą i notuje wynik na plusie.

– Przychody zamykamy na poziomie 13 – 14 mln zł, z czego w tym roku udało się wypracować około 1 mln zł z działalności pomocniczej (m.in. myjni, dzierżawy placu, reklam na pojazdach, dzierżawy stacji benzynowej, marży ze sprzedaży biletów innych przewoźników – przyp. red.). Tendencja jest wzrostowa, bo jeszcze 3 – 4 lata było to około 600 tys. zł – mówił.

Trwa realizacja projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”. Do zrobienia jest jeszcze sporo. Według szacunków prezesa – na kwotę 35 – 40 mln zł (cały projekt opiewa na ponad 70 mln zł). To m.in. modernizacja stacji obsługi pojazdów, budowa dworca autobusowego na krańcówce przy ul. Waltera Jankego oraz krańcówki przy ul. Podmiejskiej i zakup tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. Realizacja tych zadań ma nastąpić w tym i następnym roku.

Decyzją prezydenta wypracowane zyski pozostaną w spółkach.

REKLAMA
Poprzedni artykułTakich mamy Orłów. Najlepsza średnia to 6.0 (ZDJĘCIA)
Następny artykułWiernym upał niestraszny. Procesje przeszły przez miasto
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dysponując 100mln zrobić w roku obrót i zarobić na czysto z tego 0.3% to taka rewelacja?!? (ale 300 tysi brzmi lepiej 🙂 niż 0,3%).
Prezesi bez wiedzy jak inwestować. Księgowe z wiedzą z d…y :).
Przy tak ciężkim rynku należy się wykazać. W mojej firmie nie było by za to pochwał!

Skoro jestes biznesmenem w wersji „pro” to zapewne wiesz jakie sa składowe bilansu i ze inwestycje obciazaja wynik finansowy.
Ale ciemny lud wszystko kupi jak mawiaja Twoi idole, siej ferment i baw sie dobrze

Firmy prywatne są nastawione na maksymalizację zysku. Firmy państwowe niekoniecznie.

To nie są kolego firmy państwowe tylko spółki prawa handlowego i działają tak samo… Państwowe to były za PRL-u

Nie wymądrzaj się, dobrze wiesz o co chodzi 🙂

Też tak uważam, żenujący zysk. Do tego wynagrodzenie kierownika działu marketingu, które jest po prostu nieetyczne.

Hmmm, MZK już wychodzi na prostą…. 55 rok za prezesury Jarosława : ) A ZEC ma zysk… 800 tys. zł, ZWiK też superowo. Zyski po kolejnych już podwyżkach dla Was. I szpital miodzio. Nieważne, że kolejki jak stąd do Księżyca. Ja mam na to swoją gdzieś zasłyszaną nazwę: księgowość kreatywna. A prawda? W trawie skwierczy jak całe to smutne miasto miałkich politykierów.

Nolan, uwaga na słowa.
Za przekazanie do Zwikówki stwierdzenia „księgowość kreatywna” po trzech latach procesów sądowych z prezesem i główną księgową ZWiK + mecenas, zostałem skazany za zniesławienie (art 212).

„Kreatywna księgowość (ang. creative accounting) – rejestrowanie, ewidencjonowanie, przetwarzanie i prezentowanie zdarzeń gospodarczych z wykorzystaniem obowiązujących przepisów i właściwie interpretowanych zasad rachunkowości w sposób, który nie jest bezpośrednio w tych przepisach wskazany, a który jest wynikiem zastosowania pomysłowego, twórczego i niestandardowego podejścia do tych przepisów i zasad”… Gdzie ty tu widzisz Iwaszko podstawy do zniesławienia???? Kreatywny, nie oznacza, że coś jest złe… Wiele firm tak robi. Jedno i to samo zestawienie finansowe można pokazać na wiele sposobów. Zależy co kto komu chce przekazać

Dobre informacje, szczególnie ze szpitala i mzk. W większości miast szpitale i komunikacja jest na minusie. Nie popieram obecnych władz, ale te informacje cieszą.

Co to za ustawka ? A tak wiadomo batonik chce mieć sukcesik 🙂