Strona główna Styl życia WiFi 5 GHz – jak działa ta częstotliwość?

WiFi 5 GHz – jak działa ta częstotliwość?

0
fot. pixabay.com

Wiele osób, mimo wszechobecności bezprzewodowej sieci internetowej, nie orientuje się w szczegółach działania oraz różnicach występujących pomiędzy WiFi 5 GHz a 2.4 GHz. Tymczasem wiedza ta okazuje się niekiedy bardzo pomocna – przydaje się choćby podczas wyboru routera i sprzętu sieciowego do mieszkania. Kiedy i dlaczego WiFi 5 GHz może okazać się lepszym wyborem, niż bardziej popularny standard 2.4 GHz?

WiFi to nazwa standardu bezprzewodowej sieci komputerowej, opartej na komunikacji radiowej. Same sygnały bezprzewodowe są natomiast falami elektromagnetycznymi, przenoszonymi w określonych pasmach częstotliwości – 2.4 GHz lub 5 GHz. Istotny jest przy tym fakt, że częstotliwość 2.4 GHz jest wykorzystywana przez cały szereg urządzeń elektronicznych, na przykład telefony, myszki i klawiatury bezprzewodowe, a nawet mikrofalówki. Takie zatłoczenie częstotliwości może przekładać się na wolniejsze działanie łącza internetowego, czy wręcz blokadę sygnału. Warto podkreślić, że zakłócenia w jego działaniu mogą też wywoływać, przenikające się wzajemnie, fale rozdzielane przez routery sąsiadów.

WiFi 5 GHz – wysoka stabilność i prędkość połączenia

W porównaniu do częstotliwości 2.4 GHz, pasmo 5 GHz jest używane przez znacznie mniejszą liczbę urządzeń, dzięki czemu działające w niej WiFi może zapewnić bardziej stabilne i szybsze połączenie z internetem. Jeśli chodzi o tę drugą właściwość, to w idealnych warunkach WiFi 2.4 GHz jest w stanie osiągnąć prędkość do 600 Mb/s, natomiast WiFi 5 GHz – nawet do 2600 Mb/s. Co ważne jednak, maksymalna prędkość łącza jest uwarunkowana używanym przez router standardem WiFi; wspomniane 2600 Mb/s oferuje jedynie router 5 GHZ o standardzie 802.11ac.

WiFi 5 GHz to słabszy zasięg sieci

Podkreślenia wymaga fakt, że częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz używają różnej długości fal, co nie pozostaje bez wpływu na zasięg wykorzystujących je sieci. Ponieważ pasmo 2.4 GHz używa dłuższych fal, sygnał z obsługującego je WiFi jest w stanie przemierzać większe odległości i bez problemu przenikać przez obiekty stałe, na przykład mury. Krótsze fale wykorzystywane przez częstotliwość 5 GHz mają mniejszy zasięg i słabszą siłę przebicia.

Wifi 5 Ghz a 2.4 GHz – co lepsze?

WiFi 5 GHz to wprawdzie bardziej perspektywiczny wybór, niemniej jednak nie każdy użytkownik sieci będzie w stanie wykorzystać jego potencjał. Jeśli prędkość łącza internetowego jest stosunkowo niewielka i nie przekracza kilkudziesięciu Mb/s, to warto zdecydować się na WiFi działające w częstotliwości 2.4 Ghz. To ostatnie, będzie również dobrym rozwiązaniem dla miejsc z małym zagęszczeniem sieci i urządzeń korzystających z pasma 2.4 GHz. W praktyce jednak, w większości przypadków warto rozważyć przejście na WiFi z wyższą częstotliwością – takie rozwiązanie to bowiem przepustka do faktycznie szybkiego i niezawodnego internetu.

Warto zauważyć, że niektórzy dostawcy internetu, na przykład łódzka Toya (https://toya.net.pl/internet), oferują dostęp do sieci bezprzewodowej w standardzie WiFi 802.11n, który jest realizowany jednocześnie na dwóch częstotliwościach, zarówno 5 GHz jak i 2.4 GHz. Taka opcja może okazać się najlepszym wyborem zwłaszcza dla osób, które posiadają sprzęty elektroniczne obsługujące różne częstotliwości – czyli dla naprawdę szerokiego grona użytkowników internetu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments