Strona główna Styl życia Zakup używanego samochodu – ważne informacje

Zakup używanego samochodu – ważne informacje

0

Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu używanego, zwykle zapoznajemy się z wieloma ofertami zamieszczonymi w internecie bądź opieramy się na sprawdzonych informacjach posiadanych od naszych znajomych czy przyjaciół. Każdy z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że zakup samochodu używanego zawsze obarczone jest całkiem sporym ryzykiem. Musimy przecież uważać na to, aby nasz „nowy” samochód nie okazał się autem kradzionym, będącym w złym stanie technicznym czy obciążonym kredytem.

 

Do częstych zagrożeń należy również cofnięcie przez poprzedniego właściciela stanu licznika, który pokazuje przebieg tego samochodu. Zagrożeń jest całkiem sporo, dlatego zanim zakupimy samochód używany, trzeba się całkiem dobrze zastanowić nad ostateczną finalizację tej transakcji. Z pewnością dobrym pomysłem na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed jego zakupem, jest udanie się z właścicielem na stację diagnostyczną, gdzie pracownik odpowie nam na najważniejsze pytania. Przede wszystkim udzieli odpowiedzi na pytanie, czy warto ten samochód kupić, w jakim jest stanie technicznym. Najlepiej jest pojechać na stację diagnostyczną oddaloną od miejsca zakupu samochodu, tak, aby uniknąć ewentualnych powiązań koleżeńskich pomiędzy sprzedającym a właścicielem oddalonej kilkaset metrów czy kilka kilometrów stacji diagnostycznej.

Polacy sprawdzają samochody

Ze statystyk dostępnych w internecie jasno wynika, że sprzedaż samochodów używanych w Polsce wzrasta z każdym rokiem. CarVertical statystyki również podają, że na zakup samochodów używanych decydują się głównie osoby prywatne, z kolei właściciele firm znacznie rzadziej decydują się na taki zakup. Przedsiębiorcy, z racji posiadania większej ilości funduszy, zwykle kupują samochody prosto z salonu samochodowego. Statystyki także mówią o tym, że w porównaniu z poprzednimi latami, znacznie więcej osób, decydujących się na zakup samochodu używanego, znacznie bardziej wnikliwie go sprawdza, na przykład poprzez pojechanie nim do mechanika samochodowego bądź na wspomnianą powyżej stację diagnostyczną. Samochody używane kosztują mniej aniżeli te kupowane prosto z salonu samochodowego, jednak i tak trzeba wyłożyć swoje oszczędności i to często nie małe. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, co kupujemy i czy warto decydować się na ten zakup.

Kobieta czy mężczyzna?

Wielu kupujących samochody używane zwraca uwagę na kilka podstawowych spraw. Po pierwsze, kiedy i gdzie była dokonana pierwsza rejestracja pojazdu. Po drugie ilu do tej pory było właścicieli pojazdu. Po trzecie, jaki samochód ma przebieg. Kupujący zwracają również uwagę na jedną ważną wydawać by się mogło sprawę. Otóż dla niektórych ważne jest to, czy poprzednim właścicielem bądź właścicielami pojazdu były kobiety, czy też samochód był eksploatowany przez mężczyzn. Istnieje bowiem publiczne przekonanie o tym, że jeśli właścicielem samochodu była kobieta, to jest duża szansa na to, że samochód jest w lepszym stanie technicznym niż w przypadku, gdyby był nim wcześniej mężczyzna. Akurat ta sprawa budzi dużo wątpliwości i kontrowersji, gdyż trudno ten fakt jednoznacznie udowodnić. Oczywiście sporo racji jest w tym, że kobiety jeżdżą wolniej, spokojniej i nie eksploatują samochodów tak bardziej, jak robią to mężczyźni. Inną sprawą jest fakt, że to mężczyzna, znający się na mechanice pojazdowej, dogląda częściej stanu technicznego samochodu. Tak więc nie ma złotego środka w tej kwestii, czy lepiej kupić samochód od kobiety, czy może zdecydować się na ten zakup od mężczyzny.

Co trzeba sprawdzić?

Jak już było wspomniane w niniejszym artykule, przed zakupem warto dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu. O czym zatem musimy pamiętać w trakcie sprawdzania, jeśli chce to zrobić sami, zamiast udać się do mechanika samochodowego bądź stacji diagnostycznej? Z pewnością ważną kwestią jest sprawdzenie właściwego działania oświetlenia zewnętrznego, które jest bardzo ważne w samochodzie. Sprawdzić trzeba również, czy samochód nie ma korozji, na przykład na progach, nadkolach, drzwiach, masce czy na dachu. Musimy dokładnie sprawdzić karoserię, czy nie ma widocznych ewentualnych różnego typu wgnieceń. Z pewnością trzeba zobaczyć na stan ogumienia, tarcz hamulcowych, a także skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych. Jeśli w samochodzie jest zainstalowany centralny zamek, musimy dokładnie sprawdzić, czy wszystko działa w jak najlepszym porządku. Jeśli uznamy, że wszystko jest w porządku, wówczas trzeba poprosić aktualnego właściciela samochodu, aby pomóc udać się na tak zwaną jazdę próbna, aby już w praktyce sprawdzić stan techniczny samochodu, a także po prostu zobaczyć, czy auto nam „pasuje„. Warto wtedy zwrócić uwagę chociażby na pracę rozrusznika, układu zapłonowego, układu chłodzenia, a także czy w trakcie zmiany biegów lub hamowania nie ma żadnych „zgrzytów” czy niepotrzebnych odgłosów. Bardzo ważna jest również kwestia dotycząca hałaśliwości potencjalnego przyszłego naszego samochodu. Jeśli ten hałas jest dosyć duży, nie warto decydować się na zakup pojazdu. Trzeba bowiem pamiętać, że wtedy coś jest nie tak z samochodem i jeśli teraz już hałasuje, to co będzie za kilka bądź kilkanaście miesięcy. Przecież samochód już jest używany i tak naprawdę nie wiemy, skąd i przez co taki hałas się pojawia podczas jazdy.

Samochód z internetu

Samochód używany możemy zakupić w komisie samochodowym, który jest dostępny niemalże w każdym mieście. Istnieje wiele portali, na których najpierw możemy zobaczyć opis samochodu, który nam się podoba, a dopiero później udać się do komisu. Również w internecie na różnych portalach, również społecznościowych, prywatne osoby wystawiają swój używany samochód na sprzedaż. Wtedy można umówić się z taką osobą na przeglądnięcie auta i udanie się na miejsce do sprzedającego. Możliwości zakupu samochodu używanego jest bardzo dużo. Każdy może wybrać taki sposób, który wydaje się dla niego najbardziej odpowiednim wyjściem. Pewne jest jedno – zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek samochodu używanego, musimy dokładnie sprawdzić, co i od kogo kupujemy.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments