Strona główna Dzieje się Kultura Wystawa upamiętniająca „Dzikiego”

Wystawa upamiętniająca „Dzikiego”

0

Odbędzie się wystawa poświęcona zmarłemu w listopadzie ub. roku Andrzejowi Nowickiemu ps. „Dziki”.

Retmanat Drużyn Wodnych ZHP Hufiec Pabianice zaprasza na wystawę ”Noc muzeów” poświęconą naszemu retmanowi dh phm Andrzejowi Nowickiemu ps.”Dziki”. Odbędzie się ona w Chorągwi Łódzkiej ZHP mieszczącej się w Lodzi przy ul. Stefanowskiego 19 w dniu 16 maja 2015 r. godzinach 18.00 – 1.00.

Andrzej Nowicki był żeglarzem z krwi i kości, od dzieciństwa związany z pabianickim harcerstwem. Skończył Szkołę Podstawową nr 17, później uczył się w “Elektryku”. Przygodę z harcerstwem zaczynał w drużynie zuchowej Ewy Byczkowskiej. Ciągnęło go do żagli, dlatego na dobre związał się z Retmanatem Hufca ZHP. Patent żeglarza zdobył na Stawach Stefańskiego, a patent sternika w 1986 na Zalewie Duninowskim. Przez 10 lat (1991 -2001) był retmanem, pabianickiego Retmanatu ZHP. Swój przydomek zyskał dzięki niekończącemu się, “dzikiemu” zapałowi do żeglowania.

Starty sportowe zaczął od klas “Kadet”, “470″, i “Latający Holender” (klasy olimpijskie). Największe sukcesy odniósł pływając na “Tornado” w latach 90-tych wraz ze swoim załogantem Marcinem Łagiewskim. Był trzeci na mistrzostwach Polski w 1994 roku. Rok później wywalczył drugie miejsce w pucharze Polski i ponownie trzecie miejsce w mistrzostwach Polski w 1996 roku.

W 1998 roku zmienił klasę na międzynarodową “A-katamaran”. Zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski w tej klasie. W 2000 roku w Giżycku, na zawodach w kategorii MIDICAT klasa A znów sięgnął po najwyższe trofeum.

5 listopada ubiegłego roku 47-letni Andrzej Nowicki zmarł. Spoczął na cmentarzu katolickim w Pabianicach. Choć zmagał się z ciężką chorobą nerek jego śmierć była dla wszystkich zaskoczeniem. Zdjęcia z pogrzebu retmana i wspomnienia o nim TUTAJ.

REKLAMA