Strona główna Aktualności Z miasta Dyrygent spóźniony, ale orkiestra zagrała

Dyrygent spóźniony, ale orkiestra zagrała

0

Strażacy uczcili swoje święto. 4 maja był Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji strażacy z OSP przemaszerowali dziś przez Nową Wieś. Grała orkiestra z Górki Pabianickiej.

Jak co roku defilada ruszyła z ul. Smugowej (przy Siennej), dalej ul. Wajsówny do kościoła Trójcy Przenajświętszej, gdzie odprawiona została uroczysta msza.  Celebrował ją proboszcz Jerzy Rzepkowski, kapelan strażaków.  Podczas przemarszu i w czasie mszy grała Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Górce Pabianickiej. Jej dyrygent, Rober Kraska spóźnił się nieco na wymarsz, ale muzycy poradzili sobie doskonale pod jego nieobecność.
4 maja przypada na dzień wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje obecnie 32 036 osób w tym 30 062 funkcjonariuszy i 1974 pracowników cywilnych. Około 8 procent zatrudnionych to kobiety, z czego ponad tysiąc pań chodzi w mundurze, a 36 odważnie bierze udział w akcjach.

W 2013 r. strażacy gasili ponad 126 tysięcy pożarów. Strażacy posiadają ponad 5 tysięcy samochodów ratowniczo-gaśniczych, ratowniczych, specjalnych i pomocniczych. Funkcjonariusze wyjeżdżają nimi nie tylko do akcji gaśniczych, ale także ratowniczych, np. związanych z wypadkami drogowymi, czy katastrofami i kataklizmami. Do każdej śpieszą, tak szybko, jak tylko mogą – wyjazd z jednostki zajmuje im średnio około 30 sekund.

Trzeba pamiętać, że strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy, których jest w kraju ponad 100 tysięcy. Oni również świętują.

 

REKLAMA