Strona główna Aktualności Komunikacja Będzie krańcówka przy ul. Podmiejskiej. O ile znajdą się chętni do jej...

Będzie krańcówka przy ul. Podmiejskiej. O ile znajdą się chętni do jej budowy

2

Nie udało się za pierwszym razem, być może efekty będą teraz. Magistrat ogłosił dzisiaj przetarg na budowę nowej krańcówki autobusowej przy ul. Podmiejskiej, w rezultacie czego zostanie wydłużona trasa autobusów linii 2. To druga próba znalezienia wykonawcy. 

Przedsięwzięcie stanowi jeden z elementów projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Projekt musi zakończyć się najpóźniej w marcu 2021 roku. Czasu na realizację inwestycji wydaje się więc sporo, niemniej urzędnicy chcą, by rozpoczęła się jak najszybciej.

– Do pierwszego przetargu, ogłoszonego w połowie wakacji, nie zgłosiła się żadna firma. Mamy nadzieję, że tym razem się pojawią. Oferty można składać do 9 stycznia – informuje Marcin Chmielewski, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury technicznej i komunikacji w Urzędzie Miejskim.

Na wybudowanie krańcówki magistrat zamierza dać wykonawcy maksymalnie rok od podpisania umowy. Do niego też będzie należało przygotowanie dokumentacji, gdyż inwestycję zaplanowano w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Jakie korzyści odniosą z niej pasażerowie? Przy ul. Podmiejskiej 65E, na miejskiej działce, powstanie krańcówka z przystankami dla wsiadających i wysiadających oraz dwoma wiatami – przystankową i rowerową. Kierowcy dostaną do dyspozycji kontener socjalny. Zaplanowane jest również oświetlenie terenu. Wszystko po to, by móc wydłużyć o około 700 metrów trasę „dwójki”, która teraz ma krańcówkę przy ul. Karniszewickiej, a tym samym ułatwić życie mieszkańcom ul. Podmiejskiej i okolicznych ulic. Skróci się bowiem droga do przystanku i pojawią się dwa dodatkowe.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

System zaprojektuj i zbuduj powoduje właśnie takie problemy z ofertami. Poza tym nie jest to uczciwa konkurencja wykonawców. Każdy wycenia inny projekt, więc na jakiej zasadzie porównywać 2 różne projekty o identycznej funkcjonalności i w tej samej kwocie? Powinien być rozpisany konkurs na projekt, następnie poddany pod ocenę mieszkańców – ten najbardziej popierany powinien zostać przedstawiony w przetargu na wykonanie i następnie powinien być wyłoniony wykonawca, robiący dane przedsięwzięcie DOKŁADNIE wg projektu. Dokładnie, tzn bez możliwości interpretacji. Czyli przykładowo kładąc kostkę brukową jest informacja o tym jaka to kostka i na jakim podkładzie, z wyszczególnionymi grubościami. Teraz wygląda to tak,… Czytaj więcej »

Mam podobna opinie co poprzednik do systemu zaprojektuj i wybuduj. Oglaszanie przetargow w takiej formie to czysty przejaw nierobstwa urzednikow, gdyz dzieki temu maja mniej pracy z danym tematem. Dodatkowo cale ryzyko zwiazane z uzyskaniem pozwolen i zgod z urzedow spada na wykonawce, a ten proces od poczatkow „dobrej zmiany” trwa ponad pol roku od momentu zlozenia dokumentacji na pozwolenie na budowe/zgloszenie. Kazdy w urzedzie boi sie wydac decyzje.