Strona główna Styl życia Jak dbać o swoje auto? Poradnik serwisowania pojazdu w 2024 roku

Jak dbać o swoje auto? Poradnik serwisowania pojazdu w 2024 roku

0

Systematyczne wykonywanie napraw oraz czynności serwisowych to, nomen omen, klucz do utrzymania auta w nienagannym stanie technicznym. Jak często i w jakich warsztatach powinno się serwisować samochód? Oto krótki poradnik na temat serwisowania pojazdu w 2024 roku!

Dlaczego regularne serwisowanie samochodu jest kluczowe dla jego sprawności?

Stan techniczny naszego auta jest w znacznym stopniu uzależniony od systematyczności wykonywania czynności serwisowych. Im częściej zmieniamy płyny eksploatacyjne czy filtry oleju i powietrza, kontrolując przy tym ogólną kondycję samochodu, tym dłużej będziemy cieszyć się jego bezawaryjnym użytkowaniem. Podczas kompleksowego serwisu mechanicy mają możliwość sprawdzenia stanu technicznego, w jakim znajdują się poszczególne podzespoły w pojeździe. Szczególną uwagę należy zwracać na sprawność układu napędowego, hamulców czy zawieszenia. To te elementy zwykle ulegają najszybszemu zużyciu, a ponadto posiadają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżnych! Warto również wspomnieć, że systematyczne serwisowanie pojazdu jest gwarancją, że auto bez problemu przejdzie obowiązkowe coroczne badanie techniczne. Podczas wykonywania przeglądu warto zadbać też o ubezpieczenie. W tym celu możemy skorzystać z oferty na ubezpieczenie OC z Warta.pl i wybrać solidny pakiet w dobrej cenie.

Jak często należy serwisować samochód? Jakie elementy należy poddawać regularnej wymianie?

Większość producentów samochodów przewiduje wizyty w serwisie raz do roku lub co około 30 tysięcy kilometrów. Tak duży interwał wynika z charakterystyki płynów eksploatacyjnych typu „long life” – o przedłużonej żywotności. W praktyce dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie odstępów pomiędzy kolejnymi wymianami oleju do około 10–15 tysięcy kilometrów lub nawet częściej, jeżeli wykorzystujemy auto głównie do jazdy na krótkich dystansach. Taki interwał pomiędzy kolejnymi serwisami z pewnością pozwoli dłużej cieszyć się samochodem bez większych obaw o poważne i często bardzo kosztowne usterki. Co istotne, jeżeli zauważamy niepokojące sygnały, takie jak niespotykane dotąd dźwięki, czy kontrolki ostrzegawcze, pojawiające się na tablicy wskaźników, sytuacja ta powinna nakłonić nas do natychmiastowej wizyty w warsztacie. Nie warto zwlekać z wykonaniem naprawy do momentu kolejnego serwisu. Mechanicy z pewnością szybko odnajdą źródło problemów i rozwiążą je, tym samym przywracając pojazd do pełnej sprawności!

Autoryzowany Serwis Obsługi czy samodzielny warsztat mechaniczny – gdzie najlepiej serwisować samochód?

Istotnym zagadnieniem jest również wybór odpowiedniego warsztatu, któremu możemy bez większych obaw powierzyć naprawę samochodu. Jedną z dostępnych opcji są Autoryzowane Stacje Obsługi, zlokalizowane zwykle obok salonów sprzedaży danego producenta. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że mechanicy zatrudnieni w tego typu miejscach specjalizują się wyłącznie w danej marce pojazdów, a ponadto posiadają dostęp do fabrycznie nowych, oryginalnych podzespołów. Inną opcją jest skorzystanie z usług tradycyjnego warsztatu, który zajmuje się naprawami aut wszystkich producentów. W takich miejscach koszty serwisu zwykle są znacznie niższe, a czas oczekiwania na odbiór pojazdu – o wiele krótszy. W praktyce każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Decydując się na skorzystanie z usług danego warsztatu, warto poznać opinie innych klientów, by na tej podstawie wybrać najkorzystniejszą opcję. Co istotne, w razie, gdyby podczas wizyty w warsztacie auto uległo uszkodzeniu, wszelkie koszty związane z naprawą pokrywa ubezpieczenie samochodu lub polisa ubezpieczeniowa danej firmy (serwisu), jeżeli takową posiada.

Jak samodzielnie zadbać o stan techniczny pojazdu?

O stan techniczny naszego samochodu możemy zatroszczyć się również we własnym zakresie. Podstawowe czynności, takie jak sprawdzenie stanu oleju silnikowego, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego czy ogólna kontrola podzespołów w komorze silnika może pozwolić na wykrycie ewentualnych awarii i problemów technicznych z autem. Równie często należy kontrolować stan ogumienia, sprawdzając w tym celu ciśnienie powietrza w każdej z opon oraz grubość bieżnika. W ramach samodzielnych prac przy samochodzie warto również zadbać o stan powłoki lakierniczej. Regularne mycie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia korozji, a przy tym znacząco poprawia wygląd auta. Czyszczenie nadwozia oraz podwozia ma szczególnie istotne znaczenie w sezonie jesienno-zimowym, gdy we wnękach nadkoli czy progów może odkładać się błoto oraz wszelkie zabrudzenia połączone z solą drogową. Taki „kompres” to gwarancja wykwitów korozji!

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze