Strona główna Aktualności Zasłużona „Agrafka”

Zasłużona „Agrafka”

1

Grupa Wolontarystyczna „Agrafka” zostanie odznaczona tytułem „Zasłużony dla Miasta Pabianic”. Wniosek złożyli radni PO.

„Agrafka” obchodzi właśnie swoje 10. urodziny. Przez ten czas Grupa „spięła” wiele środowisk, instytucji i organizacji. Wolontariusze towarzyszą podopiecznym Ośrodka Edukacji Uzupełniającej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego, Środowiskowego Domu Samopomocy, grupom socjoterapeutycznym TRATWA. Współpracują z placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi; w czasie wakacji i ferii prowadzą oryginalne formy zajęć, w tym obozy wyjazdowe z elementami socjoterapeutycznymi. Dzięki nim ożywają osiedlowe place i podwórka. Przeciwdziałają patologiom społecznym, wychodzą naprzeciw osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem cywilizacyjnym poprzez realizację projektów takich jak: „Łamiemy bariery by nieść pomoc innym”, „Rajd Burego Misia”, olimpiady sportowe.

– Nasza misją jest zmieniać świat na lepsze. Chcemy zarażać innych pozytywnym nastawieniem do otaczającej nas rzeczywistości i zmieniać stereotyp wolontariusza stojącego z puszką na pieniądze – mówi Agnieszka Jaksa, koordynatorka i założycielka grupy. – W „Agrafce” młodzi ludzi rozwijają swoje pasje, aktywizują się, uczą komunikacji, radzenia sobie ze stresem i emocjami. To świetna droga rozwoju osobistego pomagająca w dorosłym życiu rodzinnym czy zawodowym.

Przez 10 lat w grupie działało 180 osób. Dziś liczy 46 wolontariuszy skupionych w 5 docelowych grupach pomocowych. Członkowie grupy mogą zajmować się realizacją i pisaniem projektów, organizacją akcji i animacją podczas imprez czy prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (odrabianie lekcji, nadrabianie braków szkolnych, motywacja dzieci do nauki). W strukturach „Agrafek” znajduje się też resort wsparcia, który pomaga organizować zajęci w przedszkolu integracyjnym (Przedszkolaczki Mądraczki), pracuje z osobami niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz z młodzieżą gimnazjalną. Będąc Agrafką można również spełniać się artystycznie działając w grupie przygotowującej spektakle czy przedstawienia profilaktyczne.

Wniosek o nadanie tytułu został rozpatrzony pozytywnie na posiedzeniu kapituły opiniującej 10 marca, zaś 21 kwietnia podjęty w uchwale przez radę miejską.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo Agrafka! W pełni zasłużony tytuł.