Strona główna Aktualności „Geniusz, cud, Krzysztof”

„Geniusz, cud, Krzysztof”

2

Krzysztof Urbański, dyrygent z Pabianic, zadebiutuje w Filharmonii Berlińskiej. Pokieruje jedną z pięciu najlepszych orkiestr świata.

Koncert odbędzie się 24 maja w sobotę. Z Berlińskimi Filharmoniki zagra też argentyńska wiolonczelistka, Sol Gabetta. W rankingu prestiżowego, brytyjskiego miesięcznika Gramophone, Filharmonicy Berlińscy uzyskali miano jednej z pięciu najlepszych orkiestr świata, obok takich zespołów, jak: Wiener Philharmoniker, The London Philharmonia, Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu czy The Chicago Symphony Orchestra. Można powiedzieć, że 32-letni pabianiczanin wchodzi na salony, choć jego kariera muzyczna to pasmo sukcesów. Dyrygent na berliński koncert wybrał utwory czeskich kompozytorów: Antonina Dworaka i Bedricha Smetany.

Krzysztof Urbański swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Pabianickiej Szkole Muzycznej I i II st. w Pabianicach, do której początkowo się nie dostał. Za namową kolegi zdawał egzaminy do szkoły muzycznej, jednak do upragnionej klasy gitary nie został przyjęty.
– Mama wybłagała mi miejsce w klasie waltornii, bo tylko tam było wolne miejsce. Powiedziałem: ok., byle by tylko mieć coś wspólnego z muzyką –  mówił w wywiadzie dla tygodnika Moje Miasto Pabianice.
Już jako licealista założył orkiestrę Youth Rock-Symphony Orchestra. Młodzi muzycy grali utwory m.in. Metallici. Początkujący dyrygent kierował 80-osobową orkiestrą. Nagrywali utwory w studiu Radia Łódź. Wtedy postanowił, że to będzie jego sposób na życie. Dostał się do klasy profesora Antoniego Wita w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2007 roku ukończył szkołę z wyróżnieniem. W tym samym roku zdobył jednogłośnie pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim podczas Praskiej Wiosny. W latach 2007-2009 był asystentem maestro Wita w Filharmonii Narodowej. W 2011 roku otrzymał tytuł Adjunct Professor of Jacobs School of Music (Indiana University).

W 2011 roku został Dyrektorem Muzycznym Indianapolis Symphony Orchestra. Równocześnie jest Głównym Dyrygentem i Artystycznym Liderem Trondheim Symfoniorkester.
– To spełnienie moich marzeń – mówił Krzysztof podczas konferencji, na której przedstawiony został jako nowy dyrektor.
Krzysztof Urbański posiada zarówno ducha i styl. Został uznany przez prasę jako najbardziej obiecująca postać nowej generacji polskich dyrygentów. Urbański to entuzjastyczny mistrz muzyki swojej ojczyzny – tak pabianiczanina zapowiadają organizatorzy koncertu w Berlinie.

Krzysztof Urbański ma już zakontraktowane kolejne koncerty w najsłynniejszych filharmoniach świata.  W lipcu zagra w The Chicago Symphony Orchestra, a w październiku w The London Philharmonia.

Zobaczcie krótką prezentację pabianickiego dyrygenta:

REKLAMA
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Zachęcam do przeczytania recenzji „Cuda” http://stagescreen.wordpress.com/2014/05/25/wenn-weniger-mehr-ist/