Strona główna Aktualności Z miasta Szansa na czystsze powietrze

Szansa na czystsze powietrze

8
Smog nad miastem (8 stycznia). fot. Ujęcie z góry

Miasto wystąpi o dofinansowanie w ramach Programu ograniczenia niskiej emisji. Środki będzie można wykorzystać na wymianę źródła ciepła lub podłączenie się do sieci miejskiej.

Wniosek do WFOŚ zostanie złożony po zebraniu deklaracji od mieszkańców. Chętni do udziału w programie będą mogli uzyskać nawet do 40% zwrotu kosztów zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny. Wczorajszej nocy stężenie pyłów w Pabianicach przekraczało normę o 500%, dziś jest to nieco ponad 200% normy.

–  Skorzystać mogą osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe będące właścicielami bądź współwłaścicielami, użytkownikami, współużytkownikami wieczystymi, nieruchomości położonych na terenie miasta (z wykluczeniem lokali znajdujących się w budynkach komunalnych) – informuje Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

Wysokość dofinansowania będzie zależała od planowanego nowego źródła ciepła. Zwrot będzie pokrywał koszty związane z m.in. zakupem i montażem nowych urządzeń, demontażem starych czy przygotowaniem niezbędnych projektów i dokumentacji.

Warunkiem rozliczenia dofinansowania będą faktury VAT lub rachunki wystawione na wnioskodawcę, wystawione po dacie zawarcia umowy o dofinansowanie.

Pabianiczanie do udziału w programie będą mogli zgłaszać się od 23 lutego. Termin składania wniosków upłynie 15 marca. Formularze będzie można złożyć w Wydziale Ochrony Środowiska UM – ul. św. Jana 4, II piętro, pokój nr 21. Deklaracje dostępne są na stronie internetowej UM.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

czyli mam ponieść np 60% kosztów zakupu czegoś z obowiązującą normą. Do tego zakupić nowe paliwa, a stare zutylizować. Tylko po to abym miał tak ciepło jak mam w chwili obecnej bez ponoszenia kosztów? Normalnie promocja. To ja wezmę dwa!

Nowe urządzenia to również bezpieczeństwo oraz bezobsługowość, a to wydaje się być ważnym elementem dla wielu ludzi.

Już widzę jak mieszkańcy np. takiej Konopnickiej 7 czy 8, którzy na co dzień palą czym popadnie się tym zainteresują.

Dokładam Konopnickiej 14 i drewniaczek pod 35. Później na szczęście już „czyste” bloki.

Wykluczyli mieszkania komunalne – czyli wg, mnie te które najwięcej zanieczyszczeń wnoszą. Pytanie czemu? Sama w takim mieszkam i chętnie zmieniłabym źródło ogrzewania.

A ja chciałabym wiedzieć w jakich rejonach Pabianic możliwe jest podłączenie się do sieci miejskiej ? W innych miastach wiele starych kamienic w ramach programów rewitalizacji miasta podłączanych jest do sieci miejskich (np: w Łodzi) a u nas nie słyszałam nawet żeby nowe osiedla były podłączane do sieci …

Program ma się nijak do zlikwidowanej „KAWKI”. To jest walka nie ze smogiem, tylko zwykły chwyt marketingowy, żeby lepiej wypaść w sondażach. Przede wszystkim w programie występuje magiczne słowo „do” 40%, w praktyce tyle się nie dostanie. Po drugie wymagane są dokumenty, certyfikaty itp., np protokół demontażu starego źródła ciepła, które też kosztują podnosząc koszt inwestycji, bo sama fizyczna kontrola, że starego pieca nie ma i został skutecznie i nieodwracalnie zdemontowany jest podobno niewystarczająca. Jest to bzdura, bo np. ogrzewanie na gaz wymaga systemu ogrzewania w obiegi zamkniętym, a na paliwo stałe w obiegu otwartym. Ja wiem, że „zaradny” Polak… Czytaj więcej »

Ja mam ekologiczne ogrzewanie od kilku lat. Czy w związku z tym nie powinienem otrzymać ulgi podatkowej albo np.tańszy prąd?