Strona główna Sport Koszykówka Zwyciężczyń się nie sądzi

Zwyciężczyń się nie sądzi

0

Koszykarki Grot Alles zrewanżowały się SMS-owi PZKosz Łomianki za porażkę w pierwszej rundzie i wygrały wczoraj u siebie, chociaż nie bez problemów.

Grot Alles Pabianice – SMS PZKosz Łomianki 64:54 (15:13, 20:6, 10:21, 19:14)

Kluczem do sukcesu podopiecznych Sylwii Wlaźlak było wyłączenie z gry sióstr Makurat. W pierwszym meczu rzuciły one nam 35 z 58 oczek, dziś tylko 18 z 54. Mecz nie był jednak dobrym widowiskiem, akcje były rwane, a pabianiczanki o mało nie wypuściły w końcówce zwycięstwa z rąk. Strach pomyśleć, jak skończyłoby się spotkanie, gdyby nie efektowne trójki Katarzyny Szymańskiej w kluczowych momentach i seryjne pudła przyjezdnych z rzutów osobistych (nieco ponad 50% skuteczności w całym meczu, przy ponad 80% pabianiczanek).

Nieskutecznością raziły jednak obie drużyny. Grot Alles fatalnie pudłował pod koszem kończąc celnymi rzutami ledwie 15 z 40 prób (37,5%), a gdyby odliczyć rzuty Joanny Szałeckiej (2/2) i Kamili Polit (3/3) statystyka ta spadłaby do poniżej 30%! Na szczęście zawodniczki z Łomianek były niewiele lepsze w tym elemencie (16/38 tj. 42.1%), a dodatkowo dużo gorsze w rzutach za 3 i za 1. Zarówno po liderkach pabianickiej drużyny, jak i SMS-u widać było zmęczenie po kilkudniowych zmaganiach w turnieju finałowym mistrzostw Polski U-22, w którym Widzew z Aleksandrą Wajler, Beatą Paranowską (obie Grot Alles) oraz Aleksandrą Makurat (SMS PZKosz) w składzie wywalczył srebrny medal.

Na początku nic nie zapowiadało „nerwówki”. W 4. min Magdalena Grzelak rzuciła na 5:2, a minutę później po jej rzucie osobistym prowadziliśmy już 11:4. Celne osobiste Twardowskiej i Paranowskiej sprawiły, że na 3,5 minuty przed końcem pierwszej kwarty przewaga wynosiła już dziewięć oczek (15:6). W końcówce pierwszej odsłony nasze popełniały jednak sporo błędów, co wykorzystały rywalki, które dogoniły nas na 15:13.

Po krótkiej przerwie pabianiczanki wzięły się w garść i znów zaczęły wypracowywać przewagę. Kwartę otworzyła trójka Szymańskiej oraz akcja 2+1 Grzelak dzięki czemu zrobiło się 21:13. Na 21:15 trafiła Budkiewicz, ale nasza odpowiedź była natychmiastowa. W 15. min po 5 punktach Wajler i 2 Paranowskiej prowadziliśmy już 28:15. Dzięki 4 oczkom Polit pod koniec kwarty przewagę tę udało się jeszcze powiększyć i na przerwę schodziliśmy z 16-punktowym zapasem (35:19).

Drugą połowę otworzyły dwa punkty Parzeńskiej, ale zaraz dwoma osobistymi odpowiedziała Grzelak i utrzymywaliśmy przewagę. Wkrótce SMS zaczął jednak odrabiać straty. Najpierw zawodniczki z Łomianek zdobyły 6 punktów z rzędu zmniejszając nasze prowadzenie w 25. min do 10 oczek (37:27). Prawdziwe oblężenie naszego kosza nastąpiło jednak dopiero w ostatnich niespełna trzech minutach, które SMS wygrał 10:3 (trójka Szałeckiej). W efekcie przed ostatnimi 10 minutami nasze prowadzenie zmalało do 5 punktów (45:40).

Chociaż czwartą kwartę otworzył celny rzut za dwa Magdy Grzelak to szybko akcją 2+1 odpowiedziała najlepsza tego dnia u rywalek niespełna 16-letnia Anna Makurat. Zrobiło się 47:43. W 33. min znów za dwa trafiła Grzelak, ale po kilkunastu sekundach tym samym odpowiedziała Parzeńska. Chwilę oddechu dała trojka niezawodnej Szymańskiej (52:45). Ostatnie 4 minuty to walka taktyczna trenerów obu zespołów, którzy wzięli w sumie aż 6 przerw na żądanie. Po pierwszej z nich za dwa trafiła Polit i prowadziliśmy 54:45. Nie był to jednak koniec emocji w 37. min trójką popisała się Aleksandra Makurat (54:48), ale szybko odpowiedziała Szałecka (56:48). Dwa osobiste Gwizdały dawały przyjezdnym jeszcze nadzieję. Na dwie minuty przed końcem było 56:50.

Kluczowa akcja rozegrała się niespełna minutę przed końcem. Po kolejnej przerwie na żądanie rywalki podeszły wysoko z kryciem. Wznawiająca grę zza linii bocznej Szałecka wypatrzyła jednak pod koszem Grzelak, a ta trafiła i mieliśmy 10 oczek przewagi (60:50). Mimo iż trójkę trafiła jeszcze Anna Makurat (60:54), to w końcówce nasze zawodniczki mądrze dawały się faulować i pewnie wykorzystywały osobiste (Grzelak i Twardowska) ostatecznie wygrywając 64:54.

Grot: Grzelak 18, Szymańska 14, Szałecka i Twardowska po 7, Polit 6, Wajler 5, Paranowska 4, Kolasa 3.

SMS: Anna Makurat 13, Parzeńska 10, Stawińska 8, Budkiewicz 6, Nowakowska, Gwizdała, Aleksandra Makurat po 5, Niełacna 2, Podkańska.