Strona główna Na sygnale Wypadki Kolejny senior sprawcą wypadku na przejściu dla pieszych

Kolejny senior sprawcą wypadku na przejściu dla pieszych

17
fot. policja
W ciągu zaledwie dwóch dni na drogach powiatu pabianickiego doszło do dwóch poważnych wypadków z udziałem pieszych, potrąconych na oznakowanych przejściach. W obu przypadkach sprawcami byli kierowcy w podeszłym wieku.

Do pierwszego zdarzenia doszło w niedzielę, 25 maja. 75-letnia kobieta kierująca mazdą potrąciła na przejściu dla pieszych 51-letnią kobietę. Do wypadku doszło na ulicy Jana Pawła II w Pabianicach (SZCZEGÓŁY).

Dziś, w poniedziałek 26 maja, doszło do kolejnego groźnego wypadku – tym razem w Konstantynowie Łódzkim, na ulicy Zgierskiej. Tuż po godzinie 14:00, 79-letni kierowca opla potrącił kobietę, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych. 75-letnia mieszkanka Konstantynowa doznała obrażeń i została natychmiast przetransportowana do szpitala w Łodzi przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Na miejscu cały czas pracują służby. Ruch w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego odbywa się z utrudnieniami – zablokowany jest jeden pas drogi.


W Polsce nie ma obowiązkowych, regularnych badań lekarskich dla kierowców seniorów, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B (czyli dla samochodów osobowych), wydane bezterminowo przed 2013 rokiem.

1. Prawo jazdy wydane bezterminowo (przed 19 stycznia 2013 r.)

  • Kierowcy nie muszą przechodzić badań lekarskich po osiągnięciu określonego wieku (np. 70 czy 75 lat).
  • Dokument jest ważny bezterminowo, dopóki nie zostanie cofnięty z powodów zdrowotnych, prawnych lub przy wymianie dokumentu na nowy wzór.

2. Prawo jazdy wydane po 19 stycznia 2013 r.

  • Wydawane na maksymalnie 15 lat (kat. B).
  • Po upływie ważności dokumentu wymagana jest odnowa, ale nie zawsze badania lekarskie – chyba że są ku temu przesłanki (np. stan zdrowia).

3. Obowiązek badań lekarskich

  • Dotyczy osób, które utraciły prawo jazdy za jazdę po alkoholu lub mają inne ograniczenia zdrowotne.
  • Kierowcy zawodowi (kat. C, D) muszą odnawiać badania co 5 lat, a po 60. roku życia – co 30 miesięcy.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
17 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

A powinny być badania obowiązkowe co jakiś czas, tak jak robi się badania wstępne lub okresowe do pracy.
No nie czarujmy się, w pewnym wieku traci się spostrzegawczość ale przede wszystkim refleks , tym bardziej że czasem ta widoczność też jest ograniczona w różnych miejscach i również spowodowana dużą ilością zaparkowanych samochodów.
Ja np. mam problem z wyjazdem spod Netto na ul.Żeromskiego w stronę Partyzanckiej, szczególnie jak jakiś bus tam stanie to nic nie widać ,czy jedzie samochód w stronę Zamkowej 🤦🏾‍♀️
Przydałoby się jakieś lustro 👍🏽

To nie wiek jest przyczyną tragedii, tylko wejście pieszego na pasy bez patrzenia czy nie ma blisko pojazdu, który nie wyhamuje jak pieszy wejdzie, który ma pierwszeństwo być w szpitalu. To pieszy jest problemem a nie wiek

Czyli 75 -letnia kobieta, mając uwagę na jej wiek, nie ma prawa nie zauważyć samochodu, ale 79- letni kierowca ma prawo rozpędzać dwutonową kupę żelastwa i nie widzieć pieszego, bez względu na jego wiek?

Tak to jest, gdy pieszy myśli, że ma zawsze pierwszeństwo, bo jest „niesmiertelny”

Czyli stara piesza nie ma prawa chodzić, bo już nie widzi, ale jeszcze straszy kierowca może jeździć samochodem, bo nie widzi?

To chodzi o to żeby ZUS odciążyć bo młodzi nie chcą dzieci rodzić społeczeństwo się starzejei nie ma kasy na emerytury niedługo to rząd powie emerytom że mają pierwszeństwo na czerwonym świetle bo są ba emeryturze

Wina szczepionek na covid. Modyfikuja ludzkie DNA, zmieniaja seniorow w terminatorow. Poczekajcie do piatku…

A może tytuł artykułu powinien mieć tytuł kolejnych dwóch seniorów sprawców wypadku

Chodzi o to że wiek nie ma nic do rzeczy najstarszy człowiek na świecie miał 71 lat jak zdobył najwyższą górę świata a są ludzie którzy mają po 30 lat i są w DPS bo są niesamodzielni wniosek taki że każdy co ma prawo jazdy powinien przechodzić badania co parę lat tak jak się przechodzi badania okresowe do pracy

Przeciętnego może nie ale nie można wrzucać wszystkich do jednego worka a żeby to zweryfikować to trzeba wszystkich przebadać co parę lat

Jakaś taka nagonka na seniorów przetacza się przez ogólnopolskie media. Może to przypadek, ale zawsze w okolicy wyborów starsi ludzie według prasy popełniają więcej wykroczeń i przestępstw.

każdy kiedyś będzie staruszkiem, my też 🙂

wina zbyt dużej ilości przejść dla pieszych, oraz postawionego masztu 5G przy mosirze! Gdyby piesi musieli przechodzić na partyzanta poza pasami to by się rozglądali, a nie wtargali pod koła!

salon masażu odwraca uwagę też 🙂