Strona główna Aktualności Polityka Jedni chwalą, drudzy ganią

Jedni chwalą, drudzy ganią

15

Rada miejska głosowała nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Pabianic z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2016.

Wynik tego głosowania był do przewidzenia. Z obecnych 21 radnych przeciw było 7 radnych z Prawa i Sprawiedliwości. Reszta, czyli Koalicyjny Klub Radnych głosowała za uchwałą.

Na wstępie skarbnik miasta przedstawiła sprawozdanie finansowe. Według urzędników mamy jedno z najmniejszych zadłużeń w regionie, które kształtuje się na poziomie 12,15 procenta . Dokładna kwota zadłużenia na koniec 2016 roku wyniosła 25 mln 310 tys. złotych. Pozytywną opinię na temat wykonania budżetu wystawia Regionalna Izba Obrachunkowa. Komisja rewizyjna na posiedzeniach poddała analizie to samo sprawozdanie, ale też: stan inwestycji, jednostek budżetowych i zakładów itp. Opinia była również pozytywna.

Dlaczego PiS było przeciwko?

– Trudno coś zarzucić do sprawozdania pod względem formalnym, ale brak było prób, czy też efektów pozyskiwania środków zewnętrznych. Nie ulega wątpliwości, że zaczynamy podtrzymywać tradycję emitowania obligacji co roku. W zeszłym było 12 mln złotych, w tym 11 mln 320 tys. zł. – tłumaczył Tadeusz Feliksiński, szef klubu PiS.

Radni z opozycji mieli też wątpliwości co do programu modernizacji budynków użyteczności publicznej realizowanej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens.

– Projekt początkowo był wyceniony na 18 mln 450 tys. złotych, a nagle jak się przekształcił w projekt partnerstwa to się zrobiło się 48,5 mln, a podobno przez 2 lata nad tym dyskutowaliśmy. Sytuacja finansowa jest trudna. Ponadto zauważamy brak współpracy z naszym klubem – kontynuował Feliksiński.

Innego zdania byli radni z KKR Pabianice. Przygotowali planszę przedstawiającą dokonania prezydenta w ubiegłym roku.

Krzysztof Hile prezentuje omawianą planszę

– To był rok przełomu. Pozwolił nam uruchomić inwestycje, dzięki wyjściu z programu naprawczego, co udało się zdecydowanie wcześniej. To jest sukces – podsumował Krzysztof Rąkowski, przewodniczący KKR.

Rąkowski odniósł się też do zarzutów braku pozyskanych funduszy zewnętrznych. Zauważył, że Pabianice dostają środki ze szczebla wojewódzkiego (np. nowy samochód OSP), ale nie mają wsparcia ze szczebla centralnego, gdzie właśnie rządzi PiS.

– Słynne obietnice, że pomożemy, można włożyć sobie między bajki – podsumował.

Na koniec głos zabrał główny zainteresowany, czyli prezydent miasta.

– Kiedy zostałem prezydentem, budżet miasta przewidywał, że dziś będziemy w planie naprawczy. Wyprzedziliśmy czas o prawie dwa lata – mówił Mackiewicz, który podczas wystąpienia głównie dziękował swoim współpracownikom (poniżej pełna wypowiedź).

 

 

REKLAMA
Poprzedni artykułGdzie jest Roksana?
Następny artykułDybka powalczy na ME Juniorów w Dortmundzie
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Panie Rąkowski żeby mieć środki trzeba o nie wystąpić. Wy nawet nie potraficie wniosku złożyć. Podobno brak współpracy ale na tej tablicy manipulacji zapomnieliście dodać, że 20mln złotych to nie Wasza zasługa tylko środki przekazane do budżetu na 500+.
Z programu naprawczego miasto wyszło nie po to żeby brać pożyczki-obligacje i wydawać pożyczone pieniądze bo te inwestycje są za pożyczone pieniądze tylko po to żeby pozyskiwać środki unijne na inwestycje. Fajnie, że strażacy mają nowy wóz i to koniec ? to wszystko na co stać tą pseudo-koalicje ? Nawet malutki Dobroń potrafił więcej.

Mackiewicz … to już jest koniec … 🙂 Zadłużyłeś miasto … zlikwidowałeś tramwaj … i ogólnie nie zrobiłeś nic 🙁
10 wywrotek piachu na Lewitynie … to trochę mało 🙂

I tak próbuje się manipulować.A z jakiego żródła taki nagły wzrost dochodów? To chyba faktycznie 500+ wpłyneło. Oznacza to tylko tyle że już cały ten blok łącznie z przekazującym obraz w Promoku panem Hanke i prezydentem chcieli pięknie to zmanipulowć.Mackiewiczowi został już tylko cwany Marszałek i cwany Habura(a właściwie to drugi też) i dlatego mamy „okruchy z pańskiego stołu”.Mieszkańców nie interesuje wielkość zadłużenia ale konkretnie to gdzie będzie woda, kanaliza czy kiedy ruszy naprawa dróg.Nie widać ani u radnych a tym bardziej u pinokia choć małej refleksji.Brak temu facetowi charyzmy i cech przywódcy.Poprzednik chciał się bratać ze wszystkimi a ten… Czytaj więcej »

Dzięki „umowie” z Simensem wyprzedziliście czas nie o 2 lata a o lat 15. Na 15 lat zadłużyliście Pabianice na 48 mil a to wartość budowy trzech basenów (powiatowych).

Pan Mackiewicz to najlepszy prezydent miasta jakiego pamiętam. Oby rządził przez następne lata i rozwijał miasto. I niech rajcy miejscy z nim współpracują bo zgoda buduje. Tego oczekują mieszkańcy.

Jerzy L. prezydent będzie pamiętał o twoich zasługach, nie ma takiego drugiego zestawu do higieny intymnej jak ty.

Do Jerzy L.Gdyby nie p.Furman do dziś bylibyśmy bez parku, 20 a może 30 wywrotek piachu na Lewitynie to osiągnięcie Mackiewicza przez prawie 3 lata a przecież był kilka lat zastępcą.Podaj konkretnie jakie to inwestycja Mackiewicz zrobił.Tylko nie pisz o wygranych placach zabaw bo to nie jego zasługa tylko tych co dzwonili bo teraz nie ma kto pedałować i już 49 miejsce.Czekam na długą listę inwestycji……..

Żyjcie dalej w swoim świecie malkontenci. W Pabianicach nie ma „ciemnego ludu” który kupi te wasze banialuki 🙂

Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził

To nie był rok przełomu… To był rok kontynuacji bezpłciowej polityki Dychty, obrony stołków kolesiów i dalszego gigantycznego zadłużania miasta…. Jak to ma być sukces to ja dziękuje. Dobrze, że niebawem wybory!

może poprosimy wójta z gminy Dobroń aby wystartował w wyborach na prezydenta Pabianic,może wtedy coś się ruszy w tym „smutnym jak pi… mieście”

I to może być niezły pomysł!!!!!Skoro tamten dostał ponoć 30 mln zł to panie Jerzy L pokaż pan te sukcesy ale poważne.Jakoś nie podałeś pan nawet jednego konkretu!!!!!!!Gdyby Mackiewicz był pierwsza kadencję to można byłoby mieć nadzieję że na coś nowego.Ale przecież on przy „korycie” jest od wielu lat.I ma wybór albo będzie bronił kolesiów albo oni go zmiotą.A w zasadzie to on wyboru nie ma. Panie Jerzy L czkam na konkrety działań Mickiewicza !

Ważne jest to ze dzisiaj miasto wyszło z zadłużenia po szpitalu, przez ostatnich 10 lat nie było kasy na nic, dzisiaj według mnie coś się ruszyło, to ze na kredyt? Ja tez mam mieszkanie na kredyt ale ważne ze mam za co i czym płacić a wcześniej miasto nawet nie mogło się zadłużyć, nie da się wszystkiego od razu zrobić, ale jako nauczyciel wiem ze jeszcze nigdy tyle się w szkolach nie robiło co teraz, to są gigantyczne pieniądze, moi znajomi którzy są za granica pisząc mówią ze z przyjemnością obserwują nasze portale bo wreszcie coś pozytywnego się dzieje. co… Czytaj więcej »

To, że Mackiewicz dźwignął Pabianice z inwestycyjnej i finansowej zapaści to gołym okiem widać. Chyba, że ktoś jest ślepy.

Do fogi
Tramwaj zniknął z Pabianic nie tylko przez Mackiewicza ale też przez innych prezydentów, którzy nic nie robili z tym aby torowisko było lepszym stanie. A tramwaj wycofało MPK Łódź, ze względu na zły stan torowiska