Strona główna Aktualności Komunikacja Konsultacje ws. ścieżek rowerowych

Konsultacje ws. ścieżek rowerowych

2
Marcin Chmielewski prezentuje projekt

Wkrótce ruszą konsultacje społeczne  dotyczące projektów przebiegu ścieżek rowerowych w mieście.

Chodzi o około 12 km ścieżek wraz z infrastrukturą towarzyszącą, które mają powstać w ramach projektu  „Modernizacja i rozwoju komunikacji miejskiej w Pabianicach” oraz koncepcję ogólną dla całego miasta.

Konsultacje obu projektów odbędą się od 7 do 21 marca. Uwagi, propozycje i opinie można przesłać na adres komunikacja@um.pabianice.pl lub zostawić pismo w Biurze Obsługi Interesantów przy ul. Zamkowej 16. Formularz konsultacji i projekty obu koncepcji można będzie znaleźć na www.komunikacjapabianice.pl i www.um.pabianice.pl. Ponadto 7 marca od godz. 16.00 do 17.30 w Urzędzie Miejskim (sala nr 4) odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami. Do zespołu prowadzącego konsultacje społeczne, który rozpatrzy zgłoszone propozycje i uwagi, prezydent zaprosił osoby aktywnie działające w środowiskach rowerzystów, Arkadiusza Jaksę i Roberta Maniosa, reprezentującego fanpage Rowerowe Pabianice. Oni również brali udział w  wytyczaniu dróg rowerowych.

Projekt „Modernizacji i rozwoju komunikacji miejskiej” zakłada budowę ścieżek rowerowych dochodzących do węzłów przesiadkowych  komunikacji miejskiej, w tym dworca kolejowego. Budowę podzielono na 9 etapów, które stanowią samodzielną całość i mogą być realizowane oddzielnie. Podstawowym rozwiązaniem zaproponowanym w projektach są ścieżki rowerowe oddzielone od ruchu samochodowego i pieszego z utwardzoną nawierzchnią, a gdzie nie jest to możliwe – ciągi pieszo-rowerowe albo pasy dla rowerów, w ostateczności wyznaczenie strefy dla rowerów przez tzw. sierżanty. Ścieżki będą oświetlone zgodnie z obowiązującymi normami. W miejscach zwiększonego ryzyka i tam gdzie jest planowany wzmożony ruch rowerowy przejazdy rowerowe, a także przejścia dla pieszych, będą dodatkowo doświetlone. Miejsca będą wyznaczone po analizie rozwiązań szczegółowych opracowywanych przez firmę SofBlue na mapach w skali 1:500.

Wniosek o dofinansowanie „projektu komunikacyjnego” miasto złoży w drugim kwartale 2017 roku. Projekt komunikacyjny jest na liście projektów przeznaczonych do dofinansowania unijnego w trybie pozakonkursowym, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Okres realizacji projektu przewidziany jest od III kwartału 2017 do III kwartału 2019 roku. Kwota na ścieżki –  do 30 proc. wartości projektu (56,5 mln  – ok. 17 mln). Trwa przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.

Projekt 12 km ścieżek
Projekt kompleksowy

informacja UM.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nawet w ścieżkach kolesiostwo… masakra

No w sumie fajnie ale… mam nadzieję, że jak te ścieżki powstaną to rowerzyści będą z nich korzystać… na Świetlickieo ścieżka jest a wielmożni kolarze i tak grzeją jezdnią, a zwrócić im uwagę to się pięściami odgrażają…