Strona główna Aktualności Z miasta Co nam dał remont DW 485? Są plusy i minusy

Co nam dał remont DW 485? Są plusy i minusy

18
Korek na ul. Kilińskiego
Po czterech miesiącach od zakończenia remontu drogi wojewódzkiej nr 485 (ulice Kilińskiego i Jutrzkowicka) można pokusić się o wskazani plusów i minusów zastosowanych rozwiązań w ruchu drogowym. 

O podzielenie się opinią poprosiliśmy Łukasza Grabarza z Akademii Nauki Jazdy, który pabianickie drogi zna na wylot i bacznie przygląda się sytuacji na drogach.

Za co możemy pochwalić Zarząd Dróg Wojewódzkich?

– Pochwały należą się bez wątpienia za budowę rond, bo to najszybsze i najbezpieczniejsze skrzyżowania jakie wymyślono. Ronda rozwiązały problem kierowców skręcających w lewo z Moniuszki i z Świetlickiego w stronę Bełchatowa.

W takim razie za co należy się nagana?

Jak już wspomniałem, jestem zwolennikiem rond i cały czas zastanawiam się, dlaczego skrzyżowania z ruchem okrężnym nie wprowadzono przy basenie. Miejsca na pewno by wystarczyło. Niestety, po remoncie stoimy tam w większych korkach. Wydzielenie osobnej sygnalizacji dla lewoskrętów miało pomóc, ale spowodowało, że w godzinach szczytu korek aut jadących w stronę Bełchatowa ciągnie się aż do ronda przy Moniuszki. To samo jest na ul. Grota Roweckiego na wysokości Castoramy.

Mamy też nowość, a mianowicie środkowy pas z kostki. Miał służyć do wyprzedzania pojazdów wolnobieżnych i skrętów w lewo do posesji. 

Faktycznie jest to nowość, bo dużo jeżdżę i nie spotykam się z takimi rozwiązaniami. Nie dziwi więc fakt, że większość kierowców nie wie jak z tego pasa korzystać i do czego on służy. Co chwila widać zaparkowane na nim pojazdy. Uważam, że to rozwiązanie to przerost formy nad treścią. Wystarczyło wymalować na asfalcie linie.

Remont drogi wojewódzkiej trwał 2 lata. Inwestycja kosztowała 28 mln złotych.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

KORKI, KORKI i jeszcze raz KORKI. Wahadło miało być tylko na czas remontu, a jest cały czas…

Syf jeden wielki po ce te placki na jedni zamiast zwykłych linii? Chyba żeby tylko koszt byl większy.

A opinia policji jaka? Jest bezpieczniej czy nie? A lokalne biznesy i mieszkańcy zadowoleni czy niekoniecznie? Coś mały przegląd interesariuszy Panie redaktorze.

Od statystyk to jest GUS

Pozostałe opinie nie zostały jeszcze dopasowane do obowiązujących.

Dla mnie nieporozumieniem jest ilość miejsc parkingowych przy cmentarzu, a właściwie od strony miasta ich brak. Czy rzeczywiście ścieżka rowerowa i chodnik musiały być tak szerokie? chyba, że w założeniu projektanta był ekologiczny rozwój komunikacji rowerowej , przy zaniku samochodowej.

A czy była taka sytuacja że nie mógł Pan zaparkować bo nie było miejsca? Nie sądzę.

są dni kiedy nie ma miejsca i jakieś palanty parkują po kilka aut na środkowym pasie z kostki…. który do tego nie służy i w sumie ch wie po co on komu?

Po co linie podwójne ciągłe namalowane są aż do samego środka skrzyżowania za pasami? Przecież nie da się skręcić w lewo bez najechania na nie!

No, ale przecież wydzielony lewoskręt i wspólny pas do jazdy na wprost i w prawo jest tak świetny, że pod artykułem wizualizacji Zamkowej rozgorzała spora dyskusja. Teoretycy twierdzą, że to świetne rozwiązane. Czyli teoria swoje, a praktyka swoja. Tak jak przewidywałem

Co do pasa do wyprzedzania pojazdów wolnobieżnych to nawet Policja jeżdżąca Jutrzkowicka nie reaguje na auta parkujące np przy sklepie Żabka. Wola jechać np do Pawlikowic i czekać na mistrzów kierownicy niż zajmować się takimi błahymi sprawami. Druga sprawa to rondo przy basenie. Aż prosiło się o rondo 2 pasmowe. Większa przepustowość bez bezsensownego hamowania ruchu drogowego. Te światła to pomyłka. Ok 16 korki od ronda jadąc z centrum czy to na Bugaj czy Bełchatów a niestety trzeba jeszcze dodać że spora część ruchu z Zamkowej jest teraz na Moniuszki więc rondo stoi zamiast spełniać swoje zadanie tj by łatwiej… Czytaj więcej »

Tak sobie myślę czy rondo przy basenie nie zatkałoby trochę ronda przy Moniuszki. Teraz światła jednak „sterują” ruchem. Ale rondo napewno byłoby lepsze niż to urocze skrzyżowanie… Jestem ciekawy kiedy nasi urzędnicy zrozumieją, że jesteśmy robotniczym miastem przelotowym i tutaj nie można kłaść nacisku na deptaki, duże powierzchnie wyłączone z ruchu i inne bzdety z teorii drogowych, które nigdy nie sprawdzą się w praktyce. Tutaj przede wszystkim trzeba zachować ciągłość w miare płynnego ruchu i godzić to z resztą potrzeb. O ile Piaski czy Bugaj są miejscem gdzie można robić jakieś ukłony w stronę innych grup niż kierowcy o tyle… Czytaj więcej »

Owszem sygnalizacja steruje ruchem i niby jest ok ale tylko kiedy nie ma dużego ruchu. A jednak obecne remonty tylko pokazują że światła akomodacyjne które bardzo wydłużają postój to zły wybór bo jak wspomniałem wcześniej ruch z Zamkowej poszedł na Moniuszki a Ci co chcieli na Warszawską jadą Kilińskiego i dalej Roweckiego by nie kręcić się po bocznych uliczkach na bugaju.

Rozumiem. Rozwiązaniem byłaby budowa 2 pasmowego ronda na Moniuszki (o czym wspomniałeś) i zapewne też 2 pasmowego przy basenie. Miałem na myśli, że samo rondo przy basenie nic by nie dało gdyby to przy Moniuszki zostało zaprojektowane tak jak jest teraz. Przenieślibyśmy jedynie korek o kilkaset metrów dalej.

Poza dwoma rondami, zdecydowanie bubel, i to bubel za grube miliony.
Ale skoro ZDW stać na bubel za grube miliony, to mieszkańcy muszą się z tym pogodzić…

Najlepsze jest to, że inwestycja została już zrealizowana, decyzja ZRID w trybie natychmiastowego wykonania wydana w 2019 r., a do dnia dzisiejszego nie jest prawomocna bo minister nie potrafi dokonać oceny jej sprawdzenia, czy była zgodna z prawem. Wydanie decyzji trwało 0,5 roku, a kontrola 3 rok się ciągnie i nikt nic nie wie. Redakcja może poprosi o komentarz zarządcę drogi, który chyba produkuje teraz dokumenty bo pełno braków.