Strona główna Aktualności Z miasta Budżet (mało)obywatelski. Wyniki tegorocznej edycji

Budżet (mało)obywatelski. Wyniki tegorocznej edycji

8

Będzie ścieżka rowerowa (prawdopodobnie), tężnie solankowe i górka aktywności na Strzelnicy. O tym na co przeznaczyć 1 milion złotych z miejskiej kasy zadecydowało jedynie 2638 osób, co stanowi niecałe 5 procent dorosłych mieszkańców miasta. 

Wypadamy blado na tle Łodzi i wywnioskować można, że pabianiczanie mają w poważaniu obywatelskie inicjatywy. W stolicy województwa zagłosowało blisko 150 tysięcy osób, co daje około 26 procent dorosłych mieszkańców. Dysproporcja jest znaczna.

W II edycji budżetu obywatelskiego dla Pabianic zwyciężyło 10 spośród zakwalifikowanych 21 zadań:

– Ścieżka rowerowa w Pabianicach odcinek ul. Zamkowa – 180 000 zł – 2455 punktów,

– Tężnie Solankowe – Dar Młodzieży – 199 000 zł – 2180 punktów,

– Wieloryb CZUJ-CZUJ! – Górka Aktywności – 199 912 zł – 1902 punkty,

– Lodowisko Harcowisko – 200 000 zł – 1427 punktów,

– Poprawa infrastruktury obiektu piłkarskiego klubu PTC Pabianice poprzez modernizację oświetlenia boiska treningowego oraz zakup dwóch boksów dla zawodników rezerwowych – 197 200 zł – 1183 punkty,

– Sterylizacja jako skuteczny sposób zwalczania bezdomności zwierząt – akcja informacyjno-edukacyjna – 7 200 zł – 528 punktów,

– MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA PABIANIC W STRZELECTWIE SPORTOWYM – „Grand Prix Pabianic 2017” w konkurencji karabin pneumatyczny 10m – 1 500 zł – 225 punktów,

– MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA PABIANIC W BRYDŻU SPORTOWYM – „Grand Prix Pabianic 2017” – 1 500 zł – 223 punkty,

– Pabia_NICE YOUTH PHOTO & FILM FESTIVAL 2017 – 7 000 zł – 217 punktów,

– Festiwal muzyczny młodych autorów i kompozytorów Pabianice 2017 – 5 000 zł – 157 punktów.

Jak kwalifikowane były projekty?

–  Według kolejności uzyskanej liczby punktów, aż do wyczerpania 1 miliona złotych. Zgodnie z regulaminem w sytuacji, gdy pozostała kwota nie zabezpieczała środków koniecznych na realizację kolejnego zadania z listy, uwzględniono pierwsze zadanie, którego koszt realizacji nie przekroczył puli dostępnych środków. Pozostała po podliczeniu kwota 1 688 złotych nie zabezpiecza realizacji żadnego z pozostałych zadań – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta.

W głosowaniu udział wzięło 2882 pabianiczan. 2563 wypełniło kartę przez internet, 319 papierowo w jednym z czterech wyznaczonych punktów. 91,53% głosów (2638) to głosy ważne, a 8,47% (244) stanowią głosy nieważne.

Jeśli chodzi o budowę ścieżki rowerowej, to realizacja zadania będzie możliwa pod warunkiem uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń.

Wzorem ubiegłego roku przeprowadzona zostanie ankieta ewaluacyjna z pytaniami o uwagi i opinie na temat budżetu obywatelskiego dla Pabianic na 2017 rok: co się podobało, co należałoby zmienić, jakie są oczekiwania i propozycje mieszkańców.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Za 180 000 zł to pewnie pomalują białe linie na Zamkowej, postawią cztery znaki typu C-16/C-13 i na nic więcej nie wystarczy. Dobre i to 🙂

żeby tylko wymalowali te linie na jezdni a nie na chodniku

Na chodniku nie bardzo się da. Po stronie południowej – parking, barierki. Po północnej – parking i ogólna ciasnota. Jedynie w grę wchodzi jezdnia – „zabranie” pożądanego skrawka pasa – czyli zgodnie z ustawą 1,5 metra jeżeli jest to droga jednokierunkowa, bądź 2 metry – jeżeli dwukierunkowa. Do tego kilka znaków z legalizacją i tyle. Kłopot z tym, że na odcinku Poprzeczna – Zamek ścieżka obyła by się kosztem istniejących tam (swoją drogą nieco „na dziko, na przybrzeżnym pasie”) miejsc parkingowych, zaś przy samej Zamkowej na odcinku od Lutomierskiej do Poniatowskiego nie dosyć, że kostka brukowa, to jeszcze miejsca parkingowe…… Czytaj więcej »

Trzymam kciuki za Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Starostwie Powiatowym w Pabianicach za negatywną opinię zmiany organizacji ruchu wzdłuż ulicy Zamkowej. Oby ten projekt legł w gruzach, bo może tylko więcej krzywdy wyrobić i zakorkować to miasto. A teraz Rowerowe Pabianice możecie wieszać na mnie co chcecie. Żyjemy 'jeszcze’ w wolnym kraju i każdy może wypowiadać się jak mu się podoba.

jeżeli ścieżka rowerowa będzie to tylko namalowanie linii na chodniku to będzie najdroższe malowanie w dziejach Polski… takie rzeczy tylko w pojebanicach…

Więcej krzywdy to wyrządzimy jak nic nie będziemy robić . Zgadzam się z miecio ,że mamy wolny kraj i wolność słowa oraz wolny wybór .Należy to uszanować. Każdy miał dostęp do UM a więc mógł zapoznać się dokładnie z projektem i podjąć odpowiednią decyzję. Wyboru dokonała demokratyczna większość i należy również to uszanować jak to że każdy mógł złożyć swój dowolny projekt bo nikt nikomu nie bronił. Więc chyba normalne że środowiska rowerowe chcą coś w temacie ścieżek . Rowerowe Pabianice wyszły z propozycją a nie z nakazem . Jeżeli projekt jest bublem to były i są odpowiednie instytucje które… Czytaj więcej »

Bardzo rozsądny komentarz. Dziękuję.
Jeśli dojdzie do realizacji, to problemem będą adekwatne decyzje i wykonawstwo. I znów się obawiam, że jakiś ” mądrala „, to spartoli…

Trzeba było zaproponować…