Strona główna Styl życia 5 zaskakujących ciekawostek o wózkach paletowych – zobacz sam!

5 zaskakujących ciekawostek o wózkach paletowych – zobacz sam!

0
Wózki paletowe to popularne i często wykorzystywane w przedsiębiorstwach oraz sklepach urządzenia. Pomimo, iż widuje się je prawie codziennie i na stałe wpisały się do polskiej rzeczywistości, istnieje kilka zaskakujących faktów, których prawdopodobnie o nich nie wiesz! Chcesz się przekonać? Sprawdź sam!

Wózki paletowe nazywane są inaczej paleciakami – ze względu na główną funkcję, którą na codzień sprawują, czyli transport oraz składowanie popularnych euro-palet. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom pojazdy tego typu doskonale radzą sobie zarówno z pobraniem ładunków bezpośrednio z platform samochodów ciężarowych, jak i z załadunkiem towarów do dalszego transportu.
Tyle o wózkach paletowych wie prawdopodobnie każdy, nawet nie zajmujący się podobnymi zagadnieniami, człowiek spoza branży transportowej czy logistycznej. Nie każdy wie natomiast o ciekawostkach, które zaprezentujemy poniżej!

1. Pierwsze wózki paletowe

Pomimo, iż prace nad pierwszymi wózkami widłowymi rozpoczęto już w okresie II Wojny Światowej, prototyp pierwszego wózka paletowego powstał znacznie później.
W 1945 roku do urzędu patentowego została zgłoszona pierwsza, podobna do obecnych, paleta – z możliwością pobrania i uniesienia z dowolnej strony. Natomiast już w dwa lata po tym wydarzeniu – w 1947 roku szwedzka firma BT Industries zaprezentowała oficjalnie pierwszy ręczny wózek paletowy, który szybko zyskał popularność w dynamicznie rozwijającej się Europie.
Co ważne, znaczący wpływ na rozwój i sprzedaż wózków paletowych miało ujednolicenie w 1961 roku i stworzenie jednej normy wymiarów dla palet na całym świecie – czyli 120x80cm przy wysokości 144 mm. Norma ta jest stosowana we wszystkich krajach po dziś dzień i określana jest jako “EUR”, stąd potoczne określenie tych popularnych palet jako europalety.
Jak potoczyły się z kolei dalsze losy grupy BT Industries? Działa ona i prężnie rozwija się aż do dziś. A w 1991 roku otworzyła nawet swoje przedstawicielstwo w Polsce. Od 2000 roku BT Industries stało się oficjalnie częścią korporacji Toyota.

2. 10% rynku wózków widłowych

Przyjmuje się, iż średnio jeden spośród 10. kupowanych obecnie pojazdów to wózek paletowy (ręczny lub elektryczny). Opierając się na danych statystycznych i prognozowaniach na bazie słynnego w branży Raportu Widlak – można zakładać, iż stale rosnący popyt na wózki jezdniowe doprowadził do przekroczenia progu 200 000 urządzeń zarejestrowanych i dopuszczonych do użytkowania w roku 2018 przez Urząd Dozoru Technicznego. Szacując iż ok 10% z tych pojazdów to wózki paletowe – z łatwością można oszacować, iż sprzedaż popularnych paleciaków w zeszłym roku mogła osiągnąć liczbę ok. 20 tys. urządzeń.
Nie są to oczywiście dokładne dane, głównie z uwagi na to, iż jeden z typów wózków paletowych – paleciak ręczny – z uwagi na brak napędu mechanicznego, nie wymaga przeprowadzenia procedury rejestracji urządzenia w UDT.

3. Paleciaki, które wymagają uprawnień

Nie każdy decydując się na zakup wózków paletowych wie, iż obsługa części z nich wymaga uprawnień prawie takich samych (a w niektórych przypadkach dokładnie takich samych) jak na wózki widłowe czołowe elektryczne lub spalinowe – takie jak tutaj.
Pracować bez zdobycia uprawnień operatorskich można jedynie na takich jak tutaj wózkach paletowych ręcznych. W przypadku wózków paletowych o napędzie elektrycznym – prowadzonych – od osób obsługujących je wymaga się uzyskania III kategorii uprawnień WJO, natomiast w przypadku paleciaków o napędzie elektrycznym, które posiadają platformę/fotel lub miejsce dla operatora konieczne jest posługiwanie się uprawnieniami II WJO.
Uzyskanie uprawnień na wózki jezdniowe podnośnikowe musi zostać poparte zaliczeniem egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

4. Ograniczenia prędkości dla… wózków paletowych

O ile prędkość wózków paletowych prowadzonych ręcznie zależy tylko i wyłącznie (uwzględniając korzystne warunki) od operatora, o tyle wózki o napędzie mechanicznym mogą poruszać się z różnymi, zaprojektowanymi dla nich uprzednio, prędkościami.
W przypadku wózków bez miejsca dla operatora jest to zwykle ok 5-6km/h, natomiast w modelach pojazdów, w których pracownik przemieszcza się razem z pojazdem – nawet do 10 km/h.
Jednak należy bezwzględnie pamiętać, iż prędkość jazdy wózkiem powinna być dostosowana do warunków otoczenia a także uwzględniać obciążenie wózka oraz bezpieczeństwo przewożonych ładunków i osób poruszających się w pobliżu pojazdu.
Ponadto, wózki jezdniowe podnośnikowe mają wyznaczone ograniczenia prędkości! Dotyczą one także wózków paletowych. Jest to:
do 3km/h – w miejscach, gdzie występuje także ruch pieszy lub w przypadku ograniczonej widoczności;
do 5 km/h na rampach i pomostach;
do 6 km/h na terenie hal produkcyjnych.
Jak widać, nawet w przypadku, gdy sprzęt posiada możliwości techniczne, rozwijana przez niego prędkość bywa ograniczana przepisami.

5. Wózki paletowe – nie takie oczywiste jak myślisz!

Może się wydawać, iż pojazdy tak proste w swej budowie i nieskomplikowane w obsłudze, nie są w stanie niczym zaskoczyć, a jednak! Czy wiesz, że na rynku dostępne są różne rodzaje paleciaków, m.in. wózki paletowe galwanizowane?
Ten typ pojazdów w całości wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, z uwagi na to, iż przeznaczony jest on głównie do pracy w środowiskach korozyjnych, z substancjami o odczynie kwaśnym lub roztworami solnymi.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, iż po lekturze naszego artykułu przekonaliście się, że wózki paletowe także mogą być ciekawe i… zaskakujące. Obecnie nie wyobrażamy sobie już wykonywania niektórych czynności bez ich użycia, lub ich braku w sklepach i marketach, które odwiedzamy każdego dnia.
Wózki paletowe z pewnością ułatwiają i usprawniają transportowanie oraz składowanie ładunków. A nowoczesne pojazdy, takie jak wózki paletowe galwanizowane przystosowane są do pracy w trudnych niecodziennych warunkach.
Do wymagających zadań logistycznych w magazynie przystosowane są także paletowe wózki elektryczne, które znajdziecie tutaj: www.toyota-widlowe.pl/29-wozki-paletowe-elektryczne.

REKLAMA