Strona główna Aktualności Z miasta Zostań dawcą. Już w ten czwartek

Zostań dawcą. Już w ten czwartek

2

Zarejestrować się w bazie DKMS, gromadzącej potencjalnych dawców komórek macierzystych, będzie można w Zespole Szkół nr 3 w Pabianicach. Na chętnych czekać będzie blisko 30. wolontariuszy.

Dawcą może zostać każda osoba w przedziale wiekowym od 18 do 55 lat, niezależnie od stanu zdrowia (wykluczenie stanowią jedynie choroby przenoszone drogą krwi). Lista chorób, które dyskwalifikują dawcę będzie dostępna na miejscu, w dniu akcji.

Zespół Szkół nr 3 po raz 4. angażuje się w akcję.

– W ubiegłym roku, w bazie DKMS zarejestrowało się ponad 180 osób. Była to młodzież ponadgimnazjalna, ale także rodzice uczniów, nauczyciele oraz pozostali mieszkańcy miasta – mówi Joanna Żuber, jedna z opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz nauczycielka w ZS3 – Chcielibyśmy, aby w tym roku zarejestrowało się jeszcze więcej osób, zwiększając przy tym szansę na wyłonienie zgodnego dawcy.

W jaki sposób odbywa się rejestracja i pobranie próbki?

Rejestracja przebiega zupełnie bezboleśnie. Od każdego zbierane są dane osobowe oraz pobrana zostaje próbka śliny z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnej, sterylnej pałeczki. Pobrany materiał zostanie zbadany i pozwoli na określenie kodu genetycznego potencjalnego dawcy.

– Gotowe próbki wysyłamy do Warszawy, gdzie zostaną zbadane. Do osób, które oddały wymaz zostaną wysłane w ciągu maksymalnie 4 miesięcy potwierdzenia, że ich kod genetyczny znajduje się już w bazie DKMS – dodaje Joanna Żuber.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 22 marca w godzinach 8.00 – 20.00 w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach przy ul. Gdańskiej 5.

Jak podaje DKMS, w Polsce, co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

DKMS jest organizacją niemiecką i zbiera dane genetyczne od dawców szpiku wyłącznie na potrzeby swoich niemieckich klientów. Jeżeli zatem chcecie żeby Wasz szpik ratował starego schorowanego SS-mana to droga wolna. DKMS pobiera szpik od zdrowych Polaków na potrzeby Niemców.

To może pochwal się jakąś organizacją, która zbiera szpik od zdrowych Polaków dla chorych Polaków.