ZWiK zanotował rekordowe zużycie wody. Czy grozi nam skierniewicki scenariusz?

  14
  W poniedziałek 10 czerwca Pabianice zużyły 10 648 m³. To tegoroczny rekord, a upały mają utrzymać się do końca tygodnia.

  Od początku czerwca zapotrzebowanie na wodę wśród mieszkańców sukcesywnie rosło. 2 czerwca pabianickie stacje uzdatniania wody przepompowały 7 660 m³. W tydzień zapotrzebowanie wzrosło o 39 procent do 10 648 m³. Tyle wody wystarczy aby napełnić 1521 samochodów gaśniczych OSP czy 13,3 miejskiego basenu.

  Skutki upałów odczuwają mieszkańcy całej Polski. Czarny scenariusz zrealizował się m.in. w Skierniewicach, gdzie zabrakło wody. Służby miejskie dostarczały ją mieszkańcom w specjalnych pojemnikach, podstawiano beczkowozy. O rozsądne gospodarowanie wodą apelował też kilka dni temu wójt gminy Lutomiersk.

  – Gminne wodociągi posiadają ograniczone moce wydobywcze i produkcyjne. Znacząco zwiększone zapotrzebowanie na wodę w okresie letnim wywołuje obniżenie ciśnienia w sieci, czego skutkiem mogą być niedobory – czytamy w komunikacie gminy.
  Dlatego Lutomiersk musiał awaryjnie podłączyć się do konstantynowskiej sieci.

  Czy Pabianicom grozi podobny scenariusz?

  – Jesteśmy przygotowani również na większe pobory wody. Możliwości siedmiu studni głębinowych i dwóch  stacji uzdatniania to około 20 000 metrów sześciennych na dobę – zapewnia Rafał Kunka, prezes pabianickich wodociągów. – Jedyny problem jaki może stworzyć kłopoty to brak zasilania energetycznego. Taka duża awaria miała miejsce 2 lata temu. Wtedy przez pół doby nie mieliśmy zasilania na żadnej studni ani stacji – dodaje prezes.

  Specjaliści z dziedziny hydrologi ostrzegają jednak przed niepotrzebnym zużywaniem wody pitnej. Takie działanie może mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

  14
  Dodaj komentarz

  1600
  5 Wątki komentarzy
  9 Odpowiedzi do komentarza
  0 Obserwujący
   
  Wzbudzający najwięcej reakcji
  Najciekawszy wątek
  7 Autorzy komentarzy
    Subskrybuj  
  najnowszy najstarszy oceniany
  Powiadom o
  Pabnin

  A ZWIK i Rąkowski będą dalej organizować dzień wody. A dzieci w Afryce nie mają co pić. Wkrótce my podzielimy ich los. Do tego stos plastikowych pistolecików zasponsorowanych przez ZWIK za nasze pieniądze. Góra plastikowych śmieci.

  Lucja

  no a na to to przynajmniej 100-200 tys. idzie! i to bez przetargów

  Pabnin

  Nie ma znaczenia ile idzie. To są realne pieniądze i realne odpady.

  qwerty

  A podczas powodzi sie topią, jak żyć Panie Prezesie, jak żyć?

  Wodnik Szuwarek

  Płacę więc zużywam ile chcę i nikomu nic do tego, a dla zwiku to złoty okres, kasiory jak lodu 😉

  Hary

  Jeśli nie zostanie wprowadzona technologią recyklingu wody
  Do jej oczyszczenia i powtórnego użycia
  To będziemy zużywać całe wanny wody
  prosto do ścieków

  qwerty

  Napisze w tajemnicy, że wodą którą pijesz ktoś wcześniej wysikał. W naturze recykling istnieje od setek milionów lat.

  Hary

  Tyle tylko ze naturalny obieg,
  recykling i oczyszczenie wody do picia
  Tzn wprowadzenie jej znów
  do wód podziemnych,
  Zajmuje minimum kilka lat
  minimum
  A a wanna wody po10 minutowym kąpaniu
  Jest wylewana od tak do kanalizacji i
  Trafia do rzeki i morza

  Lucja

  Pytanie do prezesa – odnośnie zwalania winy na energetykę – a czy w jakimś dokumencie odnośnie zarządzania kryzysowego nie ma wytycznych, że taki zwik musi mieć zasilanie awaryjne np w postaci agregatów na okoliczność awarii zasilania???? kaski szkoda?

  qwerty

  Tylko kto za to zapłaci? Prezes z własnej kasy? Miasto? Tajemniczy budżet w którym nie ma dan a pieniądze rosną na drzewach? Czy może wszyscy w cenie wody? I takie pytanie ile takich agregatów potrzeba, o jakiej mocy i jaki to koszt zakupu i późniejszego serwisowania?

  Pabnin

  Na zabawki ma to i na agregaty by znalazł. Zadając takie pytania udajesz głupiego czy nim jesteś? Na te pytania to odpowie ich elektryk a nie Lucja.

  qwerty

  A w Pab nie powinno być lotniska międzynarodowego. Przecież tylu mieszkańców lata na wakacje, lub służbowo.

  prof_klos

  Stacjonarny agregat przy stacji na ulicy Wodnej jest ustawiony obok hali – tyle pamiętam z wizyty na obiekcie ZWiK. Nie ma zapewne dostatecznej mocy, by zasilić w wodę całe miasto, tak myślę?

  Hary

  W związku z rosnącymi cenami i ochrona środowiska czekają nas inwestycje W postaci montażu paneli słonecznych do produkcji prądu na potrzeby oświetlenia części wspólnych w bloku Paneli do podgrzania wody ciepłej oraz CO A także będziemy musieli coś zrobić z nadmiernym zuzyciem i marnotrawieniem wody Oczyszczanie, recykling i powtórne wykorzystanie wody pochodzacej np z korzystania prysznica i wanny jako wody technicznej Do podlewania i do sprzątania . Istnieją takie rozwiązania i domy samowystarczalne . To tylko kwestia czasu, świadomości i niedoboru nosnikow energii oraz ich wysokich cen . Dobrze żeby osoby, ktore biora spory pieniądz za swoją pracę Pomyslaly jak… Czytaj więcej »