Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Cross-linking ratunkiem dla oka?

Cross-linking ratunkiem dla oka?

0

Stożkiem rogówki określana jest choroba oczu polegającą na zmianie kształtu rogówki. Rogówka zamiast przybierać kształt kuli, zmienia się w stożek. Pierwszymi objawami są pogorszenie widzenia i  trudności w czytaniu. Przyczyna nie jest do końca znana, lecz dobrze znane są sposoby leczenia. Jednym z  nich jest metoda cross-linking. Na czym ona polega i czy jest bezpieczna dla pacjenta?

 

Na skutek wystąpienia u pacjenta stożka rogówki pojawia się krótkowzroczność na tyle zaawansowana, że wada zaczyna uniemożliwiać samodzielne funkcjonowanie i wykonywanie czynności dnia codziennego. Do objawów dochodzi także nadwrażliwość na światło, efekt halo, podwójne widzenie i zniekształcenie obrazu. Przypuszcza się, że wpływ na powstanie choroby mogą mieć uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia funkcjonowania układu endokrynologicznego, jednak dokładne przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Mimo to istnieje sposób na wyleczenie się z choroby. Metoda cross-linking uważana jest za jedną z najskuteczniejszych.

Cross-linking – kto się kwalifikuje?

Cross-linking to nowoczesna metoda korekcji stożka rogówki. Jej podstawowym celem jest ustabilizowanie i zmniejszenie stożka rogówki, a także zatrzymanie postępu choroby, co jest niezwykle ważne, ponieważ pogłębiająca się wada prowadzi do silnej krótkowzroczności. O tym, czy zabieg może być u pacjenta wykonany decyduje lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych. Aby pacjent został skierowany na wykonanie zabiegu, stożek rogówki musi znajdować się w pierwszym lub drugim stopniu zaawansowania. Metoda cross-linking często wykorzystywana jest też u pacjentów po przeszczepie rogówki lub w przypadku nawrotu stożka. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda zabieg cross-linking: http://www.kardiotel.pl/cross-linking.

Przygotowanie, przebieg i rekonwalescencja

Przede wszystkim stan zdrowia pacjenta przed zabiegiem cross-linking powinien być dobry, bez infekcji, stanów zapalnych. Przez około 2 tygodnie przed nie należy nosić soczewek kontaktowych. Zabiegi cross-linkingu wykonuje się za pomocą specjalistycznych urządzeń. Po zabiegu lekarz wyznacza termin badania kontrolnego oraz zaleca stosowanie kropli antybiotykowych. Efekty w pełni widoczne są po około pół roku od wykonania zabiegu. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje znacznych komplikacji. Jedyne powikłania, do jakich może dojść po zabiegu cross-linkingu, to przejściowy obrzęk rogówki, przymglenie lub zmętnienie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments