Strona główna Styl życia Jak wybrać odpowiedni rozmiar rękawic motocyklowych?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rękawic motocyklowych?

0

W czasie jazdy na motocyklu liczy się ochrona każdej części ciała – tym większa im bardziej żywiołowy jest styl jazdy oraz zaawansowanie trasy. Niezależnie jednak od umiejętności czy rodzaju jednośladu warto zacząć od ochrony głowy, stóp oraz dłoni. Aby jednak rękawice motocyklowe mogły pełnić swoją rolę, muszą być jak najlepiej dopasowane do dłoni użytkownika. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, a zakup sprzętu okaże się łatwy. Zatem – w jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar rękawic? Podpowiadamy poniżej.

Jak dobrać rozmiar rękawic na motocykl

Dobierając zabudowane rękawice motocyklowe najważniejsze, to odpowiednio zmierzyć dłoń. Na samym początku przydatny będzie metr krawiecki.

  1. Najważniejszy wymiar do pobrania to szerokość dłoni – mierzona na wysokości kłykci, w miejscu gdzie zaczynają się palce.
  2. Taśmę należy ciasno owinąć wokół wyprostowanej dłoni (bez kciuka). Niektórzy radzą aby była to dłoń dominująca, czyli najczęściej prawa.
  3. Biorąc miarę warto pamiętać, aby uwzględnić mało miejsca na najmniejszy palec. Dzięki temu rękawica dobrze go usztywni i uchroni przed kontuzją.
  4. Wymiar dłoni trzeba sprawdzić z tabelą rozmiarów danego producenta.

Mierząc rękawice motocyklowe krótkie lub długie warto poprosić w salonie o możliwość przetestowania ich uchwytu na kierownicy motocykla. Pozwala to sprawdzić czy nadmiar materiału nie uciska lub nie obciera dłoni. Rękawice wykonane ze skóry zwykło się dobierać z myślą, że z czasem materiał dopasuje się do kształtu dłoni. Jest tak w przypadku szerokości rękawicy. Z czasem skóra “zapamięta” kształt dłoni, wpasowując się w jej załamania.

Na długość palce powinny stykać się z końcowym szwem, bez zbędnych “luzów”. Z drugiej strony, brzegi szwów nie powinny niekomfortowo wbijać się pod paznokcie. W czasie zaciskania dłoni w pięść materiał nie powinien odcinać krążenia krwi. W ten sposób możliwe jest zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem: wyczucie ślizgu i warunków na nawierzchni.

Rękawice motocyklowe powinny także nachodzić na nadgarstek, chroniąc go przed kontuzją. Często można spotkać się także ze stwierdzeniem, że rękawica powinna nachodzić na rękaw kurtki, nie odwrotnie. Dodatkowa warstwa ochronna z pewnością przyda się w momencie upadku lub zderzenia z przeszkodą, osłaniając delikatne kości.

W czasie zakupów warto zatem pamiętać o:

  • dokładnym zmierzeniu szerokości dłoni,
  • jak najlepszym dopasowaniu rękawic do długości palców,
  • dobraniu modelu osłaniającego nadgarstek.

Rękawice motocyklowe bez palców – czy warto

Wielu ekspertów stwierdza, że rękawice motocyklowe bez palców nie zapewniają należytej ochrony dłoni, toteż nie powinno się po nie sięgać w ogóle. Trudno się nie zgodzić – wykonane ze skóry rękawice zdecydowanie poprawiają chwyt na kierownicy, ale samodzielnie nie stanowią kompletnej osłony. W przypadku osób trenujących jazdę wyczynową, turystyczną, tzw. adventure, a także style enduro czy cross, w pełni zabudowane rękawice z usztywnieniami to konieczność. Dynamiczny styl jazdy znacznie bardziej naraża kierujące na kontuzje, dlatego też długa rękawica osłaniająca nadgarstek to podstawa.

Osoby jeżdżące rzadziej, po mieście lub na skuterach nie są aż tak narażone na poważniejsze kontuzje i chociaż zabudowane rękawice są zalecane, latem i na krótsze trasy można śmiało wybierać rękawice motocyklowe bez palców. Nie zapewniają one tak kompleksowej ochrony dłoni, ale poprawiają chwyt dłoni na kierownicy. Zwłaszcza latem, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie, warto postawić na akcesoria, które poprawią chwytność – a co za tym idzie, także skrócą czas reakcji.

Tego typu rękawiczki, wykonane z jednej warstwy skóry lub elastycznych materiałów funkcyjnych określa się jako rękawice motocyklowe letnie. Dość dobrze przepuszczają powietrze i pochłaniają wilgoć, dzięki czemu dłonie nie ślizgają się na kierownicy. W czasie upałów jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż całkowite zrezygnowanie z ochrony dłoni. Warto zaopatrzyć się w parę rękawiczek bez palców właśnie na takie okoliczności – a na dalsze i nieco bardziej wymagające trasy warto mieć w zanadrzu parę przedłużonych rękawic motocyklowych, które zapewnią właściwą ochronę dla dłoni oraz nadgarstka.

Rękawice motocyklowe na każde warunki

Próżno poszukiwać uniwersalnych rękawic, które sprawdzą się w każdych warunkach i na każdą pogodę. Warto mieć możliwość wyboru i manewrować osprzętowaniem w taki sposób, aby odpowiadało ono aktualnym potrzebom.

W ofercie Gmoto można znaleźć wysokiej jakości rękawice motocyklowe, przeznaczone zarówno na wymagające trasy, dla sportowców, jak i dla osób poszukujących akcesoriów przydatnych w czasie pokonywania krótszych dystansów w mieście. Dobrze dopasowane do wielkości dłoni rękawice pomogą w precyzyjnym wykonywaniu manewrów, będą zapobiegać powstawaniu otarć i bolesnych pęcherzy. Co najważniejsze – wysokiej jakości rękawice będą chronić dłonie oraz nadgarstki. Bezpieczeństwo oraz niezrównany komfort w jednym. Sprawdź ofertę Gmoto i zaopatrz się w najlepsze akcesoria dla Twojego motocykla.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments