Strona główna Aktualności W projektach czują się jak ryby w wodzie

W projektach czują się jak ryby w wodzie

9

Miejska spółka od 2015 roku zdobyła dla naszego miasta ponad 100 milionów złotych. Co pabianiczanie z tego mają?

– Te środki pozyskiwane są głównie przez Wydział Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych, szefowany przez Krzysztofa Rąkowskiego, który jest tu dziś z nami obecny – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej  Rafał Kunka, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. – Dział ten powstał nie tylko do pozyskiwania środków dla celów własnych ZWiK, ale również dla podmiotów zewnętrznych. Głównym naciskiem ostatniego czasu jest współpraca z Urzędem Miejskim w Pabianicach.

– Trzy lata temu podjęliśmy decyzję o zacieśnieniu współpracy między spółką, a miastem. W szczególności poprosiłem wtedy spółkę ZWiK, by wsparła nas w zakresie aplikowania o środki zewnętrzne, o zdobywanie pieniędzy dla miasta – mówił obecny na konferencji Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic. – Wiem, że ta decyzja była przez wiele osób krytykowana, a zdolności ZWiK-u w tym zakresie były poddawane wątpliwościom. Jednak największa satysfakcja jest wtedy, gdy podejmowane decyzje okazują się skuteczne. Tak jest i w tym przypadku.

 

Jak podkreślił Mackiewicz, największym pod względem wartości dofinansowaniem, jaki do tej pory udało się pozyskać jest ten, dotyczący tramwaju.

– To piąty do tej pory projekt napisany przez spółkę i piąty projekt, który zakończył się pozytywną oceną i formalną, i merytoryczną, i piąty projekt, który dostał dofinansowanie w pełnej kwocie, o jaką wnioskowaliśmy – podkreślił prezydent. – Jesteście jedyną ze znanych mi firm, która może się pochwalić, że na pięć napisanych projektów, dwa z nich zajęły pierwsze miejsce w niezwykle trudnych konkursach – zwrócił się do prezesów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji prezydent Pabianic.

Najmłodszym, jak określił Krzysztof Rąkowski, „dzieckiem” ZWiK-u jest projekt pt. „Pabianicka EKOmoda – czysta, zdrowa woda” o wartości dofinansowania prawie 200 tys. złotych. W ramach tych funduszy Pabianice zostaną zaopatrzone w dodatkowych 20 poidełek zewnętrznych, m.in. w szkołach ponadgimnazjalnych (także w Bychlewie), w  szkole muzycznej, w administracjach Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz w powiatowej hali sportowej przy ul. św. Jana. Nowością będą poidełka zewnętrze, zamontowane w pięciu miejscach: przed ratuszem, starostwem, na Bulwarach, na skwerze Szarych Szeregów i na terenie Lewitynu.

– Projekt dodatkowo składa się z drugiej części – edukacyjnej – poinformował szef Wydziału Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych ZWiK. – To ponad dziesięć spektakli dla dzieci z pabianickich szkół i przedszkoli. Dzieci uczestniczących w spektaklach będzie ponad tysiąc. Będą to widowiska interaktywne, które wystawiane będą niemalże przez cały październik.

Nowością, która powstanie dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, będzie serwis internetowy dedykowany zarówno najmłodszym mieszkańcom Pabianic, jak i seniorom. Na stronie dostępny bowiem będzie kalkulator nawodnienia (współtworzony wraz ze specjalistami z Pabianickiego Centrum Medycznego). Za pomocą kalkulatora będziemy mogli obliczyć ile wody potrzebuje nasz organizm (przy uwzględnieniu indywidualnych danych) oraz czy aby na pewno dostarczamy naszemu organizmowi niezbędną do zdrowego trybu życia ilość wody.

 

Oto, jak rozkładają się poszczególne kwoty dofinansowań i na co zostały lub będą przeznaczone w najbliższych miesiącach: 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Gdyby nie sprzyjająca POlityka z Łodzi to wydział zdobyłby 0 zł. Swoi swoim nie dadzą? Liczą się PLECY.

marszałek województwa z PO to swoim daje … proste. Wniosek może być gniotem ale swoim trzeba dać … Ostatni rzut na taśmę … odchodzących w zaPOmnienie …
Ludzie już tego nie kupią …

no to faktycznie dramat, że ktos wzial sie za robote i te pieniadze zalatwil! faktycznie, lepiej by bylo gdyby olali szanse na prawie 100 milionow i poszli w zamian na piwo

Pytanie jest inne – skoro tyle kasy pozyskali, to ja chciałem zapytać, czemu nie przekłada się to na zwykłego Kowalskiego? Woda wciąż drożeje, ścieki też – fajnie że pozyskali, ale gdzie te pieniądze są?!?

I tu William_2 dochodzimy do sedna sprawy. Pieniądze poszły na różne głupoty … promocja wody z kranu, dzień wody, plakaty, ulotki, banery … i tyle z tego ma przeciętny mieszkaniec miasta … ale ważne, że … POzyskali 🙂

więc ja Ci yeti już tłumaczę. Bo to jest taki Miś na miarę naszych możliwości – czy jak to tam leciało.
Wiesz czemu oni tak się cieszą z tych 100 mil?
Bo po pierwsze – w eter społeczny poszło że pozyskali grubą kasę
2. te promocje będą kosztować. Ktoś zgarnie kasę za projekt, ktoś zgarnie kasę ulotki i plakaty.
Tak naprawdę to zarobi na tym nie tyle społeczeństwo co oni sami 🙂

Wielu polityków z Pabianic powinno zerwać z partyjnymi szyldami. Od lewa do prawa.
Jak widać po komentarzach co byś nie robił i tak powiedzą, żeś złodziej.

A ja zadam proste pytanie. Co z protokołem NIK, który zabraniał jasno takiej działalności ZWiK. Co Pan Prezydent jako walne na to. Niech Pan Rąkowski zrobi spółkę celową do robienia projektów i wtedy weźmie koszty na siebie. Na razie koszty fanaberii Rąsia ponosimy w opłatach za wodę, a on zbiera ordery. Spółka padłaby po tygodniu.

Napiszcie, że miliard pozyskaliście … albo lepiej napiszcie, że 100 miliardów … 🙂
Ludzie nikt już nie kupi tych bajek … Raz ludzie dali się nabrać na 58 mln dla Pabianic…. a co mają to każdy widzi … Kończcie już i odejdźcie w zapomnienie …