Strona główna Aktualności Z miasta 500+ nie pomogło. Długi za czynsz rosną

500+ nie pomogło. Długi za czynsz rosną

13
Wieżowiec przy ul. Łaskiej 96 to najbardziej zadłużony budynek w zasobach PSM.

Czy lokatorzy Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej „idą” na rekord w kwestii zadłużenia? Można tak sądzić, wziąwszy pod uwagę, że na koniec października wynosiło ono 7 mln 739 tys. zł. W regularnym płaceniu czynszu nie pomógł rządowy program „Rodzina 500+”. Przeciwnie – od analogicznego okresu ubiegłego roku długi lokatorów wyraźnie wzrosły. O 363 tys. zł.

Łączne zadłużenie mieszkańców w niektórych blokach robi wrażenie. Ci z rekordowego pod tym względem budynku podlegającego pod administrację nr 2 powinni oddać PSM, bagatela, 121 tys. 901 zł. W „trójce” najbardziej zadłużony blok jest jej winny 85 tys. 931 zł, w „czwórce” ta kwota wynosi 65 tys. 892 zł, a w administracji nr 5 – 97 tys. 333 zł. Niekwestionowanym liderem, w całych Pabianicach, jest wieżowiec przy ul. Łaskiej 96 (administracja nr 1), którego lokatorzy mają dług w wysokości 140 tys. 731 zł.

– Na koniec października ubiegłego roku było tak samo – ulica Łaska 96 również znalazła się na pierwszym, w tym przypadku niechlubnym miejscu. Tylko że wtedy zadłużenie wynosiło 119 tys. 45 zł. Jak łatwo obliczyć, zwiększyło się o niemal 21 tys. 700 zł – mówi Sławomir Urbańczyk, pełnomocnik zarządu PSM ds. kontaktów z mediami.

Ile mieli wtedy do oddania mieszkańcy rekordowych budynków w pozostałych administracjach? Liczby przedstawiają się następująco: nr 2 – 107 tys. 348 zł, nr 3 – 76 tys. 583 zł, nr 4 – 59 tys. 866, nr 5 – 100 tys. 90 zł.

– W porównaniu z ubiegłorocznym październikiem generalnie wyższe jest również średnie zadłużenie na rodzinę – zauważa Sławomir Urbańczyk. – Analizując więc nie tylko to w najbardziej zadłużonych blokach widzimy, że teza, którą można by wysunąć – iż dzięki programowi „Rodzina 500+” mieszkańcy będą systematyczniej regulować czynsz – nie znajduje potwierdzenia.

Średnie zadłużenie na rodzinę na koniec października 2016 roku kształtowało się następująco: administracja nr 1 – 1379 zł, nr 2 – 1926 zł, nr 3 – 2864 zł, nr 4 – 1647 zł, nr 5 – 1679 zł. A tak w bieżącym: administracja nr 1 – 1650 zł, nr 2 – 1840 zł, nr 3 – 2552 zł (wzrost o 334 zł!), nr 4 – 1496, nr 5 – 1851 zł.

Niektóre rodziny mają wobec PSM zaległości sięgające 40 tys. zł. W takich przypadkach, gdy próby porozumienia się z dłużnikami nie przynoszą efektów, spółdzielnia rozpoczyna procedurę eksmisyjną.

– To jednak ostateczność. Wcześniej wysyłamy powiadomienia o niezapłaconym czynszu, proponujemy rozłożenie długu na raty, zamianę mieszkania na mniejsze -wylicza Sławomir Urbańczyk. – Czasami zdarza się, że ktoś, kto otrzyma powiadomienie reguluje płatność za kilka miesięcy natychmiast. I jednorazowo.

W zasobach PSM jest 308 „zwykłych” bloków i 30 wieżowców, w których znajduje się około 15 tys. mieszkań. Mieszka w nich prawie 28 tys. 900 pabianiczan.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

ILE TAM JEST DZIECI Z 500+ ??? sprawdziła redakcja ??? przy ul. Łaskiej 96 ???

Niekwestionowanym liderem, w całych Pabianicach, jest wieżowiec przy ul. Łaskiej 96 (administracja nr 1), którego lokatorzy mają dług w wysokości 140 tys. 731 zł.

Ależ, to nie jest sprawa Redakcji. Artykuł „ sponsorowany „ PSM i dlatego takie a nie inne dane statystyczne !

Wywalić ich na „kwaśne jabłko”, tu są organa władzy, nie patyczkować się! O to moje postulaty Wam przekazuję, bo ja pracuję w Niedzielę i Święta, żeby zapłacić za czynsz, a inni leżą wtedy do góry … i strącają gruchy z wierzby. Weźcie się za dłużników i na 100% miasto stanie się rentowne. Sądy powinny być nieustępliwe a nie jak teraz, że płaci 20zł/msc i wszystko jest dobrze. Toż to nawet na odsetki nie starcza! Przyspieszać procedury i walić na bruk, sami się cwaniaczki wykruszą co nie chcą płacić, bo przez to wszyscy tracą!!!!

Idąc tym tokiem rozumowania ludzie płodziliby dzieci po to by mieć na czynsz z 500+. Nikt normalny nie decyduje się na dziecko po to by mieć pieniądze. Oczywiście poza patologią, która i tak nie wyda tych pieniędzy na dzieci. A warto się zastanowić ile takich ludzi mieszka w omawianych blokach PSM…

No, nie zgrywaj się ! Przecież po to, między innymi, wprowadzono 500+, aby windować w górę niż demograficzny ostatnich lat.
Gdzieś te 28.900 pabianiczan musi mieszkać a patologia była, jest i byłoby pięknie, gdyby nie było, bez względu na zamieszkanie…
Ale czasami bywa i tak, że zaległy czynsz, to sprawa braku odpowiedzialności. Znam takie przypadki, że albo płakać, albo śmiać się z ludzkiej głupoty !

Gdyby mnie nie było stać na dziecko to za 500+ bym się nie zdecydowała na męki ciąży, stania w kolejkach z brzuchem przez długie miesiące, gdy nikt nie zauważa, no i sam poród a potem trudy karmienia piersią i te wszelkie szykany dookoła, jak dziecko zgłodniało gdy rodzice raz w roku wybrali się do restauracji na obiad a matka nie chciała go karmić w kiblu. Jeśli ktoś zdecydował się na dziecko ze względu na 500+ to musi mieć na****ne w głowie.

Zamiast bluzgać, lepiej poczytaj o wzroście demograficznym. Dla ułatwienia, jeden cytat … Rafalska o wzroście liczby urodzeń z 500 + : „ To najbardziej oczekiwany efekt pracy rządu „ ….

Blok przy łaskiej 94 został wyremontowany z funduszy pożyczkowych za które mieszkańcy będą płacić, windy zostały wymienione za pieniądze które mieszkańcy będą płacić przez najbliższe 30 lat bo spółdzielnia dobroduszna rozłożyła im to na raty do czynszu…. A szczury po klatkach dalej zapier….może powinny się zmienić struktury rządzące w PSM i byłoby lepiej

No ładny jest ten blok przy łaskiej 94. Nie zazdrościć tylko podziwiać. Chluba Pabianic.

Szkoda, że nie pamiętasz ( może nie wiesz ) ile wysiłku ludzkiego poszło na marne, gdy w ramach Walnego Zgromadzenia PSM, była szansa na zmianę kadry ( struktury, to zupełnie inna brocha ) i wszystko poszło o kant d… z winy mieszkańców spółdzielczych bloków, bo olali frekwencję !

Barany nabrali kredytów to teraz raty płacą zamiast czynszu …..

Ludzie nie znaja się na finansach i stad dlugi rosnące. Niech się ucza edukacji finansowej i potem pogadamy

Dlugi się placi, zobowiązania reguluje, ja nie wiem jak ci ludzie maja na inne rzeczy bo jako żyją a na podstawowe opłaty jakos im nie starcza. To kwestia zarzadzania mysle. Dlugi płacimy!