Strona główna Styl życia Dezynfekcja i dezynsekcja mieszkania – kiedy stosuje się dezynfekcję, a kiedy dezynsekcję?

Dezynfekcja i dezynsekcja mieszkania – kiedy stosuje się dezynfekcję, a kiedy dezynsekcję?

0

Słowa dezynfekcja i dezynsekcja brzmią bardzo podobnie, przez co często są ze sobą  niesłusznie mylone. W praktyce określają bowiem dwie zupełnie różne procedury. Istotą dezynfekcji jest likwidacja bakterii i drobnoustrojów, z kolei cel dezynsekcji to skuteczne pozbycie się owadów. Nie ulega jednak wątpliwości, że obie metody mają zapewnić bezpieczeństwo i podwyższyć komfort życia.

 Co to jest dezynfekcja? Na czym polega dezynsekcja? W jakich przypadkach znajduje zastosowanie dezynfekcja? Kiedy nie obejdzie się bez dezynsekcji? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

 Dezynfekcja, czyli odkażanie

 Być może niejednokrotnie słyszałeś o dezynfekowaniu pomieszczeń czy powierzchni, ale pewnie nigdy nie zastanawiałeś się, na czym dokładnie czynność ta polega. Ma ona na celu likwidację mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy i grzyby, a także ich form przetrwalnikowych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Odkażać można nie tylko wnętrza i przedmioty, ale także wodę czy powietrze.

 Rodzaje dezynfekcji

 Wyróżnić możemy trzy rodzaje procesu odkażania. Niszczenie drobnoustrojów może odbywać się przy pomocy metody:

•   fizycznej – sposoby oparte na działaniu wysokiej temperatury, np. promieniowanie UV, wyparzanie, promieniowanie jonizujące;

•   chemicznej – wykorzystuje się specjalne środki odkażające;

•   termiczno-chemicznej – polega na zastosowaniu jednej z technik chemicznych w połączeniu z oddziaływaniem na odkażaną powierzchnię wysoką temperaturą.

 Kiedy konieczna jest dezynfekcja mieszkania?

 Metoda ta znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Pomieszczenia odkaża się np. po osobach zmarłych czy cierpiących na chorobę zakaźną. Dezynfekcja całego domu jest niezbędna po powodzi, jak i pożarze. Poprzez zastosowanie środków odkażających można nie tylko zlikwidować skażenie biologiczne lub chemiczne, ale także usunąć przykry, uciążliwy zapach.

 Środki dezynfekujące do użytku domowego znajdziesz tutaj: https://tedan.pl/sklep/dezynfekcja-odkazanie/.

Dezynsekcja, czyli walka z owadami

 Owady latające i biegające to prawdziwa zmora latem. Nie wszystkie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, jednak z całą pewnością wszystkie insekty, bez względu na rodzaj, potrafią uprzykrzyć życie. Aby je zlikwidować, stosuje się dezynsekcję.

Dezynsekcją (sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/dezynsekcja-zwalczanie-owadow/) nazywamy zespół działań mających na celu skuteczne pozbycie się owadów z danego miejsca. Metodą tą można zwalczyć zarówno bardziej popularne muchy, komary, pchły, wszy, mrówki czy mole, jak i rzadziej spotykane prusaki, karaluchy i pluskwy.

 Metody dezynsekcji

 Podczas dezynsekcji wykorzystuje się różne sposoby walki z robactwem, dobrane stosownie do przeciwnika. Do najpopularniejszych metod zwalczania szkodników zaliczamy działania o charakterze:

•   chemicznym – np. stosowanie preparatów do oprysku (kupisz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/opryskiwacze-i-akcesoria/zamglawiacze/), żeli i innych środków żrących;

•   fizycznym – np. wymrażanie, stosowanie wysokiej temperatury;

•   mechanicznym – np. wyłapywanie, wytrzepywanie, oczyszczanie;

•   biologicznym – np. wykorzystywanie innych organizmów będących naturalnym wrogiem szkodnika.

 Kiedy wykonać dezynsekcję?

 Jak nietrudno się domyślić, dezynsekcja będzie jak najbardziej zasadna w momencie, gdy w naszym domu pojawią się nieproszeni goście, a wszystkie inne metody walki z nimi okażą się nieskuteczne.

Co prawda dezynsekcję można przeprowadzić na własną rękę, jednak rozsądniej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Fachowcy dysponują specjalistycznym sprzętem oraz skutecznymi preparatami biobójczymi, dodatkowo mają wiedzę i umiejętności, jak się z tym wszystkim obchodzić.

 Więcej informacji na temat tego, jak zadbać o czystość w swoim domu, przeczytasz na stronie: https://tedan.pl/. Znajdziesz tam również szeroki wybór środków do dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji.

REKLAMA