Strona główna Aktualności Z miasta Zmiany w stawkach za ścieki. Co to oznacza dla mieszkańców?

Zmiany w stawkach za ścieki. Co to oznacza dla mieszkańców?

18

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków, do której trafiają te z Pabianic nie będzie już narzucała miastu horrendalnie wysokich stawek za ich odbiór. To dzięki nowemu, korzystnemu porozumieniu z GOŚ.

Negocjacje w tej sprawie prowadzili wspólnie prezydent Grzegorz Mackiewicz oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Po dwóch latach przyniosły efekt – w ich wyniku zmienia się sposób naliczania opłat za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków  z Pabianic.

Porozumienie z Łodzią, obowiązujące już od dziewiętnastu lat, ostatni raz zmieniano w grudniu 2012 roku. Teraz, na mocy tego, które wkrótce będzie zawarte, zostaną unormowane zasady, na podstawie których GOŚ wylicza opłaty.

– Czynsz dzierżawny dla Pabianic ulega zmniejszeniu o 57 procent, obniżona jest też marża zysku z 5 procent na 2,5 – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. – Zmiany będą z pewnością korzystne dla mieszkańców i gdybyśmy mieli ustalać taryfę dzisiaj, zakładałaby ona obniżkę cen.

Czy faktycznie do niej dojdzie i pabianiczanie będą płacili za ścieki mniej niż dotychczas?

– Na składanie takich deklaracji jest, niestety, za wcześnie – przyznaje rzecznik. – To dlatego, że rząd zmienia ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Według nowych przepisów kompetencje w sprawie taryfy przejmuje centralny regulator rynku i nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego działań. Dotychczas było to w gestii samorządu.

Aktualna taryfa dla Pabianic za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków obowiązuje do 30 marca przyszłego roku.

Aby prezydent mógł zawrzeć porozumienie z Łodzią (Gminna Oczyszczalnia Ścieków jest własnością tego miasta), zgodę na to muszą wyrazić miejscy radni. Uchwała w tej sprawie znalazła się w porządku obrad na najbliższą sesję (27 listopada).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze się stało z tym porozumieniem ( o 19 lat za późno ), ale to chyba jakiś propagandowy przekręt na dziś. Obniżki nie ma póki co. Będzie ustawa regulatora, który olewa samorząd i znów ceny pewnie z kosmosu !

Taniej to może być dla miasta, dla mieszkańca nie będzie nic taniej.

Może wypadałoby sprawdzić jakie jest rozwinięcie skrótu GOŚ? (Grupowa Oczyszczalnia Ścieków)

Dziękujemy za czujność. Sprawdziliśmy 🙂

Zaraz zatrudnią kilka osób i jeszcze będzie podwyżka.

pewnie tak. ale nie wiem jak się pomieszczą? przecież dział marketingu zajmuje już niemalże całe piętro budynku!

No to teraz PObaniują jak pieniążki „zagospodarować”, a wam sprzedadzą kit, że właśnie POdrożało przez PiS : ))))

Ale ty się lubisz durnie POnakręcać !
Czytałeś ? Będzie ustawa regulatora a to przecież PiS !
A poza tym… pożyjemy… zobaczymy… jestem pesymistą. Zawsze coś drożeje…

Dla mieszkańców oznacza to brak uzasadnienia podwyżek stawek za wodę i odprowadzenie ścieków wzrostem opłat do GOŚu (jak kłamano od lat ). Prace nad nowymi podwyżkami już trwają. Dane do nowych taryf GOŚ miał obowiązek przekazać do 1 października. Bajki o centralnym regulatorze rynku i gestii samorządu zostawcie dla uzasadnienia podwyżek nieświadomym mieszkańcom. To Pan prezydent jak co roku w swym stanowisku
poprze (po wnikliwej analizie ) podwyżki opłat.

Bajki, to pan tu wypisujesz.

Panie ?… pan…
Piłka od „ Yago „, po pańskiej stronie. Konkrety, proszę ! Pływasz pan we własnym szambie bez argumentów. Przegrał pan wybory na PMP z G.M. ( wprost tragicznie ) i od czasu do czasu z nienawiści do Macka siejesz pan tu swój infantylny polityczny ferment !
Nie bronię Macka. Taka praca, jak każdego PMP, ale pan wieszasz psy bez żadnego uzasadnienia !

W uzasadnieniach wzrostu stawek przedkładanym przez ZWiK w 2016 i kolejnym 2017 czytamy „wzrost cen ścieków na poziomie 4% został spowodowany wzrostem kosztów oczyszczania ścieków „.
Każdorazowo Pan prezydent „po wnikliwej analizie” weryfikował pozytywnie taryfy i przedstawiał RM wraz z projektami uchwał zatwierdzających.
Od kilku lat RM (gestia samorządu ) nie podejmuje uchwał zatwierdzających podwyżki ( umywa rączki ) i tym samym wchodzą w życie.
Regulator cen wody – nie będzie narzucał taryf, będzie tylko kontrolował te taryfy. Gmina, która sporządzi wniosek taryfowy uczciwie i rzetelnie nie ma się czego obawiać.

Dzięki Panie Włodzimierzu. Teraz wszystko jasne !
Pozdrawiam !
Inna sprawa, że ciut wkurza mnie ( projekt ustawy ) powoływanie dyrektorów regionalnych z kompetencjami będącymi dotąd w gestii wójtów i rad gminy włącznie z zatwierdzaniem taryf. To dalszy wzrost administracji, ale może będzie bardziej sprawiedliwie. Zobaczymy…

No i mamy news …
Okazuje się, że dyrektorzy regionalni będą działać w oparciu o Praw wodne w ramach PGWWP, które będzie ustalać taryfy indywidualne i hurtowe dla przedsiębiorstw. Jeśli nawet woda i ścieki dla mieszkańców miasta nie zdrożeją, to dostaniemy w plecy innymi podwyżkami z energetyki i górnictwa na początek…
Szef resortu już protestuje !

Stawka za ścieki dla mieszkańca to 7.05 za metr ile z tych pieniędzy trafią do GOŚ?

Zgodnie z umową od 2013 roku BEZ ZMIAN – 1,53 zł z m3 netto

Skoro GOŚ otrzymuje tylko 1.53 to kto narzuca te horrendarne ceny?

Nie znam szczegółów, to sprawa zawodowców, ale na chłopski rozum, to chyba ZWiK i PSM ( mieszkam w bloku ).