Strona główna Aktualności Harcerze rządzą miastem

Harcerze rządzą miastem

4

Pierwszym zastępcą nowego prezydenta Pabianic jest była komendantka Hufca ZHP. Doradcą głowy miasta będzie również były komendant pabianickich harcerzy. Kto jeszcze wywodzi się z harcerstwa?

Pabianicki hufiec był zawsze prężnie działającą jednostką. Funkcjonuje tu 14 drużyn harcerskich oraz 10 gromad zuchowych. Harcerze zawsze aktywnie włączają się w organizację różnego rodzaju imprez i przedsięwzięć. Naturalne jest, że część z tych osób próbuje swoich sił w samorządzie.

W tej kadencji we władzach samorządowych wyjątkowo „obrodziło” harcerzami, którzy pełnili ważne funkcje podczas działalności w hufcu. Nowym wiceprzewodniczącym rady miejskiej został Piotr Roszak, który jest w trakcie zdobywania stopnia podharcmistrza. W wyborach do rady zdobył największą ilość głosów ze wszystkich okręgów (pod względem procentowym). To jego druga kadencja. Jako harcerz był zastępcą komendanta hufca i wielokrotnie pełnił funkcję komendanta obozów w pabianickich stanicach: w Kopernicy, Małeczu i Mrzeżynie. Przez 10 lat organizował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w naszym mieście. Dowodził też 31. Pabianicką Drużyną Harcerską im. Batalionu „Parasol”.

– Ludzie wywodzący się z harcerstwa moją duże predyspozycje do efektywnego działania w grupie. Mamy większą odwagę wypowiadania się publicznie, a różne kursy i szkolenia poszerzają wiedzę w wielu dziedzinach – przyznaje Roszak.

Drugim wiceprzewodniczącym jest harcmistrz Krzysztof Hile, który jest członkiem komisji rewizyjnej hufca. W latach dziewięćdziesiątych był komendantem obozu w Dwerniku. Co ciekawe, Hile jest opiekunem (rodzaj promotora) Roszaka w jego drodze po wyższy stopień (obaj na zdjęciu).

W radzie jest jeszcze jeden harcerz. To przewodnik Piotr Majchrzak. W swoim okręgu wyborczym na Piaskach zdobył 351 głosów i nie dał szans kontrkandydatom. W harcerstwie był drużynowym, zastępcą  komendanta ds. programowych podczas Harcerskiej Akcji Letniej oraz komendantem podobozu.

Pierwszym zastępcą prezydenta Grzegorza Mackiewicza została była komendantka pabianickiego hufca Aleksandra Jarmakowwska-Jasiczek. Harcmistrz Jarmakowska do ZHP wstąpiła w 1991 roku. 8 lat później została pracownikiem hufca. Zastępowała ówczesnego komendanta Krzysztofa Budzińskiego. W 2007 roku została szefową pabianickich harcerzy.

– Harcerstwo to praca na wielu płaszczyznach – mówi była komendantka. – Uczymy się współpracy, tolerancji i przede wszystkim realizowania ogromnej ilości zadań. Żeby zdobyć kolejny stopień trzeba wykonać kawał pracy.

Doradcą prezydenta ma zostać były komendant hufca Karol Klimek, który przez wiele lat był sekretarzem w Starostwie Powiatowym w Pabianicach.

Harcerzem jest też były prezydent miasta Paweł Winiarski, który w latach 1991-95 był Komendantem Chorągwi Łódzkiej. Komendantem Hufca ZHP był też nieżyjący już długoletni radny miejski i przewodniczący rady Leszek Maliński. Przez dwie kadencję radnym był Piotr Chrabelski, twórca 77. Pabianickiej Drużyny Harcerskiej „Bomba”.

REKLAMA
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

ej ściepa na nowy garniak dla prezydenta?
ten juz jest troche oklepany

Ten garnitur chyba pamięta czasy „Dynastii”.

@kej – spójrz, ile trzeba zainwestować w panią vice / nie tylko w ciuchy

Niech mundur na sesje zakłada