Strona główna Styl życia Wykonywany zawód, a cena OC. Kto płaci najwięcej?

Wykonywany zawód, a cena OC. Kto płaci najwięcej?

1

Czy wykonywany zawód może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu? Okazuje się, że tak! Kierowcy z niektórych grup zawodowych płacą o kilkaset złotych więcej niż inni uczestnicy ruchu drogowego.

Zdecydowanie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą studenci i uczniowie (średnio 1160 zł) oraz sportowcy (907 zł) – wynika z analizy porównywarki OC mfind.pl. Jak zauważają eksperci, wynika to przede wszystkim z młodego wieku – kierowcy z tych grup nie wyrobili sobie jeszcze zniżek na OC za bezszkodową jazdę, często muszą też liczyć się z podwyżką za wiek. Sporo płacą również pracownicy działu IT (732 zł).

Z kolei najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacą najstarsi właściciele aut – emeryci i renciści (458 zł). Niskimi stawkami OC mogą się cieszyć również rolnicy (473 zł), pracownicy administracji publicznej (516 zł), służby mundurowe (518 zł) i nauczyciele (519 zł). Oznacza to, że np. osoba zatrudniona w administracji płaci za polisę średnio o 216 zł mniej niż informatyk. W środku stawki plasują się pracownicy biurowi (570 zł), prawnicy (592 zł) czy przedsiębiorcy i samozatrudnieni (616 zł).

Można by przypuszczać, że znaczenie ma tutaj wartość auta i na OC więcej wydają pracownicy z lepiej opłacanych grup zawodowych. Jednak jak wyjaśniają eksperci mfind.pl, przy wyliczaniu składki tego obowiązkowego ubezpieczenia, cena samochodu ma minimalne znaczenie. Kluczowy jest tutaj przede wszystkim wiek i poziom zniżek.

– Oprócz wieku i doświadczenia właściciela samochodu, znaczenie mają również inne czynniki – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl. – Ubezpieczyciele prowadzą swoje statystyki wypadkowe i mogą być do niektórych grup zawodowych “uprzedzeni”, a inne faworyzować. Przykładowo, osoby bezrobotne jeżdżą raczej starszymi, wyeksploatowanymi samochodami, przez co stanowią większe zagrożenie na drodze. Ich stawki OC są więc wyższe. Z kolei rolnicy poruszają się zazwyczaj po mało uczęszczanych drogach, więc w ich przypadku ryzyko kolizji jest niskie. Ich polisy są zatem bardzo tanie – wyjaśnia Borowiecka.

Bez względu na wykonywany zawód, posiadając auto musisz wykupić dla niego polisę OC. Jeśli szukasz najlepszej oferty, sprawdź kalkulator ubezpieczenia samochodu na mfind.pl. Dzięki temu będziesz miał pewność, że znalazłeś najtańszą polisę i zaoszczędziłeś nawet kilkaset złotych.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Bzdura do kwadratu. Nigdy nie pytał mnie nikt przy wykupie OC o wykonywany zawód.