Strona główna Na sygnale Kryminalne Zapłata za łatwowierność: stracili 150 tys. zł

Zapłata za łatwowierność: stracili 150 tys. zł

2
Troje mieszkańców naszego powiatu straciło w miniony weekend swoje oszczędności, dając się naciągnąć internetowym oszustom.

Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach przyjęła właśnie kolejne zgłoszenia. Bo te, jak przyznają funkcjonariusze, wpływają tam regularnie.

Łączna kwota, którą udało się wyłudzić przestępcom od wspomnianych trzech osób wynosi prawie 150 tys. zł.

Poszkodowani mają od 32 do 54 lat.

– Ofiarami złodziei padły m.in. dwie kobiety, które postanowiły zainwestować w kryptowaluty. Zgubiła je łatwowierność i chęć szybkiego zarobku – przyznaje st. sierż. Agnieszka Jachimek z KPP w Pabianicach.

Oszuści podszywają się pod Komisję Nadzoru Finansowego i pracowników banków (jak wynika z informacji naszej policji, po drugiej stronie słuchawki często słychać też wschodni akcent…). Przekonują do zainwestowania pieniędzy. Tak skutecznie, że wiele osób bez weryfikacji rozmówcy podaje swoje numery kont albo instaluje aplikacje umożliwiające przestępcom swobodny dostęp do nich. Wtedy złodzieje przejmują kontrolę nad pieniędzmi. Aby stworzyć pozory wiarygodności, tworzą też fikcyjne konta przypominające platformy do handlu cyfrową walutą. Wykorzystują w ten sposób wysoki kurs kryptowalut i możliwość zarobienia na nich dużych pieniędzy.

Oprócz dwóch kobiet swoich oszczędności „pozbył się” też mężczyzna korzystający z serwisu OLX. Te oszustwa, w których przestępcy podszywają się pod klientów, również są powszechne.

– Do porozumiewania się oszuści bardzo często wykorzystują komunikator WhatsApp. Uwiarygadniają ofertę handlową fałszywą stroną firmy kurierskiej InPost. Poszkodowana osoba dostaje link z formularzem, w którym musi wpisać dane karty kredytowej, jej numer i trzycyfrowy kod. Oszust zapewnia, że jest to narzędzie do otrzymania pieniędzy ze sprzedaży towaru. Tymczasem wpisane informacje trafiają bezpośrednio do złodzieja, a taki dostęp wiąże się z utratą pieniędzy – tłumaczy mechanizm działania Agnieszka Jachimek.

Wiele osób daje się też naciągać poprzez wiadomości wysyłane z komunikatorów społecznościowych. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych i proszą o pożyczkę, bazując na tym, że nie nawiązujemy kontaktu w innej formie. A my wysyłamy pieniądze.

„Uważajmy na wiadomości wysyłane z komunikatorów, sms-y i maile. Zachowujmy też ostrożność i czujność podczas kupowania i sprzedawania rzeczy w internecie oraz inwestowania pieniędzy w kryptowaluty. Nie wierzmy w „nadzwyczajne okazje”, bądźmy podejrzliwi, dociekliwi. Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują naszą lekkomyślność, pośpiech i nieuwagę” – apeluje policja.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawa dla oszustów,po to są barany żeby je strzydz

Aleś człowieku zabłysnął……… Dramat