Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Dezodorant – skuteczny sposób na nadmierną potliwość

Dezodorant – skuteczny sposób na nadmierną potliwość

1

Nie ma nic równie krępującego jak mokre plamy pod pachami w sytuacji, w której zależy nam żeby prezentować się jak najlepiej. Powstawanie portu to normalna reakcja organizmu na wysiłek lub stres. Jednak nadmierne pocenie może bardzo uprzykrzyć życie. Używanie odpowiednich dezodorantów przeciw poceniu to obowiązkowy element pielęgnacji osoby ze skłonnością do intensywnego pocenia się. Idealny dezodorant musi działać skutecznie i łagodnie oraz dawać poczucie komfortu i suchości na wiele godzin.

 

Nadmierne pocenie – skąd się bierze?

Każdy z nas się poci. Przeciętnie człowiek wydziela od kilku do mililitrów do kilku litrów potu w ciągu doby. Jest to jedna z funkcji termoregulacyjnych organizmu. Gruczoły potowe produkują  płyn, aby zapobiec przegrzaniu organizmu. Podwyższona temperatura i reakcja w postaci potu może mieć podłoże fizjologiczne, np. wysoka temperatura powietrza, intensywne emocje, wysiłek fizyczny. Nadmierna potliwość może mieć jednak znacznie bardziej poważne przyczyny, takie jak:

  • choroby układu nerwowego
  • zaburzenia pracy hormonów
  • stany zapalne organizmu
  • menopauza
  • uwarunkowania genetyczne
  • nieprawidłowe odżywianie

Dlaczego warto używać dezodorantów?

Nadmierne pocenie najczęściej dotyka obszaru pod pachami, gdzie temperatura ciała jest stosunkowo wysoka i skóra wymaga schłodzenia. Dezodoranty przeciw poceniu to najprostzy najbardziej skuteczny sposób na codzienną pielęgnację. Zapewniają komfort w pracy, szkole i innych miejscach publicznych, zapobiegają wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu i chronią ubrania przed powstawaniem przebarwień. Odpowiedni dezodorant zapewnia wielogodzinną ochronę oraz  nie powoduje podrażnień skóry.

Jak wybrać dezodorant?

Rynek dezodorantów przeciw poceniu jest bardzo bogaty – można wybierać między różnorodnymi dezodorantami w kulce, sprayu czy sztyfcie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jednak podstawową kwestią przed zakupem dezodorantu jest nie jego forma, ale skład. Dezodorant Vichy 48h zawiera wodę termalną, która działa odświeżająco i nawilżająco na skórę. Dobór odpowiednich składników aktywnych powoduje zmniejszenie wilgotności na powierzchni skóry oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii  wytwarzających kwas trans-3-metylo-2-heksenowy. Kwas ten jest odpowiedzialny za powstawanie nieprzyjemnego zapachu potu. Antyperspirant Vichy przeszedł testy dermatologiczne, które potwierdziły, że jest to dezodorant hipoalergiczny. Może być bez przeszkód stosowany przez osoby z wrażliwą i delikatną skórą pod pachami.

Jak kontrolować nadmierne pocenie?

Odpowiedni dezodorant pomoże zachować higienę skóry i zapewnić komfort fizyczny i psychiczny na wiele godzin. Jednak, aby rozwiązać problemu intensywnego pocenia, warto zadbać nie tylko o higienę ciała, ale także odpowiedni styl życia. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc osobom skarżącym się na nadmierne pocenie:

  1. Należy nosić ubrania z naturalnych materiałów.  Poliester i wiskoza (nawet w małych ilościach) to tkaniny, które nie pozwalają skórze oddychać i stymulują gruczoły potowe do nadmiernej produkcji płynu. Oprócz rodzaju tkaniny, ważny jest także fason. Ciasne, opinające ciała ubrania powodują wzrost temperatury, a w konsekwencji  powstawanie potu.
  2. Należy unikać stresu. Stres to jeden z czynników, które mobilizują organizm do wytężonej pracy, ale także – podnoszą jego temperaturę. Stresujące sytuacje zdarzają się każdemu, dlatego warto pracować nad odpowiednim podejściem do życia, które pozwoli przyjmować je z większym spokojem/. W redukcji stresu pomagają także zioła- zarówno te do picia, jak i stosowane  w kąpieli.
  3. Warto zadbać o dietę. Powstawaniu potu sprzyja nadmiar kawy oraz ostre przyprawy. Ponadto, takie produkty jak cebula, czosnek i por zwiększają intensywność jego zapachu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Taki artykuł w 2 tygodnie po rozpoczęciu kursowania autobusu Z41 i zaraz po kliku cieplejszych dniach … przypadek nie sądzę 😀 lepiej niech kierowcy tych mercedesów klimatyzacje włączą a nie okna tylko pootwierane