Strona główna Aktualności Z miasta Jeździł samochód z kamerami

Jeździł samochód z kamerami

4

Na ulicach Pabianic można było spotkać samochód z szeregiem kamer na dachu. Dziwnie wyglądające auto jeździło dziś głównie po Bugaju. Co to za pojazd?

Jak się okazało był to samochód robiący zdjęcia do map z podglądem 3D Nokia Here, który dziś kończył już pracę w naszym miecie. Fińska firma postanowiła rzucić wyzwanie popularnej mapie Google Street View. Ci drudzy robili zdjęcia w Pabianicach na przełomie maja i czerwca 2012 roku. Od tego czasu trochę się mieście pozmieniało (m.in. ul. Lipowa, czy okolice McDonald’s).

Nokia do robienia zdjęć wykorzystuje supernowoczesne 16,8-megapikselowe aparaty, LIDAR (połączenie lasera z teleskopem) i systemy przetwarzania informacji firmy Earthmine. Każdy samochód wyposażony jest w cztery 16,8-megapikselowe aparaty. Rejestrują one w każdym miejscu zdjęcie o łącznej rozdzielczości 68 megapikseli, by móc objąć wszystkie elementy dookoła samochodu, a zdjęcia są wykonywane co sześć metrów. Typowy samochód Nokii dziennie rejestruje 140 gigabajtów danych, a co trzy dni zebrane przez niego dane są wysyłane do Earthmine celem ich przetworzenia.

REKLAMA
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

szkoda, że zapier… po szutrowych ulicach kurząc niemiłosiernie

jeździli w tym tygodniu

Tak coś czułem, że ostatnie „sprzątanie” w mieście i przycinanie bezpańskich trawników ma jakieś drugie dno. Ale to dobrze. Mogliby przyjeżdżać regularnie. To keidy w takim razie ponownie zajrzą tym razem z Google? Wyprasuję sobie garniaczek i będę paradował przed domem

Jakościowo, o niebo lepsze niz google