Strona główna Aktualności Z miasta Wsparcie dla seniorów. Po 200 zł na osobę

Wsparcie dla seniorów. Po 200 zł na osobę

1
Pieniądze z miejskiej kasy dla każdego seniora? Tak ma być w Pabianicach za kilka, a najdalej kilkanaście miesięcy. Trwają prace nad programem finansowego wsparcia starszych mieszkańców. Wstępne zasady, na jakich ci mieliby je otrzymywać zostały już ustalone.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz, który w swojej kampanii wyborczej obiecywał pomoc seniorom oraz radni z Koalicyjnego Klubu Radnych określili kwotę – 200 zł rocznie na osobę. Do wykorzystania w Pabianickim Centrum Medycznym.

– Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to duża suma, ale od czegoś chcemy zacząć. Pomysł polega na wprowadzeniu kart przedpłaconych. Senior, który taką dostanie, będzie mógł wykonać w szpitalu badania. Jeśli niedrogie, wystarczy ona na kilka razy. Rozważamy również możliwość wykorzystania jej w szpitalnym barze „Erka” – wyjaśnia Krzysztof Rąkowski, przewodniczący KKR.

Karta miałaby przysługiwać każdemu zamieszkałemu w Pabianicach seniorowi, który spełni kryterium wieku (powyżej 65 lat), bez względu na wysokość dochodów. W regulaminie znajdzie się też inny, chociaż łatwy do spełnienia warunek. To posiadanie Karty Pabianiczanina, którą można wyrobić bezpłatnie w magistracie.

Ile pieniędzy trzeba zarezerwować w budżecie na realizację programu? Z danych magistratu wynika, że prawo do karty miałoby około 15 tysięcy pabianiczan. 200 złotych dla każdego daje 3 miliony.

– Uważamy, że jest szansa, aby program ruszył w przyszłym roku. O ile nam wiadomo, to jedna z niewielu takich inicjatyw w Polsce i jedyna w województwie łódzkim – dodaje Bożenna Kozłowska, radna z KKR.

Przed zatwierdzeniem zasad, na jakich będzie wydawana karta, przewidziane są konsultacje z seniorami, m.in. w klubach seniorów, podczas których mają oni powiedzieć o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

REKLAMA
Poprzedni artykułNaucz się angielskiego. Bezpłatnie
Następny artykułCo jedli barbarzyńcy? Przyjdź i przekonaj się!
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Chyba te wyliczenia 15tys x200 są na pokaz szczodrości? Skoro nie mówimy o prawdziwej gotówce a o „karcie o wartości 200zł”, to pewnie taka karta będzie z 10zł, no 20zł max kosztować UM. To tak jak w zakładzie, dają kartę sodexu za 200zł, a sami płacą grosze. Zakład odprowadza podatek od tych 20zł a obdarowany od 200zł :). I najważniejsze – do wykorzystania TYLKO w danym punkcie! Żadna pomoc dla tych co zapisani gdzie indziej…