Zapewne większość pabianiczan kojarzy lipiec z miesiącem pełnym kolorów, a to za sprawą folklorystycznego festiwalu POLKA. Każdego roku tancerze z całego świata prezentują swoją kulturę podczas barwnego korowodu na ulicy Zamkowej.
Wydarzenie to doceniła Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa w oficjalnym partnerstwie z UNESCO.
Podczas 53. Światowego Kongresu CIOFF w Bułgarii 2024 trzy festiwale z Polski (w tym nasz lokalny IFF POLKA) otrzymały prestiżowe Certyfikaty Festiwali International Recognized. Wyróżnienia wręczył Prezydent CIOFF – Christiana Hidalgo-Mazeli.
„Dzięki waszemu zaangażowaniu, nasza kultura i tradycje mogą być promowane na całym świecie. Dziękujemy za waszą ciężką pracę i pasję!” – piszą członkowie Polskiej Sekcji CIOFF.
Muszę przyznać, że kiedy w 2016 roku zorganizowałem 1.edycję, nie spodziewałem się, że w przyszłości Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny POLKA stanie się marką rozpoznawalną na całym świecie. Jestem zaskoczony, ale również bardzo dumny. POLKA to praca wielu ludzi. Jesteśmy jednym z „najmłodszych” festiwali w Polsce. Wyróżnia nas to, że zagraniczne grupy zakwaterowane są u rodzin goszczących, dzięki czemu nasi goście czują rodzinną atmosferę – dodaje Dyrektor IFF POLKA, Radosław Kierzek.
Festiwal od 1. Edycji, tj.2016 r., odbywa się w powiecie pabianickim z udziałem czterech samorządów (Gmina Pabianice, Miasto Pabianice, Gmina Lutomiersk, Konstantynów Łódzki). Bychlew to centrum ,,POLKA”, ponieważ właśnie tu od 50 lat prężnie działa ZPiT ,,Bychlewianka”, który corocznie wyjeżdża na międzynarodowe festiwale w Europie. W ubiegłym roku odbyła się już 7. edycja IFF Polka (wydarzenie miało dwuroczną przerwę ze względu na pandemię).
Do tej pory naszą gminę odwiedzili artyści z: Chile, Demokratycznej Republiki Konga, Kazachstanu, Kenii, Tajlandii, Meksyku, Peru, Chorwacji, Hiszpanii, Indii, Ghany, Bułgarii, Rumunii, Botswany, Nowej Zelandii, Portoryko, Kosowa, Kolumbii, Indonezji, Czech, Serbii, Paragwaju, Słowacji, Włoch, Ukrainy.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Radosław Kierzek – kierownik ,,Zespołu Pieśni i Tańca Bychlewianka”, a także od niedawna Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim.

Ideą festiwalu jest przede wszystkim nauka tolerancji, rozszerzanie kultury, poznawanie tradycji oraz zjednoczenie ludzi z różnych stron świata.
Bardzo dobrze Pani Emilko ze porusza Pani tę tematykę
Wielkie gratulacje, jest to bardzo fajna impreza.
👏👏👏