Juniorki PTK Pabianice w rozgrywanych w Hali Powiatowej Półfinałach Mistrzostw Polski U18 powtórzyły sukces sprzed roku, uzyskując kwalifikację do ścisłych finałów.

Dzień 1. (piątek)

Pabianiczanki w inauguracyjnym meczu tegorocznych półfinałów mierzyły się z Piomarem Brzeg. Starcie rozpoczęło się od celnej trójki Julii Piestrzyńskiej. Nie minęła chwila, a na tablicy było już 9:0. Rywalki w końcu się obudziły i przed końcem pierwszej kwarty zniwelowały straty do 5 oczek (16:11).Drugą partię rozpoczęła seria dziewięciu punktów zdobytych przez PTK. Ostatecznie zwyciężyliśmy ją przewagą trzynastu punktów i na przerwę schodziliśmy przy stanie 40:22.

Po zmianie stron obie ekipy grały dużo bardziej chaotycznie. Mecz obfitował w przechwyty, straty i proste błędy. Przez ostatnie dwie minuty trzeciej kwarty żadna ze stron nie potrafiła zdobyć punktu. Przewaga pabianiczanek była jednak niezagrożona. Festiwal niewykorzystanych szans trwał także w ostatniej partii. Gospodynie zdobyły w niej zaledwie 11, a zespół z Brzegu 1 punkt. Przez ostatnie 3 minuty i 53 sekundy zgromadzeni na trybunach fani nie widzieli ani jednego celnego kosza. Zadanie zostało jednak wykonane. PTK zanotowało zwycięstwo i było o krok bliżej awansu do finałów. Najskuteczniejszą zawodniczą tego meczu została Martyna Dolewa, która rzuciła w sumie 19 punktów.

PTK CIS Multis Multum Pabianice – Piomar Brzeg 64:35 (16:11, 24:11, 13:12, 11:1)

W drugim meczu grupowym KKS Olsztyn mimo niesamowitej pogoni uległ Ślęzy Wrocław 62:67.

Dzień 2. (sobota)

Rok temu sprawa awansu do finałów ważyła się do ostatniego pojedynku z GTK Gdynią. Teraz nasze zawodniczki chciały być pewne gry w najlepszej ósemce kraju już drugiego dnia półfinałów.

Po nerwowym początku celny rzut Martyny Dolewy dał sygnał do ataku. Wsparcie znalazła ona w osobach Ewy Kielar i Dari Kowalczyk, które punktowały rywalki wypracowując przewagę 13 punktów. W drugiej partii udało się utrzymać korzystny wynik, a nawet nieznacznie go poprawić. Dzięki temu na przerwę schodziliśmy przy bezpiecznym wyniku 41:25.

Mecz nie był jednak jeszcze wygrany. KKS walczył o być, albo nie być i nie zamierzał tanio sprzedać skóry. Swój koncert zaczęła rozgrywać Justyna Rudzka, która była najwaleczniejszą na parkiecie, a co ważniejsze zaczęła trafiać do kosza. Zaliczka 14 punktów oznaczała, że tylko katastrofa może pozbawić nas wygranej. Pabianiczanki kontrolowały sytuację i nawet pojawienie się na parkiecie zmienniczek nie wprowadziło nerwowej sytuacji. Drugie zwycięstwo podczas półfinałów stało się faktem. Oznaczało to, że PTK jest już pewne udziału w finałach. Pozostała jedynie kwestia, z którego miejsca awansujemy. To trzeba było rozstrzygnąć w ostatnim meczu ze Ślęzą Wrocław. Najskuteczniejsze na parkiecie były Justyna Rudzka (24 punkty) oraz Weronika Dolewa (19 punktów).

PTK CIS Multis Multum PabianiceKKS Olsztyn 81:56 (24:11, 17:14, 20:22, 20:9)

Emocji nie brakowało też w drugim, rozgrywanym tego dnia meczu. Piomar Brzeg dzielnie postawił się wrocławiankom i po czterech kwartach na tablicy widniał wynik 72:72. Niezbędna była dogrywka, w której to Ślęza przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę, triumfując 76:86.

Dzień 3. (niedziela)

W pierwszym, porannym meczu Piomar Brzeg pokonał KKS Olsztyn 53:62. Dla fanów z Pabianic ważniejszy był jednak ostatni mecz rozgrywany przez gospodynie.

PTK pewne awansu do finałów zagrały zagrało na luzie i po raz kolejny pokazało kawał dobrej gry. Trener Sylwia Wlaźlak mocno rotowała składem, ale nie przeszkodziło to w osiągnięciu przewagi. Dziewczyny były świetne pod własną tablicą oraz skuteczne pod koszem rywalek. Nie dziwił więc rezultat 22:37 uzyskany do przerwy.

W drugiej połowie Wrocław próbował nas straszyć, ale niewiele z tego wychodziło. PTK bez problemów kontrolowało przebieg spotkania i odniosło kolejne okazałe zwycięstwo 45:67, które przypieczętowało nasz awans do finałów. Najskuteczniejszą zawodniczką w tym starciu była Julia Piestrzyńska (17 punktów).

MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław – PTK CIS Multis Multum Pabianice 45:67 (12:20, 10:17, 17:21, 6:9)

Klasyfikacja generalna:

1. PTK CIS Multis Multum Pabianice
2. MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław
3. Piomar Brzeg
4. KKS Olsztyn

Do pierwszej piątki turnieju wybrano: Adriannę Kalinowską (KKS Olsztyn), Aleksandrę Pszczolarską (Piomar Brzeg), Alicję Rogozińską (Wrocław), Justynę Rudzką (PTK Pabianice) oraz Martynę Dolewę (PTK Pabianice).

Najskuteczniejszą koszykarką turnieju została Aleksandra Pszczolarska, zdobywczyni 51 punktów. Natomiast nagroda dla najlepszej zawodniczki powędrowała do Martyny Dolewy.

W finałach zagrają: Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. (gospodarz), Enea AZS Poznań, MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski, KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec, PTK CIS Multis Multum Pabianice, MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław, VBW GTK Gdynia oraz UKS Trójka Żyrardów.

PTK CIS Multis Multum Pabianice: (górny rząd od lewej) Sylwia Wlaźlak (trener), Daria Kowalczyk, Weronika Dolewa, Martyna Dolewa, Paulina Szwej, Ewa Kielar, Gaja Włodarczyk, Roksana Rózga, Edyta Koryzna (asystent trenera), (dolny rząd od lewej) Katarzyna Pęcina, Natalia Janitzka, Justyna Rudzka, Julia Syrewicz, Klaudia Beze, Julia Piestrzyńska, Iga Adach.