Wieżowce zamiast pola golfowego. Kolejny krok inwestora

    2
    Pole Golfowe

    Właściciel pola golfowego, firma A&A, działa przy gromadzeniu dokumentacji niezbędnej na wydanie pozwolenia na budowę wieżowców obok Bulwarów Kruschego. Teraz w tej sprawie mogą wypowiedzieć się mieszkańcy.

    Rada zgodziła się na wieżowce do 32 metrów

    W grudniu 2024 roku Rada Miejska w Pabianicach podjęła decyzję, która otworzyła drzwi do jednej z największych inwestycji mieszkaniowych w mieście. Chodzi o tereny przy ul. Grobelnej, gdzie obecnie znajduje się pole golfowe. Po burzliwej dyskusji 12 z 20 obecnych radnych zagłosowało za zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), umożliwiającą budowę budynków mieszkalnych o wysokości do 32 metrów.

    Część radnych sprzeciwiła się decyzji, argumentując, że tak wysokie budynki nie wkomponują się w niską zabudowę okolicy i spowodują nadmierne obciążenie lokalnej infrastruktury drogowej. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Zwolennicy uchwały przekonywali natomiast, że Pabianice muszą się rozwijać i nie można blokować nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych.

    Trzy wieżowce i parking podziemny – inwestor ujawnia plany

    Zgodnie z informacjami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej inwestycja zakłada budowę trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych, parkingów naziemnych oraz garaży podziemnych. Projekt obejmuje również infrastrukturę towarzyszącą – prawdopodobnie będą to nowe drogi dojazdowe, sieci kanalizacyjne, oświetlenie i tereny zielone.

    Całość ma powstać na części działki o powierzchni ponad 2 hektarów, leżąca w sąsiedztwie ul. Grobelnej i Bulwarów Kruschego. Tam od lat funkcjonuje pole golfowe.

    Decyzja środowiskowa w toku – mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

    22 maja 2025 roku Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pabianicach opublikował obwieszczenie o zgromadzeniu materiału dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

    To oznacza, że urząd zebrał już wszystkie niezbędne dokumenty i opinie, które będą podstawą do wydania decyzji. Teraz – zgodnie z przepisami – strony postępowania, a więc także okoliczni mieszkańcy, mają 7 dni na zapoznanie się z dokumentacją oraz możliwość zgłoszenia uwag lub wniosków przed wydaniem decyzji.

    Dokumentacja jest dostępna do wglądu w Urzędzie Miejskim przy ul. św. Jana 4, pok. 22, II piętro.

    Obawy o przeciążenie osiedla i komunikacji

    Choć formalny proces dopiero się toczy, już dziś pojawiają się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy obawiają się zwiększonego ruchu samochodowego, braku miejsc parkingowych oraz utraty obecnego charakteru osiedla – do tej pory spokojnego, z dominującą niską zabudową.

    Radni, którzy głosowali przeciw zmianie planu, wskazują również na brak planów rozbudowy infrastruktury drogowej, która mogłaby obsłużyć kilkaset nowych mieszkańców i ich pojazdy. Takie uwagi mogą zostać zgłoszone w urzędzie.

    Inwestor czeka na zielone światło – co dalej?

    Jeśli decyzja środowiskowa będzie pozytywna, inwestor będzie mógł wystąpić o warunki zabudowy lub pozwolenie na budowę. Cała procedura może potrwać jeszcze kilka miesięcy, jednak do realizacji jeszcze długa droga. Właściciel terenu jest teraz w trakcie bardzo dużej inwestycji, czyli budowy obiektu Tkalnia². Więcej o tym przedsięwzięciu pisaliśmy TUTAJ.

    REKLAMA
    Subskrybuj
    Powiadom o
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy
    Inline Feedbacks
    Zobacz wszystkie komentarze

    Ok, ale. Niech ciągną dojazd do Grobelnej i robią uliczkę z Grobelnej w Zamkową. Albo za Kauflandem albo przed kościołem. Oczywiście tak nie będzie, oczywiście okolica będzie zakorkowana.

    A ile mieszkań tam ma być? Wiadomo?