Strona główna Styl życia Instalacja fotowoltaiczna Łódź – to dobry czas na inwestycję

Instalacja fotowoltaiczna Łódź – to dobry czas na inwestycję

3

Fotowoltaika to temat, którym interesuje się coraz więcej ludzi, a szczególnie właściciele gospodarstw domowych, rolnych, różnego rodzaju przedsiębiorstw czy też instytucje użyteczności publicznej. Nie ma w tym nic dziwnego – nie istnieje praktycznie żadna wada instalacji pozyskujących energię elektryczną ze słońca. Pomimo, że energia słoneczna stanowi trzecie względem wielkości źródło energii odnawialnej, to zdecydowanie jest najbardziej dostępna. W związku z dążeniami rządów do ograniczenia negatywnego wpływu stosowania tradycyjnych paliw na środowisko. Z tego powodu powstają liczne programy m.in. Mój Prąd, które udzielają dofinansowania na instalacje tego typu systemów.

Największą zaletą pozyskiwania energii elektrycznej „ze Słońca” są zdecydowanie mniejsze rachunki za prąd. Wielu ludzi decyduje się również na systemy Off-Grid lub hybrydowe, które pozwalają na magazynowanie energii na swoje potrzeby. W ten sposób jeszcze bardziej wykorzystuje się potencjał drzemiący w OZE, a nawet zyskanie absolutnej niezależności energetycznej. Zdecydowanie warto zainteresować się tym zagadnieniem jeszcze w tym roku? A dlaczego – ponieważ w 2022 następuje zmiana przepisów w tym zakresie! Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu.

Jak działa fotowoltaika?

Przed podjęciem decyzji o instalacji instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, warto dowiedzieć się dokładnie, w jaki sposób powstaje energia elektryczna ze słońca. Proces ten następuje etapami, a pierwszym elementem tej „układanki” są ogniwa fotowoltaiczne połączone w moduły. Ze względu na charakter takiej instalacji, umieszcza się je najczęściej na dachach budynków. Przyjmuje się, że największe korzyści otrzymuje się, gdy dach skierowany jest na południe, jednak nie jest to regułą i nie zawsze jest to możliwe. Spotykamy się również z instalacjami umieszczonymi na gruncie, a rzadziej – na elewacji budynku. Wracając do ogniw fotowoltaicznych wykonanych z półprzewodników – to właśnie na ich powierzchnizachodzi zjawisko wytwarzania prądu stałego z promieni słonecznych.

Energia elektryczna, a konkretnie prąd stały (DC), jest następnie przekształcany na prąd zmienny (AC) – odpowiada za to falownik. Zastosowanie takiego urządzenia to konieczność, gdyż większość urządzeń jest w stanie pracować wyłącznie na drugim typie prądu. Następie przetworzona energia trafia do gniazdek skąd jest dostępna do użytku.

W instalacji fotowoltaicznej występują jeszcze inne elementy m.in. licznik dwukierunkowy, który w instalacjach z podłączeniem do sieci, odpowiada za liczenie zużytej energii – jeżeli występuje jej nadmiar, trafia ona do sieci, skąd później odbieramy ją w stosunku 80%. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że coraz częściej wykonuje się instalacje Off-Grid – jest to system zamknięty, którego celem jest osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej. W ich przypadku stosuje się magazyny energii w formie akumulatorów gromadzących energię elektryczną w ciągu dnia, którą można później wykorzystać wieczorem lub w nocy.

Innym typem systemu fotowoltaiki są instalacje hybrydowe ze specjalnie przystosowanym inwenterem. Pomimo podłączenia do sieci, wciąż możemy odkładać część energii do akumulatorów. Zarówno w przypadku instalacji hybrydowych i Off-Grid należy pamiętać o konieczności umieszczenia baterii w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – koszt początkowej inwestycji jest zatem zdecydowanie wyższy i wymaga dodatkowych działań.

Warunki naświetlenia na terenie Łodzi

Jeżeli zastanawiasz się tym czy obecnie jest odpowiedni czas na założenie fotowoltaiki – w dalszej części artykułu opiszemy nadchodzące zmiany w zasadach rozliczenia w instalacjach On-Grid i Off-Grid – to musisz wiedzieć, że jest to zdecydowanie opłacalne. Instalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja szczególnie na terenie województwa łódzkiego. W tym miejscu panują świetne warunki nasłonecznienia, co jeszcze bardziej wpływa na opłacalność korzystania z energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. Średnie nasłonecznienie na terenie łódzkiego wynosi 1100kWh/kWp. To szczególnie dobra wiadomość dla osób, które chciałyby zyskać niezależność energetyczną swojego gospodarstwa domowego, rolnego czy przedsiębiorstwa.

Zmiana przepisów od 1 lipca 2022

Pomimo, że projekt sposobu rozliczania się właścicieli instalacji fotowoltaicznych On-Grid i Off-Grid, wciąż jest w trakcie przygotowywania i wprowadzania poprawek, już teraz wiemy, że zmiany będą mniej korzystne dla prosumentów. W nowym systemie rozliczeń, właściciele będą odnosić korzyści z wprowadzania nadwyżki do sieci, jednakże za pobór energii elektrycznej z tej sieci będą rozliczać się jak wszyscy. Warto więc wiedzieć, że wykonując instalację jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów, będzie występował 15-letni okres rozliczania się na poprzednim systemie. Pospiesz się zatem, jeżeli planujesz instalację fotowoltaiki w swoim gospodarstwie – jednakże nawet jeśli CI się nie uda, wciąż będziesz mieć możliwość oszczędzania na prądzie, a wraz z rozwojem magazynów energii być może zyskasz całkowitą niezależność energetyczną, a tym samym zmiany nie będą Cię obejmować.

W przygotowaniu artykułu pomógł Piotr Łukasik specjalista do spraw fotowoltaiki z firmy SyntezaOZE, oferująca kompleksową usługę związaną z fotowoltaiką w Łodzi – https://syntezaoze.pl/m/lodz/; oraz w całej Polsce.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brednie. 1.07.2022 nie zostaną zmienione żadne zasady…

W tej chwili dla zwykłego obywatela nie ma programu dofinansowania Twój Prąd.

Warto skorzystać z dofinansowania i zyskać pewną niezależność energetyczną