Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Witamina D3 – groźne skutki niedoboru

Witamina D3 – groźne skutki niedoboru

0
Zwana witaminą słoneczną. Okazuje się jednym z najważniejszych składników, który ma wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Poprawia pracę układu krążenia, jak także odpowiada za dobry stan uzębienia. Wyjątkowo szkodliwy jest zarówno jej nadmiar, jak i niedobór.

Wiele funkcji

W organizmie witamina D potrafi zdziałać naprawdę dużo różnorodnych korzyści. Dzięki jej odpowiedniej dawce regularnie dostarczanej, nie ma problemu z utrzymaniem szczupłej i zgrabnej sylwetki. Zmniejsza się także ryzyko rozwoju raka. Chroni tkankę kostną oraz wzmacnia koncentrację, likwidując uczucie ospałości i zmęczenia. Najlepiej czerpać ją naturalnie – poprzez ekspozycję na słońce. Nie oznacza to konieczności systematycznego leżenia plackiem na plaży, wystarczające będą chociażby częste spacery na świeżym powietrzu, czy trochę aktywności fizycznej na zewnątrz. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę cztery pory roku występujące w naszym kraju, nawet przy utrzymywaniu zdrowego trybu życia, poziom witaminy D w organizmie większości Polaków jest z reguły dość niski, a u wielu osób, zwłaszcza z obszarów południowo-wschodnich, występują spore niedobory. By można było temu skutecznie przeciwdziałać, niezbędne jest zainwestowanie w wysokiej jakości preparaty w postaci suplementów witamina D3 od Swanson, które są atestowanym produktem stworzonym w oparciu o wszelkie wymagane normy. Zażywanie specyfików w formie kropli bądź kapsułek jest wygodnym rozwiązaniem, ale trzeba obowiązkowo trzymać się zaleceń producenta. Przekraczanie wskazanej porcji witaminy słonecznej może prowadzić do równie groźnego co niedobór – nadmiaru witaminy D3. Objawami „przedawkowania” okazuje się zwiększone uczucie pragnienia, słaby apetyt, biegunka, świąd skóry, migreny, kłopoty z często atakującym oczy zapaleniem spojówek, pocenie się, nudności, osłabienie, wzmożone oddawanie moczu.

Poważniejsze niż się wydaje

Braki witaminy słonecznej w organizmie człowieka mogą wywołać istne spustoszenie. Najbardziej niebezpieczne jest zaniedbanie właściwej suplementacji u małych dzieci oraz seniorów. W pierwszym przypadku, niedobór cennego składnika jakim jest D3 może prowadzić do rozwoju krzywicy, z kolei w drugim skutkuje osteoporozą. Ponadto, zwiększa się również zagrożenie tak zwanej osteomalacji wiążącej się z rozmiękaniem kości. Człowiek zaczyna mieć dużo słabszą kondycję, bo przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym od razu odczuwa silne skurcze mięśniowe i uporczywe bóle. W konsekwencji, pojawiają się problemy z chodzeniem. Im mniej mamy witaminy D, tym szybciej tyjemy i mamy gorszą przemianę materii. Ciało wydaje się napuchnięte i wątłe, a rezultatem nierzadko jest otyłość i wraz z biegiem czasu choroby układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, jak również rozmaite dolegliwości autoimmunologiczne, w tym nawet reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, czy stwardnienie rozsiane.

REKLAMA
Poprzedni artykułByła radna nie jest już koordynatorem we Wiośnie. Czy to konflikt?
Następny artykułJest raport z kontroli rowerów publicznych. Co wykazała?