Strona główna Aktualności Komunikacja Władze miast łączą siły. W celu przebudowy linii tramwajowej

Władze miast łączą siły. W celu przebudowy linii tramwajowej

0
Linię tramwajową łączącą Konstantynów Łódzki z Łodzią, która obecnie nie funkcjonuje, czeka przebudowa. W celu realizacji tej inwestycji obydwa miasta postanowiły połączyć siły.

Aby tak się stało, zgodę musieli wydać radni. Najpierw zrobili to ci z Konstantynowa Łódzkiego, teraz – łódzcy, dając zielone światło na zawarcie porozumienia ze swoim sąsiadem. To będzie dopiero podpisane.

Całe przedsięwzięcie obejmie odcinek od ul. Krakowskiej w Łodzi do placu Wolności w Konstantynowie (początkowo miał on być dłuższy, od pętli tramwajowej na Zdrowiu, jednak ze względu na zbyt wysokie koszty zadecydowano o zmniejszeniu zakresu prac). Zostało podzielone na dwie części: pierwsza to kompleksowa modernizacja linii tramwajowej w ul. Konstantynowskiej (w obrębie granic Łodzi), wraz z infrastrukturą, druga – modernizacja torowiska tramwajowego w Konstantynowie. 

„Planowana inwestycja w zakresie zadania 1 i zadania 2 ma na celu poprawienie sposobu skomunikowania Łodzi oraz gminy Konstantynów Łódzki. Uzyskanie zamierzonego celu jest możliwe tylko poprzez zrealizowanie obu zadań. Ponadto uwarunkowania techniczne, takie jak zasilanie zmodernizowanej linii tramwajowej sprawiają, że nie można zrealizować jednego zadania bez realizacji drugiego. Powyższe wymusza konieczność wspólnej realizacji inwestycji” – napisano w uzasadnieniu uchwały rady miejskiej w Łodzi. 

Strony zaplanowały realizację przedsięwzięcia w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Kto je sfinansuje? Udział finansowy Łodzi oszacowano na prawie 56,4 mln zł, natomiast Konstantynowa Łódzkiego – na 19,7 mln zł (w obydwu przypadkach znaczna część pieniędzy będzie pochodziła ze środków unijnych).

Finał modernizacji linii tramwajowej ma nastąpić w 2023 roku.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments