Strona główna Dzieje się Sport Kinga Królik namieszała w biegowych rankingach

Kinga Królik namieszała w biegowych rankingach

8
fot. Jerzy Woźniak

21-letnia zawodniczka UKS Azymut Pabianice na dystansie 3000 metrów wysunęła się na pierwszą pozycję w tabelach europejskich w kategorii wiekowej U23. Pięć dni później na dystansie 2000 metrów przez przeszkody w kategorii seniorów „nabiegała” drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki i aktualnie czwarty wynik na świecie. Natomiast w kategorii U23 jest to najlepszy czas w historii polskiej lekkiej atletyki i obecnie pierwszy rezultat na świecie.

22 maja w Gdańsku podczas 49. Memoriału Józefa Żylewicza Kinga w swoim pierwszym starcie po kolejnym obozie wysokogórskim w Kenii wystartowała w biegu na 3000 m. Pierwszy kilometr poprowadzony był bardzo szybko (3:03,5). Natomiast po 1200 metrach ciężar prowadzenia wzięła na siebie zawodniczka z Pabianic, która po 2 kilometrach uzyskała czas 6:11,00. Niestety na ostatnim kilometrze Kingę wyprzedziła seniorka z MKL Szczecin Monika Jacewicz, która do mety nie oddała pierwszego miejsca zwyciężając bieg. Kinga ostatecznie uplasowała się tuż za nią, na bardzo dobrej drugiej pozycji, z nowym rekordem życiowym 9:18,53.

fot. UKS Azymut Pabianice

26.05 w Oleśnicy odbył się 2. Memoriał płk Wiesława Kiryka. Na starcie zgromadziła się czołówka polskich lekkoatletów. Wśród nich znalazła się reprezentantka UKS Azymut Pabianice Kinga Królik. Zawodniczka tym razem wystąpiła na dystansie 2000 m z przeszkodami. Za przeciwniczki miała kadrowiczki, specjalistki od biegu przeszkodowego w tym Matyldę Kowal CWKS Resovia Rzeszów dwukrotną olimpijkę i Patrycję Kapałę medalistkę Mistrzostw Polski Seniorów z 2020 r, VIII zawodniczkę Mistrzostw Europy U23 z 2019 r. Pierwszy kilometr poprowadziła Mariola Ślusarczyk wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski Seniorów w biegu przeszkodowym. Na półmetku zawodniczka z Pabianic uzyskała czas 3:10,27 i przejęła prowadzenie. Pomimo samotnego biegu przyspieszyła, kończąc bieg w świetnej dyspozycji w czasie 6:18,12. Bieg na tym dystansie jest zaliczany do rankingu kwalifikującego na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Jest to drugi w historii polskiej atletyki wynik na tym dystansie w kategorii seniorów. W kategorii U23, do której jest zakwalifikowana Kinga jest to najlepszy wynik w historii. Aktualnie jest to 4. wynik w świecie w kategorii seniorek i pierwszy w kategorii U23!

Następny start Kingi zaplanowany jest na sobotę 05.06. Będzie to bieg na 3000 m z przeszkodami podczas mitingu w Tatabanya (Węgry). Jest to miting kategorii: World Athletics Continental Tour Bronze Level Series. Sama zawodniczka i jej trener mają nadzieję, że ostra rywalizacja podczas sobotniego startu przyniesie efekt w postaci uzyskania minimum na Mistrzostwa Europy U23 (8-11 lipiec 2021 rok), które z Norwegii (Bergen) zostały przeniesione do Estonii (Tallinn) oraz zdobycia dalszych  punktów do rankingu na Igrzyska Olimpijskie.

Link do wyników z 49. Memoriału Józefa Żylewicza.

Link do tabel europejskich.

Cały bieg Kingi podczas 2. Memoriału płk Wiesława Kiryka można obejrzeć od 2:27:00.

Link do wyników z 2. Memoriału płk Wiesława Kiryka.

Link do tabel światowych, czas Kingi 6:18,12.

REKLAMA
Poprzedni artykułPodpalony mężczyzna na parkingu. Co się stało w Świerczynie?
Następny artykułPiątek bez prądu na „Młodzieniaszku”. Sprawdź listę ulic
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Imponujące w tym wieku. Wielkie gratulacje i oby tak dalej. Rośnie nam w Pabianicach olimpijka. Liczę na to, że władze lokalne oraz potężni lokalni przedsiębiorcy zabezpieczą sponsoringiem ten talent.

Liczymy na wsparcie.

A dlaczego mam ją wspierać, niech sama zarobi. Tak jak ja na siebie zarabiam.

Ja też na siebie zarabiam, jednak to nie zmienia faktu, że z miłą chęcią postaram się pomóc takim talentom.
A ty lokalny przedsiębiorco siedź i licz swoje grosiki dalej, może na jakiś leasing starczy 😀

Na ciebie i tak nikt nie liczył więc się niezdrowo nie podniecaj.

Ty nie zarabiasz tylko bierzesz 500+, a to różnica.

5. czerwca pierwszy start na 3 000 m z przeszkodami podczas mitingu w Tatabanya (HUN)

Piękne wyniki! Trzymamy kciuki i kibicujemy w dalszych startach 🙂