Strona główna Styl życia Cena żyta oraz rynek innych zbóż – wpływ na podwyżki cen?

Cena żyta oraz rynek innych zbóż – wpływ na podwyżki cen?

0

Inflacja i kiepska sytuacja rolników wpływa na to, że w ostatnim czasie można było zaobserwować znaczący wzrost cen żyta oraz innych zbóż. Tendencje wzrostowe widać zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Zarówno żyto, jak i pszenica paszowa zdrożały nawet o kilkadziesiąt procent. Takie zmiany cenowe wpływają przede wszystkim na sytuację dużych dostawców zbóż. Rolnicy posiadający duże uprawy mogą sprzedawać swoje produkty po zdecydowanie wyższych cenach. Dla zoptymalizowania swojej działalności i lepszą jakość zbiorów niezbędne jest jednak zastosowanie wysokiej klasy urządzeń. Zarówno proces zasiewania, jak i zbiorów przeprowadzone w odpowiedni sposób gwarantują uzyskanie świetnych efektów i pozwalają cieszyć się bardzo dobrymi wynikami, które można osiągać w związku z prowadzoną działalnością.

Ceny żyta wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent

Wzrost cen zbóż najbardziej zauważalny jest na przykładzie żyta. To wykorzystywane w bardzo wielu różnorodnych zastosowaniach zboże podrożało w zależności od punktu od 70 do nawet 80%. W związku z tym, żyto paszowe stało się dla producentów jednym z najbardziej dochodowych, a z kolei kupujący coraz częściej rozważają założenie własnych upraw. Duże wahania cen i niestabilna sytuacja na rynku sprawia, że dla rolników coraz trudniejsze staje się przewidywanie przyszłości. Wielu dostawców nie godzi się także na długoterminowe kontrakty na dostarczanie zboża po stałych cenach. Stawia to w szczególności firmy wykorzystujące zboża do produkcji w coraz to trudniejszej sytuacji.

Dla kupujących duże ilości zbóż rozwiązaniem może być własna uprawa. Wystarczy posiadać jedynie pole i wyposażyć się w odpowiednie urządzenia, które pomogą w prowadzeniu uprawy. Dzięki temu można będzie samodzielnie hodować żyto konsumpcyjne lub podjąć się produkcji pasz z żyta. Na stronie: https://lewmik.pl/kategoria/siewnik/ dostępne są nowoczesne siewniki. Stanowią one podstawę w każdym gospodarstwie rolnym. Pozwalają na ułatwienie procesu wysiewu i obsianie w krótkim czasie nawet bardzo dużych terenów. Dostępne w ofercie siewniki ręczne świetnie sprawdzają się w przypadku małych i średnich upraw. W ofercie dostawcy można znaleźć zarówno siewniki przeznaczone do żyta, jak i innych rodzajów zboża.

Ceny zbóż – pozostałe gatunki także drożeją

Mimo, że żyto podrożało najbardziej to pozostałe gatunki także stają się coraz kosztowniejsze w zakupie. Pszenica konsumpcyjna podrożała w ostatnim czasie nawet o 40%. Droższy stał się również jęczmień paszowy czy owies paszowy. Sprawia to, że wiele przedsiębiorstw, które korzystają z dużych ilości zbóż jest zmuszonych do zmieniania swoich budżetów i stałego podnoszenia cen produktów końcowych. Dla niektórych firm, które działają w oparciu o niskie marże wzrost cen może oznaczać również utratę rentowności prowadzonego biznesu.

Rosnące ceny zbóż to zatem bardzo duży problem, który w wielu firmach zajmujących się przetwórstwem wymaga przemodelowania biznesu. Sytuacja na rynku krajowym sprawia, że coraz opłacalniejsza staje się własna produkcja zbóż. Rozpoczęcie produkcji rolnej jest jednym z najlepszych sposobów na to, aby wykorzystać trendy rynkowe. Firmy dla których pszenica konsumpcyjna czy inne zboża stanowią główny surowiec mogą samodzielnie rozpocząć uprawę. W tym celu należy przede wszystkim zainwestować w maszyny rolnicze, które ułatwią cały proces. Lewmik to jeden z dostawców wysokiej klasy urządzeń rolniczych zarówno dla małych, jak i średnich upraw. Osoby uprawiające zboża konsumpcyjne na mniejszą skalę będą zatem mogły samodzielnie zająć się całym procesem uprawy i zbioru plonów.

REKLAMA
Poprzedni artykułPłonęła stodoła pełna siana
Następny artykułSzpital podsumował projekt Dostępność Plus. To blisko 2 mln zł dofinansowania
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments