Strona główna Aktualności Z miasta Droższy prąd i droższy pogrzeb? To możliwe

Droższy prąd i droższy pogrzeb? To możliwe

3

Wprowadzenie dodatkowej opłaty administracyjnej przy organizowaniu pogrzebu – takie mogą być konsekwencje nowych, wyższych stawek za prąd, jakie zostały nałożone na Miejski Zakład Pogrzebowy. Różnica w porównaniu z dotychczasowymi jest ponad dwukrotna!

Tego, że ceny pójdą w górę należało się spodziewać, ale gdy szefostwo MZP i jego pracownicy zobaczyli, o ile, złapali się za głowy.

– Na prąd wydaliśmy w ubiegłym roku 60 tys. zł. Jedna megawatogodzina kosztowała dotychczas 290 zł. Według nowego cennika, który właśnie otrzymaliśmy, będzie to 590 zł, czyli drożej o ponad 100%! – mówi Grzegorz Janczak, dyrektor MZP.

Aby zmniejszyć rachunki za energię, zostało już tam wymienione oświetlenie – na energooszczędne (LED). Dzięki temu zakład w porównaniu z 2017 rokiem zaoszczędził 3 tys. zł. Teraz chciałby zamontować panele fotowoltaiczne. Na to potrzeba jednak, w ocenie dyrektora, kilkudziesięciu tysięcy. Dlatego MZP zamierza spróbować pozyskać pieniądze unijne (przy wsparciu magistratu i ZWiK-u, mających doświadczenie w składaniu wniosków o takie dotacje, czego przykładem jest grobonet).

Póki co prawdopodobne jest wprowadzenie opłaty administracyjnej przy pogrzebie. Jak wyjaśnia Grzegorz Janczak, funkcjonuje już ona na wielu nekropoliach, choćby na pabianickim cmentarzu katolickim.

– Składają się na nią m.in. koszty prądu. My do tej pory jej nie mieliśmy. Nie chciałbym mówić o kwotach, czy będzie to kilkanaście, 30 czy 50 zł. Kiedy? Nie natychmiast, ale w drugim kwartale trzeba liczyć się z taką ewentualnością – dodaje dyrektor.
REKLAMA
Poprzedni artykułC. H. Echo gra z WOŚP już od soboty (HARMONOGRAM)
Następny artykułNapad na ul. Dąbrowskiego. Groził 73-latce śmiercią
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Niech Ciebiada dopłaci! Przecież on bierze grubą kasę za sprzedaż prądu samorządom. I zapewnia że prąd nie zdrożeje!

To K. C. dopłacą za to, że strzyże wszystkich, jak popadnie…

skoro na prąd wydawali 5 tyś na miesiąc . a w skład rachunków wchodzą kancelaria i biuro pogrzebowe jakas latarnia itd to jaki procent stanowił prąd na obsługę potrzeb pogrzebów? czy aż tyle prądu potrzeba na jeden pogrzeb . przecież za darmo pogrzebu nie organizują. zarabiają na tym i to dużo. koszty maja śmieszne bo tam Ci pracownicy fizyczni ciężko pracują a powinno być ich zdecydowanie więcej . taki janczak gdyby był Stanek nuebylby dyrektorem ktoś inny byłby możliwe że jeszcze gorszy. tylko wielcy eksperci na publicznych stanoiwkach całe janczak ciebiady itd. niech się ruszy janczak dla zdrowia wykopie parę… Czytaj więcej »