Strona główna Aktualności Z miasta Małgorzata Rozenek-Majdan odwiedziła Pabianice. W ważnej sprawie

Małgorzata Rozenek-Majdan odwiedziła Pabianice. W ważnej sprawie

14
Działacze Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy na listy poparcia pod obywatelskim projektem mającym przywrócić zablokowaną w 2016 roku refundację programu in vitro. Działaczy wsparła Małgorzata Rozenek-Majdan.
Celebrytka przyjechała do Pabianic w poniedziałek i razem z politykami zachęcała pabianiczan do składania podpisów. Później wzięła udział we wspólnej konferencji prasowej.
– Cieszę się, że mogę dzisiaj spotkać się z państwem, tutaj w Pabianicach. Od 2013 do 2016 roku Polska była w czołówce leczenia niepłodności, bo wtedy realizowany był rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, czyli leczenia metodą in vitro, finansowany z budżetu państwa. Obecnie już nie funkcjonuje i widzimy jak wygląda demografia w naszym kraju. Dlatego musimy robić wszystko, aby program powrócił i był refundowany ponownie ze szczebla centralnego – przekonywała Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca komitetu zbierającego podpisy w całej Polsce.
Szacuje się, że problem niepłodności dotyka półtora miliona par w Polsce. Powiat pabianicki jest jedynym w województwie łódzkim, który realizuje program in vitro. Od 5 lat młodzi ludzie mogą liczyć na dofinansowanie leczenia.
– Jesteśmy jednym z pierwszych w Polsce powiatów, który wprowadził program in vitro. Od 2019 roku, corocznie obejmujemy nim 25 par. W sumie na realizację tego pięcioletniego projektu Starostwo przeznaczy 750 000 zł, a skorzysta z niego 125 par. Dotacja na leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniła się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się 34 dzieci, a kilkanaście kolejnych par spodziewa się dziecka – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki. – Wprawdzie program kończy się w tym roku, ale planujemy przedłużyć go na kolejne lata.
W regionie łódzkim udało się już zebrać 17 000 podpisów pod listami poparcia dla programu.
W Polsce funkcjonuje około 50 samorządowych programów in vitro, z czego 15 to te działające na bazie naszego łódzkiego programu leczenia niepłodności. W 2019 roku gratulowałem staroście pabianickiemu odwagi, że wprowadza taki program. I dziś też mu gratuluję, ale przede wszystkim tego, że jest gwarantem normalności, ponieważ in vitro jest procedurą udokumentowaną i potwierdzoną naukowo – dodaje Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dzieci musi być dużo więcej!!! Polacy się starzeją, kto będzie pracował na nasze emerytury?

Z choinki się zerwałeś? sam sobie zapracuj!

Pani Rozenek-Majdan budzi skrajne emocje ale w słusznej sprawie zawsze popieram!

Ten uśmiechnięty z prawej powinien być fotografem . Uwielbia się pokazywać wszystkim i wszędzie.

Fotograf lubi się pokazywać czy robić zdjęcia? Nie rozumiem logiki…

Kochani chcecie dzieci – daje rozwiązanie. Każda kobieta, która zajdzie w ciąże otrzymuje wparcie w wysokości 4tyś zł i może swobodnie pracować i zarabiać. Obie płatności są niezależne. Jeśli idzie na zwolnienie to jej problem. Jak pracuje to ma to i to. Potraktujcie kobiety uczciwie a będą się rozmnażać. Tylko bezpieczeństwo finansowe to gwarantuje – reszta to bzdury!!! Każde następne dziecko to wsparcie 4tyś razy ilość dzieci. Masz jedno dziecko to za drugą ciążę dostajesz 8tyś + pensja. Jeśli nie pracujesz to tylko 4tyś. Pamiętajcie także o Pracodawcach !!! Kobiety trzeba zachęcać do pracy by nie wypadały z obiegu na… Czytaj więcej »

Bez kozery powiem pincet. Dawaj od razu po 10 tysięcy czemu tylko 4?
Jak chcesz naprodukować obywateli do życia w zrujnowanym gospodarczo kraju to masz właśnie idealny plan w głowie.

Wincyj rozdawnictwa, wincyj! Budżet wytrzyma!

Problem w tym, że nie zawsze chodzi o kasę, powrót do pracy czy zwolnienie lekarskie. Często zwyczajnie się nie udaje. Poronienia, ciąże pozamaciczne itd.

a co zdjęciu robi Marta Kaczyńska ?

Elita Pabianic 😉

Trzeba było zaprosić Panią Rozenek-Majdan do nas na basem. Albo SP nr 1 z dziurawym dachem. Wtedy by zrozumiała dlaczego są ważniejsze sprawy w tym mieście niz in vitro.

Czarek jak zawsze – w formie 🙂

Panowie tacy uśmiechnięci wszyscy 🙂 Który miał robiony test białej rękawiczki 🙂